Slovesna podelitev Valvasorjevih odličij v Narodni galeriji v Ljubljani
Z veseljem in ponosom sporočamo, da VALVASORJEVO NAGRADO ZA ŽIVLJENJSKO DELO prejme naša kolegica IVANA LESKOVEC.
Ob 52. podelitvi Valvasorjevih odličij za leto 2022 je komisija zapisala:
“Muzejska svetnica Ivana Leskovec, univ. dipl. etnologinja in prof. zgodovine, je v zadnjih desetletjih svoje poslanstvo v prvi vrsti namenila skrbi za dediščino Idrijsko-Cerkljanskega, hkrati pa je svoje delovanje širila v slovenskem in širšem prostoru.
Po diplomi iz zgodovine in etnologije leta 1984 na Filozofski fakulteti v Ljubljani, za katero je prejela študentsko Prešernovo nagrado, se je zaposlila v Mestnem muzeju Idrija kot etnologinja, od leta 1988 do 1995 je bila vodja muzejskega oddelka v Cerknem, nato pa vse od leta 1995 do 2022 direktorica Mestnega muzeja Idrija. Kot direktorica, avtorica in soavtorica razstav, urednica in vodja projektov je pripomogla, da je snovna in nesnovna dediščina rudarjenja, klekljanja in Partizanske bolnice Franja trajno vgrajena v mozaik slovenske in evropske dediščine.
Bistveno je pripomogla k vpisu dediščine živega srebra Idrije na seznam svetovne dediščine Unesca (2012), vpisu klekljanja v Sloveniji na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva (2018) ter k Znaku evropske dediščine – Partizanska bolnica Franja (2014), kjer je bila tudi glavna nosilka prenove partizanske bolnišnice po veliki naravni nesreči septembra 2007. Pod njenim vodstvom je Mestni muzej Idrija vzpostavil različne oblike mednarodnega sodelovanja z muzeji in drugimi ustanovami po svetu.
Kot soavtorica je sodelovala pri postavitvi stalne razstave na gradu Gewerkenegg v Idriji, Pet stoletij rudnika živega srebra in mesta Idrija (1992-1994), za katero je muzej prejel nagrado Luigi Micheletti kot najboljši evropski muzej tehniške dediščine za leto 1997. Skupaj s sodelavci je prejela Valvasorjevo nagrado za razstavo Idrijska čipka, z nitjo pisana zgodovina (2008). Kot avtorica in urednica je sodelovala pri izdaji številnih muzejskih publikacij, med katerimi sta še zlasti pomembni publikaciji Idrijska obzorja, pet stoletij rudnika in mesta (1993) in Idrijska čipka – z nitjo pisana zgodovina (2012). Kot glavna in odgovorna urednica Idrijskih razgledov je zagotavljala nepretrgano izhajanje te najstarejše domoznanske revije na Primorskem in v dobrih tridesetih letih uredila 53 zbornikov. Prispevka je objavljala v različnih publikacijah in z njimi sodelovala na strokovnih srečanjih doma in v tujini.
Posebno skrb je posvečala obnovi in prezentaciji nepremičnih spomenikov in objektov, za katerih upravljanje skrbi oziroma je skrbel Mestni muzej Idrija, to so Grad Gewerkenegg, Rudarska hiša, Idrijska kamšt, Partizanska bolnica Franja, Domačija pisatelja Franceta Bevka v Zakojci, Cerkljanski muzej, Partizanska tiskarna Slovenija na Vojskem, Magazin – rudniško žitno skladišče, Brusove in Putrihove klavže na Belci, Idrijske in Kanomeljske klavže ter Divje jezero.
Aktivno je sodelovala tudi v stanovskih organizacijah, in sicer kot članica predsedstva slovenskega odbora ICOM (2000-2003), članica izvršnega odbora Slovenskega muzejskega društva (2007-2011), članica predsedstva Skupnosti muzejev Slovenije (2009-2014) in članica izvršnega odbora Muzejskega društva Idrija (1995-2022).
Ivana Leskovec, etnologinja in dolgoletna direktorica Mestnega muzeja Idrija, je zaznamovala različna področja ohranjanja snovne in nesnovne dediščine, od temin živosrebrovih rovov do nežnih idrijskih čipk, starožitnosti mask cerkljanskih laufarjev in humanitarne note bolnice Franja.
S soustvarjanjem slovenskega muzejskega prostora je pomembno prispevala k prepoznavanju slovenske dediščine v evropskem in svetovnem merilu.”
Čestitkam Slovenskega muzejskega društva se pridružujemo sodelavci iz Mestnega muzeja Idrija! Letošnji dan muzejev je za nas še posebej prazničen!