Nande Rupnik: Naslikane klekljarske zgodbe
Mestni muzej Idrija vas vabi na razstavo Nande Rupnik: Naslikane klekljarske zgodbe v Malo galerijo na idrijski grad Gewerkenegg.
Slavnostna govornica na odprtju razstave 16. junija 2023, ob 18.30 je bila Špela Spanžel, generalna direktorica Direktorata za kulturno dediščino na Ministrstvu za kulturo RS. V kulturnem programu je nastopil kitarski orkester Glasbene šole Idrija pod vodstvom Marjetke Mavri.
Z razstavo smo se poklonili klekljaricam na 41. festivalu idrijske čipke!
Na razstavi Naslikane klekljarske zgodbe je v sliki in besedi predstavljenih šestnajst življenjskih zgodb žena (in redkih mož), ki jih povezuje klekljanje. Čipke in klekljanje so eden od atributov, ki jim Rupnik ostaja zvest tudi na tej razstavi. Šestnajst obrazov budno zre v bulo, šestnajst parov rok potrpežljivo in z neizmerno lahkotnostjo ustvarja čipke. Kot se zapiše avtorju, klekljajo »… za preživetje, … za nove pedule in kafetiero, … za novo vnukovo šolsko torbo, … za kakšen dodaten dinar«. Kratki jezikovni fragmenti v idrijskem narečju zgodbam in slikam dodajo dušo.
Klekljarice so nosilke znanja, spretnosti in veščin izdelovanja idrijske čipke, kar jim je bilo dano spoznati in se naučiti doma pri mami, stari mami ali teti, pri sosedi v bližnji ulici ali celo v čipkarski šoli. Razstava je poklon vsem klekljaricam, ki so to prefinjeno obrt iz potrebe, a z ljubeznijo, ohranjale skozi stoletja, čeprav je bil zaslužek skromen in nepravičen. A s klekljanjem zasluženi denar je bil samo njihov, namenjen dobrinam, za katere so se same odločile: nekdaj podpora družinskemu proračunu, kasneje vse bolj lastnim priboljškom, luksuzu ali razvajanju svojih najbližjih.
Naslikane klekljarske zgodbe so opredmetenje dela Unescove nesnovne dediščine človeštva oziroma enote »Klekljanje idrijske čipke«, leta 2013 vpisane v slovenski register nesnovne kulturne dediščine. Pavle, Ane, Hance, Suzane, Sare in številne druge anonimne klekljarice pa so del skupnosti, ki kulturno dediščino, preneseno iz roda v rod, tudi še danes poustvarja in s tem ohranja identiteto našega prostora ter nam zagotavlja občutek povezanosti s prejšnjimi generacijami.
Razstava bo na ogled do 3. septembra 2023 vsak dan od 10:00 do 19:00. Vstop prost.