Grad Gewerkenegg
Grajski posebnež, poln skrivnosti
Idrijski grad Gewerkenegg jebil sezidan v 16. stoletju za potrebe obrambe, namestitve rudniške uprave in skladiščenja živega srebra. Danes v njem domuje Mestni muzej Idrija. Muzej pripoveduje 500-letno zgodbo o zgodovini rudnika in mesta Idrije, odstira pogled na težki vsakdan rudarjev, ki ga je lepšalo družabno in kulturno življenje ter snežno bele čipke, ki so jih v zavetju doma za dodatni zaslužek klekljale njihove žene in hčerke. Bi se tudi vi preizkusili v klekljanju?
Načrtujte svoj obisk
Prelovčeva 9, Idrija
Zimski urnik (1. 10.-30. 4.): 10:00 – 17:00, ponedeljek zaprto
Poletni urnik (1. 5.-30. 9.): vsak dan 10:00 – 19:00
1 h 30 min (voden ogled muzeja) / 30 min (voden ogled posamezne razstave)
Idrijska rudarska hiša – ponovno na ogled od 15. 6. dalje
Hiša s streho do neba
Prava idrijska rudarska hiša: ozka, visoka, belo pobeljena in vkopana v breg nam omogoča pogled v skromni rudajev vsakdan, ki so ga bogatili medsebojno tovarištvo, družabnost in smisel za humor. Ob ogledu opremljenega stanovanja rudarske družine z začetka 20. stoletja ter črno-belih fotografij nekdanje Idrije vas popeljemo v preteklost in razkrijemo navade, razvade in skrivnosti stanovalcev. Bi z nami zaigrali partijo volkalce ali na vrtu poduhali pelin, iz katerega so knapi včasih delali geruš?
Po ogledu
Čas za počitek lahko izkoristite za dobro kosilo. Idrije nikakor ne smete zapustiti, ne da bi poskusili lokalno specialiteto – idrijske žlikrofe, ki slovijo daleč naokoli in jih na svojih jedilnikih ponujajo vsa idrijska gostišča. Pa dober tek!
Dober kilometer iz Idrije v proti Ljubljani leži skrivnostno Divje jezero. Ob njem je urejeno parkirišče, do razgledne točke vas usmerjajo informaivne table.
Načrtujte svoj obisk
Bazoviška 4, Idrija
Zimski urnik (1. 10.-30. 4.): 10:00 – 17:00, ponedeljek zaprto
Poletni urnik (1. 5.-30. 9.): vsak dan 10:00 – 19:00
45 min
(Ogled možen le v spremstvu muzejskega vodnika.)
Divje jezero
Včasih divje, včasih spokojno
Po obisku kulturnih znamenitosti vam priporočamo še ogled Divjega jezera – prvega slovenskega muzeja v naravi. Divje je predvsem ob močnem deževju, ko iz kraškega izvira bruha voda, kar se lepo vidi na gladini jezera. Posebne razmere v njegovi okolici omogočajo rast alpskim rastlinam, med njimi kranjskemu jegliču, ki naj bi ga prav tu v 18. stoletju prvi našel znameniti idrijski zdravnik Joannes Antonius Scopoli. V jamskem delu, ki so ga potapljači raziskali do globine 160 m, pa naj bi živela celo človeška ribica! Magična skrivnost jezera vas bo spremljala še na poti domov…
Načrtujte svoj obisk
Z avtobusom 5 min
1 km iz Idrije v smeri Idrija – Ljubljana, odcep Idrijska Bela
Informativna cena ogledov po programu
Plačaj 2 ogleda, mi pa 3. podarimo!