RAZSTAVA Partizanske smučarske tekme
Pred Cerkljanskim muzejem je od aprila do konca maja 2025 na ogled panojska razstava Partizanske smučarske tekme, ki smo jo je ob 80. obletnici edinstvenega dogodka pripravili v Mestnem muzeju […]
Pred Cerkljanskim muzejem je od aprila do konca maja 2025 na ogled panojska razstava Partizanske smučarske tekme, ki smo jo je ob 80. obletnici edinstvenega dogodka pripravili v Mestnem muzeju Idrija.
Zasnovana kot potujoča razstava na prostem, obiskovalce vabi, da stopijo v čas, ko je bilo Cerkno, kljub bližini sovražnih postojank, osvobojeno ozemlje in hkrati prizorišče izjemnega športnega, vojaškega in simbolnega dogodka. Januarja 1945 so partizani organizirali dvodnevno smučarsko tekmovanje v patruljnem teku, veleslalomu in skokih, ki se je odvilo pred množico gledalcev, v spremstvu divizijske godbe in na nedeljski, 21. januarja 1945, tudi pod zavezniškimi letali, ki so med skoki spuščala padala s pomočjo borcem.
Bil je to dogodek brez primere v okupirani Evropi.
Na desetih panojih so predstavljene številne zgodbe, dogodki in ljudje, ki so ta dogodek omogočili ali se ga udeležili: Smučarska delavnica v Cerknem, ki jo je vodil predvojni skakalni junak Rudi Finžgar, je v dveh mesecih sredi zime izdelala več kot 100 parov smuči. Treningi partizanske smučarske enote pod vodstvom Toneta Ažmana in priprava prog na Cerkljanskem vrhu. Sam potek tekem – od patruljnega teka, ki je vključeval tudi streljanje v premičnih pogojih, do atraktivnih skokov, kjer je zmagal prav Finžgar. Osebna pričevanja tekmovalcev in očividcev, med njimi tudi zapis vojnega reporterja Milana Medveščka – Draga:
»Človek ni vedel, kaj bi gledal in poslušal. Tekmovalce, godbo, navdušenje gledalcev, letala, padala ali temno modro nebo. Resnično nepozaben prizor.«
Od Cerkna do Elana – sled Rudija Finžgarja
Pomembno pripovedno os razstave predstavlja Rudi Finžgar (1920–1995) – smučar, konstruktor, organizator tekmovanja in vizionar. Po vojni je bil pobudnik ustanovitve smučarske zadruge Elan, ki je na temeljih cerkljanske smučarske delavnice prerasla v svetovno znano tovarno športne opreme.
Spomin, ki ostaja živ
Zadnji del razstave je namenjen spominskim prireditvam, ki od leta 1975 ohranjajo izročilo smučarskih tekem pod imenom Partizanske smučine Cerkno ’45. V njih sodelujejo nekdanji borci, veterani, predstavniki Slovenske vojske, učenci OŠ Cerkno in številna domača društva. Prireditve skozi desetletja niso le ohranile spomina, temveč so postale način prenašanja vrednot domoljubja, poguma in sodelovanja na mlajše rodove.
Podrobnejši zapis o tekmah si lahko preberete na povezavi: Partizanske smučarske tekme.
V Cerknem pa je ob letošnji 80-letnici smučarskih tekem zaživela tudi nova spominka pot Pot partizanskih smučin.