Preplet kultur, naša dediščina, skupna odgovornost
Mednarodni dan spomenikov praznujemo od leta 1982 naprej, ko ga je razglasilo Mednarodno združenje za spomenike in spomeniška območja ICOMOS in leto kasneje potrdila tudi Generalna skupščina organizacije UNESCO.
Letošnja globalna tema ima naslov Preplet kultur, naša dediščina, skupna odgovornost. Tema je glede na trenutno situacijo več kot primerna, saj izpostavlja našo povezanost na vseh ravneh, kar je v razmerah pandemije še posebej evidentno. Vabi k dodatnemu razmisleku o deljenju in povezovanju, ko govorimo o različnih kulturah, dediščini in odgovornosti za njeno ohranjanje. Dediščino – naj bodo to prostori, krajine, prakse ali zbirke – izpostavi kot povezovalno vrednoto za različne skupine in skupnosti. Poudari ključen pomen sodelovalnih odnosov med kulturami, posameznimi skupinami in širšo skupnostjo za varovanje vseh pomembnih značilnosti in vrednot dediščine.
Praznovanju se pridružuje tudi Mestni muzej Idrija, ki mu je bilo od ustanovitve leta 1953 do danes v upravljanje zaupanih osem kulturnih spomenikov na Idrijskem in Cerkljanskem. Spomeniki na Idrijskem predstavljajo del Unescove dediščine živega srebra Idrije in Almadéna. Partizanska bolnica Franja pa je nosilka Znaka evropske dediščine in spada med tiste spomenike, ki zaradi svoje simbolne vrednosti predstavljajo močan povezovalni element. Med 2. svetovno vojno, v času njenega delovanja je bilo ključno medsebojno sodelovanje in tesna povezanost osebja bolnišnice z domačini in nudenje pomoči vsem, ki so jo potrebovali. Tudi v desetletjih po vojni, ko so spomenik ogrožale razmere v soteski in naravne nesreče, so se njegovi skrbniki v iskanju najboljših rešitev povezovali s strokovnjaki različnih profilov. Z donacijami so sodelovali tudi tisoči Slovencev in drugih. Franja nas na tak ali drugačen način povezuje tudi danes. Njeno sporočilo je v aktualni situaciji še kako pomembno. Uči nas, da povezani in skupaj lahko premagamo tudi najtežje trenutke.
Franja je bila za obiskovalce odprta maja 1946. Leta 1952 je bila na predlog Zavoda za spomeniško varstvo Ljudske republike Slovenije z odločbo Sveta Vlade LRS za prosveto in kulturo prvič razglašena za kulturni spomenik. Za kulturni spomenik državnega pomena jo je Vlada RS z odlokom razglasila leta 1999. Kmalu zatem je bila sprožena pobuda za vpis na UNESCO seznam svetovne kulturne dediščine, kamor Franja zaenkrat še ni uvrščena, je pa od junija 2000 na poskusnem seznamu. Zaradi svoje simbolne vrednosti in pomembne vloge, ki jo je odigrala v zgodovini in kulturi Evrope, jo je Evropska unija leta 2015 uvrstila med prejemnike Znaka evropske dediščine. Več o zgodovini spomenika najdete na spletni strani, pod Franja – spomenik.
#18april #nasadediscina2020 #Franjaspomenik
Letošnji Mednarodni dan spomenikov in spomeniških območij bo obeležen drugače kot v preteklih letih, ko so bili pripravljeni različni posveti in ogledi dediščine. Razmere zaradi pandemije narekujejo, da se vsakoletno druženje prenese na splet, v virtualni prostor, kar pa po drugi strani omogoča, da sodelujete tudi vi. Več v vabilu
Lepo pozdravljeni in ostanite zdravi!