Razstava čipk Iz tradicije v prihodnost
Cerkljanski muzej in Klekljarsko društvo Marjetica Cerkno vas vabita na razstavo čipk Iz tradicije v prihodnost.
Razstava bo na ogled do 3. septembra 2023 po urniku muzeja. Ogled z vstopnico.
Članice cerkljanskega klekljarskega društva Marjetica se na razstavi predstavljajo z najnovejšim naborom čipk pod naslovom Iz tradicije v prihodnost. Bogato sporočilo naslova je opredmeteno v izdelkih 27 klekljaric. Čipke pripovedujejo njihove zgodbe. Govorijo o spretnosti, vztrajnosti in natančnosti vsake od njih, o občutku za lepoto in nenazadnje tudi o medsebojnem druženju in prijateljevanju ter potrebi po ohranjanju starih in želji po ustvarjanju novih čipk oziroma vzorcev zanje. Zato tradicija in zato prihodnost.
Klekljaricam v društvu so izhodišče za ustvarjanje predstavljale tradicionalne čipke v tehnikah širokega ali ozkega risa, motivne čipke idr. Večinoma so klekljale po starih vzorcih, a na nov način, z drugimi elementi, v tehnikah, ki so drugačne od predpisanih, in z dodanimi barvnimi sukanci. Kot predloge so uporabile papirce iz zakladnice idrijske klekljarske dediščine ter papirce znanih domačih, slovenskih ali tujih avtorjev. Nekatere čipke pa so izdelane po novih, lastnih vzorcih, narisanih na podlagi poznavanja tradicionalnih. To so čipke, ki odražajo klekljaričin izbran občutek za estetiko in oblikovanje. In nenazadnje so tu še čipke, ki vabijo k drugačnemu, netradicionalnemu načinu uporabe. Nekdaj so čipke krasile nevestino balo – spodnje perilo, rjuhe, prevleke za vzglavnike, brisače, prte, prtiče, zavese – in se uporabljale kot stensko okrasje. Danes sklekljane z znanjem in ljubeznijo služijo kot drobne pozornosti prijateljem ali sorodnikom ob raznih priložnostih in za spomin. In so tudi čipke zaradi čipk samih. Imajo jih zase, za »v škatlo« – za spomin na svoje lastno delo in ustvarjalnost.
Prakse, izraze, znanja, veščine in z njimi povezana orodja, predmete, izdelke in kulturne prostore, ki jih skupnosti ali posamezniki prepoznavajo kot del svoje kulturne dediščine, strokovno poimenujemo nesnovna, nematerialna ali tudi živa kulturna dediščina. Njeno bistvo je ohranjanje iz roda v rod, širjenje v prostoru in skupnosti ter seveda poustvarjanje v sedanjosti. Odločilno vlogo pri tem imajo nosilci znanj, v našem primeru klekljarice. Cerkljanske klekljarice od leta 2018 pripadajo skupnosti svetovno prepoznanih in priznanih nosilcev enkratnih znanj in veščin. »Klekljanje čipk v Sloveniji« je bilo namreč takrat vpisano na UNESCO reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva, že pred tem pa je bilo »Klekljanje idrijske čipke« vpisano v slovenski register nesnovne kulturne dediščine in leta 2016 razglašeno za živo mojstrovino državnega pomena.
Ivana Leskovec
Razstavljajo:
Majda Albreht, Marija Batagelj, Herma Bevk, Valerija Eržen, Karmen Jezeršek, Milena Kalan Frančeškin, Valentina Kogoj, Anica Lapanja, Viktorija Likar, Roberta Močnik, Danica Novak, Marija Obid Dolenc, Marinka Oblak, Jožica Peternelj, Zalka Peternelj, Milena Podobnik, Pavla Podobnik, Milena Platiše, Malka Radmanović, Marija Rejc, Ana Marija Sorč, Slavica Špik, Stana Štucin, Vida Tacer, Marinka Tušar, Pavla Zajc, Ladi Zajc
Mentorica:
Stana Frelih, učiteljica klekljanja v Čipkarski šoli Idrija
Razstavo so omogočili: Mestni muzej Idrija, Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, Čipkarska šola Idrija, RPS d.o.o.