30-letnica muzeja Bevkova domačija v Zakojci
Prireditev z naslovom »Shod Slovencev« je v nedeljo 16. septembra 1990 v Zakojco pripeljala prenekaterega Slovenca. Predvsem pa je tam praznovala vsa Primorska. Ta dan smo obeležili 100. obletnico […]
Prireditev z naslovom »Shod Slovencev« je v nedeljo 16. septembra 1990 v Zakojco pripeljala prenekaterega Slovenca. Predvsem pa je tam praznovala vsa Primorska. Ta dan smo obeležili 100. obletnico rojstva pisatelja Franceta Bevka in za javnost odprli prenovljeno Volárjevo domačijo. V njej je Bevk preživljal svoje otroštvo in rano mladost.
S tem se je zaključila dolga pot do Bevkove domačije kot spominskega muzeja, muzeja, ki ga obiskujejo v prvi vrsti slovenski šolarji. V muzej preurejena hiša kaže podobo pisateljevega doma in skupaj z notranjo opremo predstavlja primer kmečkega stavbarstva in bivalne kulture iz začetka 20. stoletja. Na podstrešju, kjer je Bevk kot 12-letni fante napisal in ilustriral svojo prvo knjigo, pa je s fotografijami, dokumenti in redkimi osebnimi predmeti predstavljeno njegovo delo. Bil je pisatelj, publicist, politični in kulturni delavec. Poleg klasičnih muzejskih ogledov v hiši v zadnjih letih organiziramo tudi druge kulturne dogodke. Največ je predstavitev knjig, glasbene nastope, filmske večere.
Bevkova domačija živi s krajem, živo jo ohranjamo tudi s pomočjo zvestih domačinov, ki nam pomagajo pri njenem oskrbovanju, vzdrževanju in vodenju obiskovalcev, člani turističnega društva Pod Kojco pa na prireditvah kot je vsakoletni »Dan odprtih vrat« naše goste razveseljujejo s predstavitvijo znanj in spretnosti izpred let in desetletij. Med vsemi je postala najbolj prepoznavna peka kruha v Volárjevi krušni peči.