Razstava Slovenija, odprta za umetnost
Larissa Tomassetti (Avstrija)
Pred 30 leti se je na Sinjem vrhu nad Ajdovščino začela mednarodna likovna delavnica Slovenija, odprta za umetnost. Pobudo zanjo je dal Klavdij Tutta in jo 15 let nadvse strokovno in uspešno umetniško vodil. Pridružila se je njegova soproga Klementina Golija, nekaj let je bil z nami tudi Etko Tutta. Družina Vidmarjevih s Hieronimom na čelu je postala in ostala gostitelj odprtih vrat in odprtega srca. Sinjevrška delavnica se je vpisala na zemljevid mlade slovenske države in z leti kontinuiranega delovanja in zorenja postala nadvse pomemben del mednarodnega likovnega dogajanja. Izbranim, najvidnejšim umetnikom, kreatorjem sodobne likovne scene iz celega sveta je bilo dano ustvarjanje v sinjem rajskem ambientu, ki je botrovalo pretakanju likovnih rezultatov in povezovanju snovalcev. Vzpostavljena so bila sodelovanja z galerijami in muzeji, ki še danes gostijo naše potujoče razstave. Po desetletju in pol sta se projektu pridružila Polona Kunaver Ličen in David Ličen, osebno sem prevzela umetniško vodenje in delavnici dodala simpozijsko dimenzijo. Pomemben strokovni sodelavec je postal Črtomir Frelih. Klavdij Tutta je ostal zvesti oče projekta. V letu 2016 se je za vedno poslovil Hieronim, a iz dediščine predanosti in vztrajnosti, ki jo je zapustil svoji družini, je vzklila zavzetost, ki jo s svežimi idejami plemeniti njegov Kristijan z ostalimi člani družine, vključno z njegovo Beti.
Temelji koncepta ostajajo, vendar se vselej znova nadgrajujejo z novimi, pomembnimi doprinosi.
Dejstvo, da stojiš na tisočmetrski gori, ti odpira pogled, ti daje občutek svobode, ti daje krila, da se dvigneš, da poletiš, hkrati pa ti daje močno zavedanje, da lahko ostaneš le, če si močan, pokončen, klen in vztrajen. Marsikaj smo se naučili od tega prostora, drug od drugega in od medkulturnega dialoga, ki na odprti, kvalitetni in multimedijski ravni tu na Sinjem vrhu poteka skozi univerzalno govorico likovnih izraznih sredstev. Hvala vsem, ki ste prispevali k temu, da se lahko pohvalimo z izjemnimi faktografskimi podatki, tako po številu sodelujočih umetnikov, njihovih ustvarjalnih kvalitetah in edinstvenosti ter številnih potujočih razstavah. Naj bo vidni in prav tako pomemben nevidni del ustvarjenega kapitala dobra naložba za prihodnost.
Anamarija Stibilj Šajn
Sodelujoči umetniki iz Slovenije:
IZIDOR TOMAŽ PERKO
RUDI SKOČIR
SAŠO VRABIČ
KLEMENTINA GOLIJA
KLAVDIJ TUTTA
ČRTOMIR FRELIH
LONA VERLICH
DAVID LIČEN
in tujine:
LARISSA TOMASSETTI (Avstrija)
HRVOJE MARKO PERUZOVIĆ (Hrvaška)
BOJAN ŠUMONJA (Hrvaška)
EUGEN VARZIĆ (Hrvaška)
WILLEM VAN HEST (Nizozemska)
JERZY TYBURSKI (Poljska)
Gost simpozija CLEMENS KRANAWETTER (Avstrija)
————
Javno vodstvo po razstavi: četrtek, 2. marec 2023, ob 18. uri. Izvedla ga bo Anamarija Stibilj Šajn, umetniška vodja simpozija.