Razstava Ariadnina nit
Fototeka MMI; foto: Bojan Tavčar
Razstava čipk eksperimentalne skupine Čipkarske šole Idrija v sobivanju z rudniškimi stroji in napravami Mestnega muzeja Idrija v jašku Frančiške
V grški mitologiji je Ariadna podarila junaku Tezeju klobčič rdeče niti, da je z njenim odvijanjem našel pot iz labirinta. Je tudi idrijski rudar potreboval čudežno nit, da je vsak dan našel pot iz globine rudnika na površje? Mogoče je bila to nevidna nit preživetja. Ali pa je bila to bela nit ženinega sukanca za klekljanje?
Razstava gradi na vprašanjih razmerja med prefinjeno nežnostjo idrijskih čipk ter masivnostjo rudniških strojev in naprav, med domačo žensko obrtjo in težko moško industrijo. Postavlja nam vprašanje, ali je v sobivanje moč združiti dva na videz nezdružljiva svetova, pola, principa. Lahko v igri nasprotij začutimo energijo žive eksperimentalne čipke, ki lebdi v industrijskem objektu, ujeta med statičnimi in opuščenimi stroji? Gre tokrat za premoč ustvarjalnosti nad fizično realnostjo, nad golim preživetjem?
V novejšem času sledimo razvoju klekljanih čipk, ki smo jih poimenovali eksperimentalne čipke. Zanje je značilno, da nosijo prepoznaven pečat avtorja, tj. idejnega snovalca in/ali risarja vzorca ter klekljarice. Ne težijo k uporabnosti in so največkrat samostojni umetniški objekti. Elementi in tehnike izdelave temeljijo na tradiciji, čeprav se klekljarice pri delu poslužujejo lastne iznajdljivosti in kreativnosti, kar je včasih nujno že zaradi novih materialov, ki jih uporabljajo pri klekljanju. Prav tako so klekljarice podvržene sodobni informacijski tehnologiji, ki omogoča hiter in geografsko neomejen prenos informacij, kar ne govori v prid tradicionalnemu prenosu znanja in izkušenj.
Eksperimentalna skupina Čipkarske šole Idrija je z delovanjem pričela v šolskem letu 2015/2016. V skupino je letno vključenih od osem do deset odraslih klekljaric, nekatere med njimi so dejavne že od samega začetka. Pod dela se podpisujejo: Magda Ferlat, Aleksandra Frank Staniša, Mira Guzelj, Andra Jereb, Majda Jurkovič, Milena Kalan Frančeškin, Jana Klinc Češnovar, Liljana Kogovšek, Irena Laharnar, Marija Novak Boškovič, Draga Sedej, Marta Simnovčič, Sandra Šeme in Tina Vedlin. Skozi proces ustvarjanja jih od idejne zasnove in izrisa vzorcev za klekljanje do izbire materialov in barv ter uporabe ustreznih tehnik klekljanja vodita mentorici čipkarske šole – risarka vzorcev in oblikovalka Maja Svetlik ter učiteljica klekljanja Stana Frelih – z zunanjo sodelavko, likovnico Silvo Menard.
Ogledi:
ob vnaprejšnji najavi na e-mail: recepcija@muzej-idrija-cerkno.si ali tel. 05 37 26 623
Ogled razstave je možen ob izpolnjevanju pogojev PCT.