Projekt: Domače in umetnostne obrti – dediščina in sodobnost
Mestni muzej Idrija kot partner lokalne akcijske skupine “LAS s CILjem” sodeluje pri projektu Domače in umetnostne obrti – dediščina in sodobnost. Izhodišče projekta DUO je dejstvo, da je bilo na Idrijskem vedno potrebno biti inovativen in iznajdljiv na vseh področjih življenja, če je človek želel preživeti v sicer zelo neprijaznem bivalnem okolju idrijske kotline. Inovativni so morali biti moški in ženske, zato so se na našem območju ves čas pojavljale razne nove veščine, znanja, poklici in številne obrti, od katerih nekatere še niso bodisi ustrezno raziskane ali ohranjene za bodoče rodove bodisi ustrezno prezentirane in promovirane.
Marina Melhiorca
Aktivnosti Mestnega muzeja Idrija v sklopu projekta DUO slonijo na resnični zgodbi o Marini Melhiorci iz 1. polovice 18. stoletja. Ukvarjala se je s prekupčevanjem s čipkami in tihotapljenjem ukradene živosrebrove rude. Njeno delovanje zajema ključne vsebine tega prostora: dediščino živega srebra in idrijske čipke. Njeno življenje na simbolni ravni predstavlja prizadevanja idrijskih žena, da bi s svojo iznajdljivostjo in spretnostjo prispevale k preživetju številnih družin, ki so bile v glavnem odvisne od očetove tj. rudarske plače. Melhiorca je s svojo prekupčevalsko malho od idrijskih rudarskih žena, ki so pridno in skrbno klekljale, odkupovala čipke, obenem pa še podjetno služila s tihotapljenjem rude. Svojo podjetnost je drago plačala, saj je bil proti njej sprožen velik sodni proces.
- faza projekta
V prvi fazi projekta, ki je potekala od 1. 4. 2019 do 28. 2. 2020, je bila v Mestnem muzeju pripravljena zgodovinska študija o Marini Melhiorci in kazenskem procesu proti tihotapski tolpi. Opravljena je bila tudi zgodovinsko-etnološka študija o historičnih oblačilih v 18. stoletju na Idrijskem. Na podlagi teh študij so bili nato izdelani 4 kostumi, katere je izdelala Lidija Anzelm. Eno izmed oblačil služi tudi kot kostum glavne igralke v gledališki predstavi, ki smo jo izvedli v drugi fazi projekta. V sklopu projekta so bile izdelane pečne čipke, podobne tistim, ki jih je preprodajala Melhiorca v 18. stoletju. Mestni muzej Idrija je nabavil opremo za predvajanje animiranega filma Melhiorca in njena tihotapska malha ter razmnožil posnetek animiranega filma na USB ključke.
- faza projekta
V drugi fazi projekta, ki poteka od 28. 2. 2020 do 10. 12. 2020, je Mestni muzej Idrija pripravil gledališko predstavo »Ne bojim se ne hudiča, ne beriča!« Pregon tihotapke Melhiorce. Scenarij je delo Alenke Bole Vrabec, režijo je prevzela Mateja Mlačnik. V vlogi glavne igralke je nastopila igralka Metka Pavšič. Gledališka predstava je bila zelo dobro sprejeta in je doživela več ponovitev. Upamo, da bo v prihodnosti izvedenih še veliko ponovitev doma in na gostovanjih. Eden izmed ciljev, kateremu sledi Mestni muzej Idrija, je tudi razvoj programov za različne ranljive skupine. Muzejske vsebine zato predstavljamo na svež, drugačen, vključujoč način. V sklopu tega smo pripravili nove programe vodenja in ogledov. Temu smo namenili tudi posebno izobraževanje vodnikov, ki ga je pripravila interpretatorka Katarina Fuchs. Prav posebej pa se v drugi fazi projekta veselimo razkritja nove likovne podobe Marine Melhiorce, ki jo je ustvarila ilustratorka Irena Gubanc. Prav ona bo poskrbela za ilustracije v interaktivni slikanici o prebrisani tihotapki. Zgodbo je ubesedila višja kustosinja Marija Terpin Mlinar. Ilustracije bodo seveda krasile tudi nove delovne liste, informativno zgibanko o novih muzejskih programih ter promocijski material. S pomočjo Bora Hojsa iz Studia Tibor bodo ilustracije s pomočjo računalniško obogatene resničnosti tudi oživele. Kdo ve, morda bo Melhiorca končno razkrila, kaj skriva v svoji malhi?
Eva Gantar
Za vsebino je odgovoren Mestni muzej Idrija. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020 je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.