Zbirke Mestnega muzeja Idrija
Muzej hrani več kot 23.000 predmetov, urejenih v 11 zbirk. Največje, najmanjše, najstarejše in najzanimivejše smo tukaj izbrali za vas. Vabljeni, da jih poiščete na naših razstavah!
Muzej hrani več kot 23.000 predmetov, urejenih v 11 zbirk. Največje, najmanjše, najstarejše in najzanimivejše smo tukaj izbrali za vas. Vabljeni, da jih poiščete na naših razstavah!
Glavni bivalni prostor v kmečki hiši in v idrijski rudarski hiši se je imenoval “hiša”. Srce prostora je bila miza, kjer se je ob glavnih dnevnih obrokih in ob večerih zbrala družina. Ostala hišna oprema je bila vse do sredine 20. stoletja precej skromna; krušna peč, omara, predalnik, tudi skrinja. Stene so krasile stenska ura, ogledalo in slike, največkrat z nabožnimi motivi. Nabožna plastika, pokrita s stekleno kupolo, imenovana “šturc” je v rudarskih hišah nadomeščala bogkov kot.
Nizka lesena zibalna posteljica je namenjena spanju in prenašanju dojenčkov. Po obliki spominja na preprosto korito. Nosilni končnici sta v zgornjem delu polkrožno zaobljeni in imata podolgovati luknji – držali za prenašanje, v spodnjem delu pa imata pritrjeni nihalni nogi za zibanje. Na daljših dveh stranicah so tik pod vrhom pritrjeni po 4 kratki čepi za privezovanje trakov. Skozi luknjo je vstavljen polkrožen lesen lok, namenjen obešanju tkanine za zaščito otroške glavice pred soncem in mrčesom. Dno zibelke ima 6 luknjic. Dekorativni element so stebrički v vsakem vogalu zibelke.
Zbirka: Etnološka zbirka
ID: 510:IDR;EZ-415
Material: les
Mere: D: 80 cm, Š: 42 cm, V: 42 cm
Rudarska karbidna svetilka ali acetilenka je izdelana iz jekla in medenine. V spodnjem delu (posodi) je bil prostor za karbid. Iz zgornjega dela je nanj dotekala voda. Dotok vode se je reguliral z ventilom na vrhu karbidovke. Gorilnik (“brener”) je bil sestavljen iz dveh delov: spodnji je iz medenine, zgornji iz jekla pa manjka. Poleg kovinskega zatiča ima zadaj pritrjen še kavelj za obešanje. Na spodnjem delu karbidovke je ploščica s številko 729 – identifikacijsko številko rudarja.
Karbidovke so uporabljali rudarji pri delu v idrijskem rudniku od leta 1912 do 2. polovice 50. let 20. stoletja, ko so jih zamenjale akumulatorske svetilke.
Zbirka: Etnološka zbirka
ID: 510:IDR;EZ-417
Material: jeklo, medenina
Mere: Š: 9,7 cm, V: 22 cm
Prenosna miza za klekljanje ima manjšo mizno ploščo, na katero se položi blazino z jerbasom. Spodaj ima širok privzdignjen podstavek, namenjen naslonu za noge. Na podstavek sta pritrjeni dve mizni nogi, ki sta na sredini povezani skupaj. Pod zgornjo dvižno ploščo je predal za shranjevanje klekljarskih pripomočkov: škatlice z bucikami, škarjic, sukanca, papircev, …
Zbirka: Etnološka zbirka
ID: 510:IDR;EZ-414
Material: les
Mere: D: 46 cm, Š: 34,5 cm, V: 74 cm
Ročno izdelan lesen kolovrat za navijanje klekljev sestavljajo: deščica pravokotne oblike, na kateri so pritrjeni trije nastavki in kolo za ročno poganjanje. Vrhnja ploskev deščice ima na sredini in ob robu vrezan dekorativni motiv. Skrajni levi nastavek ima v zgornjem delu odprtino, v katero je vstavljen ročaj s tulcem, ki omogoča regulacijo dolžine kleklja. V sredinskem nastavku je vpet kovinski zatič z dvema štrlečima vilicama, v kateri se vstavi spodnji del kleklja (noga). Zatič je pritrjen v tulec, na katerem je kolo s tremi luknjami, ki se ga pri navijanju niti s koluta (“klovčka”) na klekelj poganja z desno roko. V levi roki se s koščkom močnejšega papirja regulira nit, da se le-ta gladko navija na klekelj in se ne umaže.
