Razstava Rudi Skočir: Eva in njena zgodba
Pesem rajskih vrtov, akril, kolaž/platno, 80 cm x 60 cm, 2023
Vabljeni na ogled razstav enega umetnika v treh idrijskih galerijah:
Galerija Magazin – Mestna knjižnica in čitalnica Idrija
Galerija sv. Barbare – kripta pod Mestnim trgom
Razstavišče Nikolaja Pirnata – grad Gewerkenegg: vsak dan 10.00-17.00 (do 30. 4.), vsak dan 10.00-19.00 (od 1. 5.)
Razstava Rudija Skočirja Eva in njena zgodba na ogled postavlja izbor iz avtorjevega opusa s poudarkom na delih zadnjih nekaj let in med seboj povezuje tri idrijske galerije.
V ospredju ustvarjanja Rudija Skočirja ostaja ženska. Kot je v predstavitvi razstave zapisala likovna kritičarka Verena Koršič Zorn, nam jo umetnik vedno znova predstavi v drugačni formalni in vsebinski podobi. Tokratna Eva je odmaknjena, skrivnostna, zrelejša, zamišljena, otožna, kot bi jo dolgo trajajoča vloga utrudila in ji zob časa načel svežino, zabrisal rdečico z lic. A kljub temu še vedno spominja na razkošje plodnosti, obuja in poglablja razmišljanja o nastanku življenja.
Dela v tehniki akril, kolaž na platno ali les, na katerih je Eva, so razstavljena v dveh galerijah. Slike večjih formatov, nekatere merijo tudi do tri metre, so na ogled v Galeriji sv. Barbare v kripti pod Mestnim trgom, nekoliko manjši formati pa v Razstavišču Nikolaja Pirnata na gradu Gewerkenegg.
V Galeriji Magazin nad Mestno knjižnico in čitalnico Idrija je razstavljenih 30 ilustracij iz knjige Balkanske ljudske pripovedke, ki je leta 2007 izšla pri japonski založbi. Originalne ilustracije, ki so nekajkrat večje kot reprodukcije v knjigi, so narisane na ročno izdelan papir.
O avtorju
Rudolf (Rudi) Skočir se je kot tretji od petih otrok rodil 4. aprila 1951 na Kamnem pri Kobaridu. V osnovni šol je pri slikarju in pedagogu Milošu Volariču (1933–2010) spoznal osnove likovnega ustvarjanja. Izobraževanje je nadaljeval na Gimnaziji Jurija Vege v Idriji in tam leta 1970 tudi maturiral. Med letoma 1973 in 1977 je obiskoval Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje. Med študijem, leta 1975, je prejel študentsko Prešernovo nagrado. Podiplomski študij je opravljal pri Janezu Berniku (1933–2016), Štefanu Planincu (1925–2017) in Kiarju Mešku (1936–). Kot likovni pedagog je nato služboval na idrijski gimnaziji. V letih 1984–1994 je skrbel za likovno opremo Idrijskih razgledov, oblikoval je več avtorskih koledarjev, sodeloval pri osnutkih dveh jubilejnih znamk ob 500-letnici Idrije in izvršil nekaj javnih naročil. Med letoma 1996 in 2023 je večkrat po nekaj mesecev bival in se izpopolnjeval v Cité Internationale des Arts v Parizu. Ilustriral je več kot 60 del slovenskih in tujih avtorjev, sodeloval pri revijah Kekec, Ciciban, Kurirček in slovenskih berilih za osnovno šolo. Za Dramatično društvo v Idriji je prispeval scenske zasnove. Udeležil se je velikega števila slikarskih delavnic, simpozijev in različnih likovnih srečanj doma in v tujini.
Rudi Skočir je član Društva likovnih umetnikov Severne Primorske, član Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU) in član ilustratorske sekcije ZDSLU.
Izvedbo razstav sta omogočila Ministrstvo za kulturo RS in Občina Idrija.
Razstave bodo na ogled do 6. junija 2024. Spremlja jih razstavni katalog, ki ga bo možno kupiti po simbolični ceni 10 eur.