75 let časopisa Primorski dnevnik
Na današnji dan pred 75 leti, 13. maja 1945, je v Trstu izšla prva številka časopisa Primorski dnevnik. Sprva je izhajal kot glasilo Osvobodilne fronte za Slovensko Primorje. Njegov pomen se je z leti večal, saj se je utrdil kot edini dnevnik slovenske narodne skupnosti v Italiji. Slednja živi kot zgodovinski in pravno priznani subjekt v tržaški, goriški in videmski pokrajini. Časopis že od začetka izhajanja poroča v slovenskem jeziku o novicah iz Trsta, Gorice, Furlanije-Julijske krajine in Slovenije, pa tudi o italijanskih in svetovnih dogodkih ter o koroških Slovencih. Njegova prvenstvena skrb je, korektno in nepristransko informiranje, razvijanje slovenskega jezika, kulture, dejavnosti in zavesti slovenske narodne skupnosti.
Večkrat pozabljeno je, da je v letu 1997, po hudi krizi, ki je sledila propadu Tržaške kreditne banke, Primorskemu dnevniku grozila ukinitev. Množična volja Slovencev v Italiji, ki je podprla ustanovitev Zadruge Primorski dnevnik pa je rešila obstoj časopisa. Konec leta 2019 je odgovorni urednik Primorskega dnevnika postal g. Igor Devetak, ki je nasledil g. Aleksandra Korena.
Primorski dnevnik je zgodovinski in moralni dedič Partizanskega dnevnika, od katerega sprejema vsestransko antifašistično izročilo ter vrednote OF in NOB. Partizanski dnevnik je začel izhajati v ciklostilni tehniki, in sicer v Zakrižu nad Cerknim, 26. novembra 1943. Med 17. septembrom 1944 in 1. majem 1945 so Partizanski dnevnik tiskali v Partizanski tiskarni Slovenija na Vojskem. To je bil edini tiskani dnevni časopis kakega odporniškega gibanja v celotni okupirani Evropi. Partizanski dnevnik je poleg novic o partizanski vojski ter vojaškem in političnem dogajanju po Evropi del prostora namenjal tudi kulturnim prispevkom. V njem so med drugim objavljali poezijo in prozo Franceta Prešerna, Simona Gregorčiča, Frana Levstika, Simona Jenka in Franceta Bevka.