Prečuden cvet je v grapi črni ...
Partizanska bolnica Franja je enkraten spomenik človečnosti, tovarištva in solidarnosti iz druge svetovne vojne. Kot ilegalna bolnišnica je v težko dostopni soteski Pasice v Dolenjih Novakih pri Cerknem delovala med decembrom 1943 in majem 1945. Večino časa jo je vodila zdravnica Franja Bojc Bidovec, po kateri so bolnišnico poimenovali že med vojno. Poleg osebja so bili za uspešno delovanje bolnišnice zaslužni tudi okoliški prebivalci, ki so pomagali pri gradnji barak, doma skrivali ranjence in zanje zbirali hrano, zdravila in drug material. Bolnica Franja je po vojni postala simbol slovenskega partizanskega zdravstva ter skrbi za ranjene, nemočne in pomoči potrebne.
Kaj je Franja in zakaj je Franja?
Slovenska partizanska vojska se je zavedala pomembnosti in dragocenosti človeških življenj v vojni, zato je za svoje ranjene tovariše organizirala zdravniško službo; ta je delovala v posebnih razmerah in je v svoje vrste vključila preko 800 zdravnikov. Vrhunec delovanja partizanske zdravniške službe so bile ilegalne partizanske bolnišnice. V več kot 120 slovenskih bolnišnicah se je zdravilo več kot 15.000 ranjencev. Druga odporniška gibanja v Evropi tako organizirane zdravstvene oskrbe niso poznala. Partizanska bolnica Franja je bila ena od številnih ilegalnih bolnišnic in ena redkih, ki se je kot pomnik in spomenik ohranila do današnjih dni. Prostor za gradnjo bolnišnice je partizanskemu zdravniku Viktorju Volčjaku pokazal domačin Janez Peternelj. Prvo barako, v katero so 23. decembra prenesli prve ranjence, je Volčjak s pomočjo domačinov začel graditi pozno jeseni 1943. Pod vodstvom zdravnice Franje, ki je v sotesko prišla januarja 1944, so bolnico postopoma gradili vse do konca vojne, ko je kompleks bolnišnice obsegal štirinajst lesenih objektov različnih velikosti in namembnosti: barake za ranjence in osebje, operacijsko sobo, sobo za rentgen, skladišče, invalidski dom in celo električno centralo. Ena pomembnejših nalog osebja je bila tudi skrb za varnost. Vzpostavili so dodelan obrambni sistem z bunkerji za stražarje in zaklonišči za ranjence. Edini dostop do bolnišnice je bil po potoku, ki teče skozi sotesko. Kljub temu da so sovražni vojaki dvakrat prišli v neposredno bližino, je niso odkrili.
V soteski so se zdravili predvsem težji ranjenci, za lažje pa so v bližnji in daljni okolici zgradili več pomožnih oddelkov. V vseh se je skupaj zdravilo okoli 900 oseb. Med njimi so bili tako člani partizanskega gibanja kot posamezni borci sovražnih sil. Med vsemi je bilo tudi skoraj 100 pripadnikov tujih narodnosti, največ Italijanov, pripadnikov narodov nekdanje Jugoslavije (Srbi, Hrvati, Bošnjaki, Črnogorci …) in Sovjetske Zveze (Rusi, Azerbajdžanci …), Francozov ter po dva Avstrijca, Poljaka in Američana – eden od njiju je bil pilot sestreljenega letala. Med osebjem lahko omenimo zdravnika Vladislava Kleina, po rodu juda iz Srbije, ki je krajši čas vodil bolnišnico, in italijanskega zdravnika Antonija Cicarellija, vodjo enega njenih zunanjih oddelkov. Kljub izrednim razmeram je bila medicinska oskrba na visoki ravni. Operirali so strokovno usposobljeni kirurgi, za vzpostavljeno redno oskrbo z zdravili, s sanitetnim materialom in hrano je bila odločilna pomoč civilnega prebivalstva.
Ilegalna bolnišnica v soteski Pasice s svojimi oddelki je znana kot Partizanska bolnica Franja. Ime je dobila po upravnici, ki jo je najdlje vodila, po zdravnici Franji Bojc Bidovec. Med svojim delovanjem se je uradno imenovala »SVPB Franja«, t. j. Slovenska vojaška partizanska bolnica Franja.
Bolnica Franja – pomnik in spomenik
Ko so osebje in ranjenci 5. maja 1945 zapustili sotesko, je v njej ostal le stražar. Že med delovanjem je zdravnik in krajši čas tudi upravnik Bolnice Franja, dr. Franc Podkoritnik – Očka, izrazil željo, da se mora bolnišnica po vojni »ohraniti kot viden dokaz vsem bodočim rodovom, kaj je zmožna ustvariti in kaj ustvarja ljubezen do svobode«. Maja 1946 je bila Franja uradno odprta za obiskovalce, leta 1952 pa zaščitena kot spomenik. Ko jo je leta 2007 poplava skoraj v celoti uničila, je Vlada Republike Slovenije sprejela odločitev o njeni popolni rekonstrukciji. Podlaga zanjo je bila zgledno urejena dokumentacija premične in nepremične dediščine, za katero je v sodelovanju z drugimi strokovnimi službami skrbel Mestni muzej Idrija, ki že vse od leta 1963 upravlja spomeniško območje. Solidarnost je znova povezala številne strokovnjake, ustanove in posameznike, ki so prispevali znanje ter materialna in finančna sredstva, da je Franja junija 2010 vrata spet lahko odprla obiskovalcem.
Franja – nosilka Znaka evropske dediščine
Leta 2015 je Partizanska bolnica Franja prejela Znak evropske dediščine. Ta jo uvršča med območja s pomembnim delom skupne evropske zgodovine in kulture. Znak, katerega vrednote – humanost, solidarnost, strpnost, povezovanje in medkulturni dialog – sodijo v vrh vrednostnega sistema današnje združene Evrope, je še poudaril simbolni pomen območja. Na eni strani je prispeval k povečanemu zavedanju o evropski razsežnosti našega območja, na drugi pa k njegovi večji prepoznavnosti. Muzej z za različne skupine pripravljenimi programi, kot so učne ure, vodeni ogledi, predavanja, razstave, koncerti, načrtno krepi zavedanje o naši skupni evropski zgodovini, posebno pozornost pa posveča mladim. Bolnico Franja v posebnem programu Vzgoja za mir predstavljamo kot kraj spomina z izjemno sporočilno vrednostjo.
Več: https://www.pb-franja.si/
Programi za skupine odraslih
Zasebno: Partizanska bolnica Franja v Dolenjih Novakih pri Cerknem – ZAPRTA do preklica
Bolnišnico, skrito za imenom zdravnice in upravnice dr. Franje Bojc Bidovec, so v divji soteski Pasice ustanovili med drugo svetovno vojno. Med decembrom 1943 in majem 1945 je nudila oskrbo in zavetje 578 ranjencem različnih narodnosti. Bolnice – muzeja z veliko sporočilno vrednostjo za nas in naše zanamce, ni mogla uničiti niti povodenj leta 2007. Je simbol odpora, poguma in srčnosti v času težkih preizkušenj. Franja je vse to in še mnogo več – od leta 2015 tudi nosilka Znaka evropske dediščine!
Programi za šole
Partizanska bolnica Franja v Dolenjih Novakih pri Cerknem
Partizanska bolnica Franja – vzgoja za mir
Odpiralni čas
Partizanska bolnica Franja – do preklica ZAPRTO
Ogled:
Posebnosti
Ogled odsvetujemo gibalno oviranim osebam in invalidom. Priporočamo primerno obutev (športni copati, pohodni čevlji).