Muzejski večeri / Vojko Gantar – Gašo: Onstran zvočnega zidu z MiG-om 21
Vojko Gantar – Gašo, upokojeni vojaški pilot, inštruktor letenja, preiskovalec letalskih nesreč, glasbenik, popotnik in še marsikaj, je kot petnajstletnik iz »Švice« v domači Idriji odšel v svet in potem skoraj štiri desetletja služboval in živel izven Slovenije. 22 let je upravljal nadzvočna letala MiG-21. Z njimi je dosegel višino 25.000 metrov in hitrost 2.400 km na uro, videl oblino Zemlje, belo atmosfero in črno nebo.
MiG-21 oziroma Mikojan-Gurevič je sovjetsko letalo, eno izmed najbolj razširjenih lovsko-prestrezniških vojaških letal. Izdelovati so ga začeli v 50. letih prejšnjega stoletja. Narejenih je bilo več kot 15.000 primerkov v 15 izpeljankah. Poleg Sovjetske zveze je mige uporabljalo več kot 30 držav, med njimi tudi Jugoslavija. V sestavi vojaškega jugoslovanskega letalstva je bilo skupno 261 letal MiG-21 v desetih različicah.
Migi – letala, hitrejša od zvoka. Na njih so se šolali in z njimi leteli tudi Slovenci. Eden od njih je Vojko Gantar, prekaljeni pilot, rojen v Idriji, katerega profesionalna pot se je začela na letalski vojaški gimnaziji v Mostarju in zaključila z zadnjim letom iz Beograda v Pulo leta 1991, na dan napada Jugoslavije na Slovenijo. V svoji karieri je napredoval vse do poveljnika letalske lovske eskadrilje in glavnega inštruktorja za MiG-21 v Jugoslaviji, kot svetovalec na področju letalstva pa ostaja aktiven tudi po upokojitvi.
Piloti so z migi v povprečju leteli sedem let, Vojko Gantar kar dvaindvajset. Na predavanju bo spregovoril o svetlih in temnih plateh dela pilotov v vojnem letalstvu in z nami delil spomine na svojo življenjsko pot, polno avantur na nebu in zemlji po bivši Jugi …
Vstop prost!