Partizanska bolnica Franja – do preklica ZAPRTO
Le kje se skriva Franja?
Bolnišnico, skrito za imenom zdravnic in upravnice dr. Franje Bojc Bidovec, so v divji soteski Pasice ustanovili med drugo svetovno vojno. Med decembrom 1943 in majem 1945 je nudila oskrbo in zavetje 578 ranjencem različnih narodnosti. Je simbol odpora, poguma in srčnosti v času težkih preizkušenj. Bolnica, ki je ni mogla uničiti niti povodenj leta 2007, je danes muzej z veliko sporočilno vrednostjo za nas in naše zanamce. Kajti vse to in še mnogo več je Franja – od leta 2015 tudi nosilka Znaka evropske dediščine!
Po ogledu
Iz Dolenjih Novakov pri Cerknem se po dolini reke Idrijce odpeljete proti Idriji. Avtobusom priporočamo parkiranje na avtobusni postaji, od koder je do gradu približno 10 min hoje.
Načrtujte svoj obisk
Dolenji Novaki pri Cerknem, Cerkno
Od 1. 4. do 30. 9.: vsak dan 9:00 – 18:00
Od 1. 10. do 31. 10.: vsak dan 9:00 – 16:00
Od 1. 11. do 31. 3.: V primeru ugodnih vremenskih razmer za najavljene skupine.
1 h 30 min
Grad Gewerkenegg
Razstava o idrijski čipki
Idrija je doma in v svetu znano središče izdelovanja klekljanih čipk. Tako kot je v preteklosti v svet potovalo idrijsko živo srebro, tako so potovale idrijske čipke – za dodaten zaslužek rudarskih družin. Le malo izdelkov pridnih pridnih rok žena in deklet je ostalo doma. Tisti najlepši so danes zbrani na razstavi. Posebno mesto na njej pripada Jovankinemu prtu, protokolarnemu klekljanemu prtu za 12 oseb in enemu največjih ohranjenih klekljanih izdelkov iz sedemdesetih let 20. stoletja. Klekljana mojstrovina, vredna občudovanja!
Po ogledu
Dober kilometer iz Idrije v smeri proti Ljubljani leži skrivnostno Divje jezero. Ob njem je urejeno parkirišče, do razgledne točke vas usmerjajo informativne table.
Načrtujte svoj obisk
Z avtobusom 45 min
Prelovčeva 9, Idrija
Zimski čas (1. 10.-30. 4.): 10:00 – 17:00, ponedeljek zaprto
Poletni čas (1. 5.-30. 9.): vsak dan 10:00 – 19:00
30 min
Divje jezero
Včasih divje, včasih spokojno
Po obisku kulturnih znamenitosti vam priporočamo še ogled Divjega jezera – prvega slovenskega muzeja v naravi. Divje je predvsem ob močnem deževju, ko iz kraškega izvir bruha voda, kar se lepo vidi na gladini jezera. Posebne razmere v njegovi okolici omogočajo rast alpskim rastlinam, med njimi kranjskemu jegliču, ki naj bi ga prav tu v 18. stoletju prvi našel znameniti idrijski zdravnik Joannes Antonius Scopoli. V jamskem delu, ki so ga potapljači raziskali do globine 160 m, pa naj bi živela celo človeška ribica! Magična skrivnost jezera vas bo spremljala še na poti domov …
Načrtujte svoj obisk
Z avtobusom 5 min
1 km iz Idrije v smeri Idrija – Ljubljana, odcep Idrijska Bela
Informativna cena ogledov po programu
Plačaj 2 ogleda, mi pa 3. podarimo!