Svobodna beseda
Generalna skupščina združenih narodov je leta 1993 na predlog Generalne konference UNESCA razglasila 3. maj za svetovni dan svobode tiska. Ta dan je namenjen opozarjanju na vlogo svobodnih, pluralnih in neodvisnih medijev, ki so temeljna sestavina vsake demokratične družbe. Hkrati je namenjen tudi spominjanju na ubite novinarje. Zaskrbljujoče je, da se raven medijske svobode v zadnjih letih v svetu znižuje. Tudi v Sloveniji se soočamo s trendom širjenja »lažnih novic« po družbenih omrežjih.
Simbolni spomenik svobodni besedi in svobodnemu tisku predstavlja tudi Partizanska tiskarna Slovenija na Vojskem. V njej so med drugim tiskali Partizanski dnevnik. To je bil edini tiskani dnevni časopis kakega odporniškega gibanja v celotni okupirani Evropi. Partizanski dnevnik je poleg novic o partizanski vojski ter vojaškem in političnem dogajanju po Evropi del prostora namenjal kulturnim prispevkom. V njem so med drugim objavljali poezijo in prozo Franceta Prešerna, Simona Gregorčiča, Frana Levstika, Simona Jenka in Franceta Bevka.
Partizanski tisk je v narodnoosvobodilnem boju odigral pomembno povezovalno vlogo. Pozival je k oboroženemu odporu proti okupatorju in predstavljal protiutež razpredeni sovražni propagandi. Objave so bile v slovenskem jeziku. To je bilo še zlasti pomembno v Julijski krajini oz. na Primorskem, saj je na tem območju italijanska fašistična raznarodovalna politika režim za več kot dve desetletji Slovencem prepovedala rabo materinega jezika. Tiskarno bomo za oglede odprli 5. maja.
Svoboda tiska in svoboda govora nista nekaj samoumevnega, ampak se je zanju treba vseskozi boriti.