“Na pomoč!”
Danes goduje Sv. Florijan (ok. 250–4. 5. 304), zavetnik proti požarom in povodnjim ter eden najbolj priljubljenih svetnikov. Živel je v 3. stoletju v rimski provinci Norik, tj. na ozemlju današnje Gornje Avstrije. O njegovem življenju je ohranjenih veliko legend. Bil je častnik rimske vojske in v času Dioklecijanovega preganjanja zaradi krščanske vere preganjan. Leta 304 je skušal iz ječe rešiti 40 kristjanov, a so ga pri tem ujeli. Ker ni želel opustiti svoje vere, so ga mučili, mu na vrat navezali težek kamen in ga vrgli v reko Anižo (Enns).
Sv. Florijan je danes zlasti zavetnik gasilcev, nekoč pa so se mu priporočali tudi kovači, dimnikarji, pivovarji, sodarji, lončarji in izdelovalci mila. Pogosto je upodobljen kot rimski vojak, s sulico in zastavo v roki, ki z vrčem gasi gorečo hišo, cerkev ali mesto. Večkrat je upodobljen tudi z mlinskim kamnom. Kot kipec ali stenska poslikava je pogosto prisoten na gasilskih domovih, najdemo pa ga tudi v nišah starejših hiš ali gospodarskih poslopij.
4. maj kot Mednarodni dan gasilcev (International Firefighters’ Day – IFFD) praznujemo od leta 1999. Slovenske družbe brez gasilcev si danes ne znamo predstavljati. Danes v Sloveniji deluje 1.300 prostovoljnih gasilskih društev, združenih v 120 gasilskih zvez. V društva je vključenih preko 133.000 članov, od tega preko 30.000 gasilk. Poleg teh imamo v Sloveniji še preko 1.100 poklicnih gasilcev.
Kakšni pa so začetki prostovoljnih gasilskih društev pri nas? Ti segajo v konec 60. let 19. stoletja. Prva požarna bramba na Slovenskem je bila ustanovljena v Metliki leta 1869. Do začetka prve svetovne vojne je bilo na Slovenskem ustanovljenih že 378 gasilskih društev, združenih v osem gasilskih zvez. V letih od 1880 do 1914 je bilo na območju Okrajnega glavarstva Logatec, kamor je spadala tudi Idrija, ustanovljenih preko 25 prostovoljnih gasilskih društev.
Prostovoljno mestno gasilsko društvo v Idriji je bilo ustanovljeno leta 1890. Glavni pobudniki in člani društva so bili večinoma vidnejši predstavniki idrijskega meščanstva. Čeprav ni bilo številčno, je gasilsko društvo imelo veliko podporo rudarjev. Poleg konkretne pomoči ob požarih in nesrečah je bila priljubljenost gasilskega društva tudi posledica izrazite naklonjenosti in pripadnosti slovenstvu in slovenskemu jeziku.
Prostovoljno gasilsko društvo Idrija @pgdidrija letos obeležuje 130-letnico nastanka in je eno najstarejših na Primorskem. Čestitamo! Nekaj slikovnega in materialnega gradiva iz starejšega obdobja delovanja društva hranimo tudi v našem muzeju, ob tej priložnosti pa smo se posvetili proučevanju protipožarnega varstva na našem območju v preteklih stoletjih.
Vsem gasilcem in članom prostovoljnih gasilskih društev na Idrijskem in Cerkljanskem zato iskreno voščimo ob prazniku. Hvala, ker se vedno odzovete klicu Na pomoč!