V spomin na Florence Nightingale
Na današnji dan, 12. maja, praznujejo medicinske sestre in zdravstveni tehniki v Sloveniji in po vsem svetu. Na ta dan, leta 1820, se je rodila prva medicinska sestra na svetu, humanistka in ustanoviteljica modernega sestrinstva Florence Nightingale. Mednarodni dan se praznuje in obeležuje že od leta 1965.
Z današnjo objavo želimo spomniti tudi na delo nekdanjih bolničark in bolničarjev v Partizanski bolnici Franja. Bolničarji so postali ljudje raznih poklicev, od šivilje, pleskarja, gospodinje, do gozdnega delavca, cestarja in drugih. Za medicinsko delo so jih usposabljali ob delu in na tečajih. Skupno je v vseh oddelkih bolnišnice delovalo 25 bolničarjev in pomožnih bolničarjev. Samo glavna medicinska sestra Lidija Zlatoper je imela končana dva letnika srednje medicinske šole.
V bolnišnici so skrbeli za osebno higieno ranjencev, prevezovanje ran, pripravo inštrumentov in obvezilnega materiala ter pripravo bolnikov na operacije. V njihovo poslanstvo pa je sodila tudi skrb za psihično ugodje bolnikov ter njihovo kulturno in politično izobraževanje. Vsak od njih pa je opravljal še kakšno dodatno nalogo, kar so pač narekovale potrebe.
Rudi Katrašnik – Gašper, prvi bolničar v bolnišnici, je bil edini, ki je padel, in sicer ob nemškem napadu aprila 1944.
Njihovo požrtvovalno delo je bilo v težkih vojnih razmerah izjemnega pomena. Borci so vedeli, da bodo v primeru ranitve deležni vsestranske pomoči in nege, kar jim je dajalo dodatno moralno moč.
V teh dneh, ko so medicinske sestre in ostali zdravstveni delavci znova v prvih linijah zaradi ukrepov proti epidemiji, se še bolj zavedamo, kako velikega pomena je bilo in je njihovo delo. Zaslužijo si vse spoštovanje. ISKRENA HVALA!