Zbirka: Etnološka zbirka
ID: 510:IDR;MM-103
Material: les, kovina
Mere: D: 51 cm, Š: 12,5 cm, V: 15 cm
Majhna ptičja kletka ima leseno ohišje, v katerega so vstavljene kovinske žice. Zgornji robovi ohišja so rahlo zaokroženi. Na sprednji strani so vgrajena vratca. Na srednji zgornji leseni prečki je majhno kovinsko obešalo. Na dno kletke je vstavljen predal, ki se ga je po potrebi izvleklo in očistilo. Znotraj kletke je lesena palička za ptička, ob njej pa premično koritce za zrnje.
Idrijski rudarji so bili ljubitelji ptic in ptičjega petja. Ptice so lovili sami v naravi. Najbolj ponosni so bili na udomačene slavčke.
Zbirka: Etnološka zbirka
ID: 510:IDR;EZ-378
Material: les, kovina
Mere: D: 38 cm, Š: 20 cm, V: 28 cm
Sprednja stran urinega ohišja ima obliko kvadrata, ki je na zgornji strani podaljšan v polkrog. Je umazano bele barve in okrašen s cvetličnimi motivi. Na njem je s tanko modro črto označena številčnica, na kateri so s črno barvo izpisane velike rimske številke. Kazalca sta medeninasta. Ura ima dve kovinski verižici dolžine 130 cm, na katerih visita dve svinčeni uteži, ter medeninasto nihalo. Ena utež ima napis 1tb, druga pa 2tb.
Stenska ura na nihalo je bila nepogrešljiv kos opreme glavnega bivalnega prostora.
Zbirka: Etnološka zbirka
ID: 510:IDR;EZ-434
Material: les, kovina
Mere: D: 19 cm, Š: 12 cm, V: 27 cm
Barvna slika s podobo Jezusa, ki obhaja apostola, in podnapisom “Spomin prvega sv. obhajila”. Pod njo so ročno napisani podatki: Kašpirc Katarina, dne 18. julija 1916 in Franc Oswald, iz česar sklepamo, da je to potrdilo o prejemu zakramenta svete evharistije ali svetega obhajila. Slika je zastekljena in vstavljena v ročno rezljan lesen okvir z motivom listja na vrhu in ob straneh.
Slike z nabožnimi podobami so včasih pogosto krasile stene v “hišah” in kamrah.
Zbirka: Etnološka zbirka
ID: 510:IDR;EZ-433
Material: papir, les, steklo
Mere: Š: 33 cm, V: 43 cm
Leseno in pozlačeno nabožno plastiko sestavljajo: križ s podobo križanega Jezusa in žarki v ozadju ter dvema svetnicama v podnožju, med njima je ena Marija, Jezusova mati. Na vrhu križa je napis INRI, čez križ se vije okrasni motiv listov. Na podnožju plastike je napis IHS. Okrogel in črno lužen podstavek z utorom stoji na treh okroglih nožicah. V utor je vstavljen stekleni valj, ki ščiti nabožno plastiko in se zgoraj zaključi s kupolo.
“Šturc”, postavljen na predalniku v glavnem bivalnem prostoru, je v idrijskih rudarskih hišah nadomeščal bogkov kot.
Zbirka: Etnološka zbirka
ID: 510:IDR;EZ-422
Material: les, steklo
Mere: Š: 14 cm, V: 57 cm
Nabožna plastika je izdelana iz mavca in pobarvana. Angelček s pozlačenimi krili in sklonjeno glavo kleči na desnem kolenu, roki ima prekrižani na prsih.
Običajno je stal v paru ob “šturcu” na predalniku v glavnem bivalnem prostoru idrijske rudarske hiše.
Zbirka: Etnološka zbirka
ID: 510:IDR;EZ-420
Material: mavec
Mere: V: 17,5 cm
Držalo za eno svečo je umetelno oblikovano in posrebreno. Spominja na cerkvene svečnike.
Običajno je stal v paru ob “šturcu” na predalniku v glavnem bivalnem prostoru idrijske rudarske hiše.
Zbirka: Etnološka zbirka
ID: 510:IDR;EZ-418
Material: kovina
Mere: V: 22 cm, Š: 11,7 cm (max.)