Razstava Pretočni kot živo srebro! Dediščina, element srečevanja in povezovanja
Vabimo vas na odprtje muzejske razstave PRETOČNI KOT ŽIVO SREBRO! Dediščina, element srečevanja in povezovanja.
Dediščina ima veliko povezovalno moč. (S)poznavanje namreč pomaga razbijati tudi predsodke. S pomočjo predstavljanja dediščine smo želeli priseljencem olajšati proces vključevanja v idrijsko okolje. Na razstavi se nam predstavljajo z delci svojega doma.
Vabljeni v četrtek, 7. marca 2024, ob 18. uri na grad Gewerkenegg v Idriji!
Odprtje bomo obogatili z veččutno izkušnjo okušanja kulinaričnih dobrot z Balkana in izbornim programom iz anglosaške glasbene zakladnice.
Izvedbo razstave sta podprla: Ministrstvo za kulturo RS in Občina Idrija
Ogledate si jo lahko v Mali galeriji do 12. maja 2024, vsak dan od 10.00 do 17.00. Vstop prost.
Dogodek se fotografira/snema. Posnetki so lahko javno objavljeni.
O pretočnosti in odprtosti
Sodelujoči smo se povezali v manjšem izobraževalnem projektu in istoimenski razstavi pod naslovom, ki izvira iz lastnosti živega srebra. Je tekoče, izmuzljivo in za sabo ne pušča mokre sledi. Tudi vsak posameznik, ki zaradi različnih razlogov zapusti dom, mora biti pretočen in prisiljen prilagoditi se novim okoljem. Idrijska kotlina je bila nenazadnje stoletja vpeta v mednarodne okvire, z izmenjavo znanj in dobrin je povezovala države in celine ter sooblikovala moderno podobo sveta. Vzporedno ob tem se je razvijala tudi izvirna rudarska kultura.
S tematiko preseljevanja in jezikovne ter nacionalne raznolikosti v našem okolju smo na eni strani želeli olajšati proces vključevanja priseljencev v idrijsko okolje, obenem pa s spoznavanjem drugih kultur pripomoči k lažjemu sprejemanju.
Med zastavljenimi cilji smo želeli doseči sodelovanje in povezovanje različnih ustanov, ki sodelujejo pri integraciji. S pomočjo izobraževanja o kulturi in slovenskem jeziku v praksi sporazumevanje uporabljamo kot orodje opolnomočenja, priseljence vključujemo v javni družbeni prostor, vzpostavljamo stike in presegamo predsodke. Z vključevanjem, dostopnostjo želimo doseči tudi občinstvo, ki se doslej ni čutilo posebej nagovorjeno.
Sedanjost in preteklost sta povezani tudi v prostoru: večina priseljencev je namreč poslovno povezana z idrijsko sodobno industrijo, ki na mednarodnih trgih zaseda pomembno vlogo, industrijsko območje pa zavzema prav mestni predel nekdanjih rudniških objektov. Če bomo dediščino uspešno približali novim priseljencem, bodo do našega okolja laže vzpostavili pozitiven in tesnejši odnos ter ga nenazadnje – obogatili.
Dediščina ima veliko povezovalno moč. V nasprotju z živim srebrom pušča globoko sled. Pri tem je naloga in vloga muzeja, da jo skuša predstaviti in približati javnosti ter odpreti prostor za dialog, srečevanja. In srečanja so sreča.
Predmet kot nosilec spomina na dom
S preseljevanji so povezani številni miti in nekatere izmed njih naslavljamo na razstavi. Idrijska kotlina je vedno uspešno vključevala in sprejemala ljudi od drugod. Priseljence sedanjega časa smo izzvali z vprašanjem, kako doživljajo nas in naš prostor. Odgovori vas utegnejo nemalo presenetiti.
Na razstavi se z izbranimi predmeti predstavljajo novi člani naše skupnosti. Predmete, povezane s predniki, obredi, prenosom znanj in veščin, zgodovino krajev, so izbrali ali ustvarili po lastnem izboru. Spominjajo jih na dom, domače, domovino. So del družinske dediščine, novi uporabni predmeti, izdelani na tradicionalen način, ali izraz lastne ustvarjalnosti. Pobožajo, ogrejejo, zadišijo, zazvenijo.
Zgodbe teh predmetov, delcev njihovega doma, so zapisali v slovenskem in svojem maternem jeziku: srbščini, bosanščini, makedonščini, albanščini, angleščini in celo esperantu, da lahko tudi mi začutimo ritem in melodiko njihovega jezika. Ogled razstave dopolnjujejo izbrane fotografije in skladbe, saj vsi razumemo univerzalno govorico podobe in glasbe.
Predmete in zgodbe so prispevali:
Nerzina Abdić, Ahmed Doglod, Meliha Dugonjić, Semira Huskić, Snežana Janjić, Sanela Merdanović, Nada Paunovska, Arben Reqjbegaj, Ricardo Smith, Aleksander Stajić, Vernada Šahdanović, Nataša Todoroska, Nermin Uzejnović, Lindita Zequiri