Razstavljamo čas, jubilejna razstava ob 70-letnici Mestnega muzeja Idrija
Leto 2023 je za naš muzej posebno leto, leto praznovanj. Ob 70-letnici ustanovitve muzeja smo izdali publikacijo Razstavljamo čas, animirani film 70 let Mestnega muzeja Idrija, pripravili smo tematske Muzejske večere, premično razstavo 1 muzej, 1000 zgodb in osrednjo razstavo Razstavljamo čas.
Na njej s preko 200 izbranimi predmeti, več kot 70 fotografijami in avdio-video gradivom predstavljamo kulturo idrijsko-cerkljanskega območja ter vzporedno ob tem razvoj Mestnega muzeja Idrija. Dom edinstvene in raznolike dediščine. Smo ena najstarejših kulturnih ustanov tega prostora, tesno vpeta v domače okolje, ki zapisuje zgodbe, zbira predmete in jih hrani. Predstavljamo čas v muzeju in muzej v času.
Osrednja tema razstave je čas. Izbrali smo ga, ker visokemu muzejskemu jubileju pritiče razmislek o času, ki kot nit povezuje in prepleta predstavljene vsebine. Prostor in čas sta pomembni kategoriji pri vsakdanjem muzejskem delu, obisk razstav pa lahko deluje kot časovni stroj in portal do drugih svetov. Časovna oddaljenost širi obzorja. Za pogled nazaj imamo na voljo več podatkov in manj smo obremenjeni s čustvi, zato je preteklost laže predstavljati in vrednotiti kot sedanjost ali prihodnost.
Predstavljamo ključna obdobja muzeja, vpeta v okvir širših družbenih sprememb: od ustanovitve leta 1953 do leta 2023 in vprašanj o obetih prihodnosti. Vezivo med vsebinami na razstavi so na čas vezani slogani. Med njimi Čas je denar predstavlja razvoj obrti in industrije na našem območju, Lainščkov citat Najboljši od časov so časi svobodni opredeli poglavje osamosvajanja Slovenije, Iskanje izgubljenega časa zaobjame sklopa geologije in arheologije, bogato dediščino čipkarstva pa Neskončna nit.
Skrbno smo izbrali muzejske predmete in jih prepletli z nematerialnimi pričami preteklosti: znanji, veščinami in zgodbami nesnovne dediščine. Med spoznavanjem vsebin s področij tehniške dediščine, etnologije, zgodovine in likovne umetnosti se sproti seznanjamo tudi s širjenjem in delovanjem muzeja. Od pridobivanja spomenikov v upravljanje do odprtja oddelka v Cerknem, kulturnega (in muzejskega!) preporoda ob pripravah na praznovanje 500-letnice Idrije, ki sovpada z osamosvojitvijo Slovenije leta 1991. Naši spomeniki nepremične kulturne dediščine so del urbanega prostora in manj poseljene kulturne krajine. Idrijsko-cerkljanski muzejski krog danes sestavlja kar osem oglednih točk v Idriji, Cerknem, na Vojskem, Dolenjih Novakih in Zakojci.
A muzeji nismo zagledani le v preteklost: odslikavamo tudi sedanjost in hranimo za prihodnost. Naša družba se sooča z gospodarskimi, varnostnimi in podnebnimi izzivi. Prav vplive slednjih smo letos v muzeju močno občutili. Pri predstavljanju našega dela se tako nismo mogli ogniti naravnim nesrečam, ki so prizadele Partizansko bolnišnico Franja, Idrijsko rudarsko hišo ter našo razstavo na gostovanju v Parku vojaške zgodovine v Pivki.
Prostor na razstavi namenjamo tudi zasebni sferi človekovega bivanja. Nekatere predmete, ki so našim prednikom lajšali vsakdan, na ogled postavljamo prvič, druge smo obogatili z zgodbami. Pri snovanju razstave smo se ves čas trudili iskati ravnotežje med zasebnim in javnim, ter prikazati, kako so spremembe v družbi vplivale na življenje tukajšnjih ljudi. Razstavi smo dodali tudi oseben dotik: tokrat se preko izbranega predmeta, ki nam je iz takšnih ali drugačnih razlogov ljub, predstavljamo kustosi.
Sedem desetletij neprekinjeno zbiramo in predstavljamo raznoliko in bogato dediščino Idrijskega in Cerkljanskega. Smo kulturno in ustvarjalno stičišče, shramba spomina tukajšnjih ljudi in krajev. Če poznamo svojo dediščino, lahko iz iznajdljivosti, znanja in poguma naših prednikov črpamo navdih in ponos.
Razstavo posvečamo vsem generacijam muzealcev, kulturnim zanesenjakom in skupnosti.
Javna vodstva:
27. 9. 2023 ob 17.00 s kustosinjo Ivano Leskovec
9. 11. 2023 ob 18.00 s kustosinjo Nastjo Dejak
3. 12. 2023 ob 15.00 s kustosinjo mag. Mirjam Gnezda Bogataj
8. 2. 2024 ob 11.00 s kustosinjo Marijo Terpin Mlinar
23. 3. 2024 od 10.00 do 12.00 s kustosinjami in direktorjem dr. Mihom Kosmačem
Delavnice za otroke:
2. 12. 2023 ob 10.00 predstavitev poklica šivilje in šivanje božično-novoletnih okraskov
20. 1. 2024 ob 10.00 izdelava maske iz naravnih materialov
23. 3. 2024 ob 10.00 pletenje košaric iz papirnatih viter
Razstavo so finančno podprli: Ministrstvo za kulturo RS, Občina Idrija
Sponzor: Kaskader d.o.o.
Donatorji: Uvid.si d.o.o., Mipos d.o.o., Sintal obala d.o.o., Hidria Holding d.o.o., KGZ Idrija
Dogodki in prireditve v Mestnem muzeju Idrija se fotografirajo/snemajo v promocijske namene in so lahko javno objavljeni.