Rudniški stroji in naprave
Izjemno pomembna in bogata zbirka Mestnega muzeja Idrija je zbirka 36 rudniških strojev in naprav, ki so večinoma razstavljeni v prostorih vhodne stavbe Frančiškovega jaška. To so centrifugalne črpalke, dieselski motor, kompresorji, vitli, parni batni stroji, napajalne črpalke za parne kotle, izvozni stroj s parnim pogonom, parni kotel, vodna turbina Francis, lokomotive in vozički za prevoz rude, pehalni, skobeljni, radialni vrtalni stroji, stružnica, stroj za rezanje navojev, kovaško kladivo in tračna žaga, vrtalna garnitura za globinsko vrtanje, vsi s konca 19. ali z začetka 20. stoletja. Dva stroja sta usposobljena za delovanje s stisnjenim zrakom.
Velika posebnost je črpalka Kley na parni pogon. Zaradi svojih ogromnih dimenzij in mas sestavnih delov zbuja vsesplošno občudovanje. Leta 1893 so jo izdelali v znani češki tovarni E. Skoda Pilsen. V letih 1895–1948 je črpala vodo z XI. rudniškega obzorja (272 m pod površjem). Je največji ohranjeni stroj idrijskega rudnika, največji ohranjeni parni stroj v Sloveniji in med največjimi v Evropi. Stroj je danes predstavljen in situ – na mestu, na katerem je v svojem času tudi obratoval.
Ohranjeni in predstavljeni primerki tehniške dediščine idrijskega rudnika živega srebra, drugega največjega tovrstnega rudnika na svetu, so dragoceni materialni dokazi o razvoju tehnologije, zlasti pa pričajo o modernizacijah v rudniku in uvajanju naprednih tehnologij v lastni proizvodni proces. So dokaz enkratnosti in univerzalnosti tega rudnika, zaradi česar je bila dediščina živega srebra Idrije skupaj s španskim Almadénom leta 2012 vpisana na Unescov Svetovni seznam svetovne dediščine.
Zakaj razstava strojev in naprav v Frančiškovem jašku?
Rudniški stroji in naprave, ki jih je Muzej pridobil ob svoji ustanovitvi, pričajo tudi o namenu njegove ustanovitve. Leta 1953 ga je Občina ustanovila predvsem zato, da bo skrbel za ohranjanje in predstavitev bogate rudniške dediščine, tako materialnih dokazov kot znanja in védenja o delovanju idrijskega rudnika živega srebra. Tako so med povojno modernizacijo do konca petdesetih let 20. stoletja številne stroje in naprave, ki jih je rudnik izločil iz obratovanja, pripeljali na grajsko dvorišče in jih postavili na ogled obiskovalcem. Ker so bili na prostem izpostavljeni vsakršnim vremenskim razmeram in posledično poškodovanju, so potrebovali ustreznejši prostor. Ob začetku korenite prenove gradu leta 1988 in dve leti pozneje grajskega dvorišča, smo stroje preselili v avtentično rudniško okolje Frančiškovega jaška, jih restavrirali in ustrezno predstavili, lokomotive in vozičke za prevoz rude do topilnice pa razstavili na območju rudniške nakladalne postaje na platoju nad kamštjo.
Kaj je Frančiškov jašek?
Jaški so navpične povezave med površjem in deloviščem v rudniku. Omogočali so vhod in izhod rudarjev, uvoz materiala in izvoz rude iz jame. Vhodna stavba ob jašku je bila zbirno mesto rudarjev pred začetkom dela in prostor za namestitev izvoznih strojev in drugih naprav. Med koncem 15. in sredo 19. stoletja so za potrebe rudarjenja v Idriji zgradili devet jaškov. V času velike proizvodnje živega srebra, ko je bila v veljavi pogodba med Avstrijo in Španijo o dobavi živega srebra za potrebe španskega trga, je bil leta 1792 na SV obrobju mesta odprt Frančiškov jašek ali »jašek Frančiške« oziroma »Frančiške«, kot ga poimenujejo domačini. Danes je to edini še delujoči jašek idrijskega rudnika in omogoča dostop v jamo do črpališča, do mest, kjer se izvaja vzdrževanje nezalitega dela jame in monitoring vplivnega območja rudnika kot posledica 500-letnega rudarjenja.
Programi za skupine odraslih
Tehniški oddelek muzeja v Frančiškovem jašku
V Frančiškovem jašku, enem najstarejših ohranjenih rudniških objektov, ki je še vedno v uporabi, domuje tehniški oddelek muzeja. V njem predstavljamo obnovljene rudniške stroje in naprave, ki so del vrhunske strojegradnje 19. stoletja. Mednje sodi največji ohranjeni parni stroj v Evropi: črpalka Kley češke tovarne E. Skoda Pilsen iz leta 1893, ki je črpala vodo iz globine 272 m. Zbirka je pravi raj za navdušence znanosti in tehnike!
Programi za šole
Tehniški oddelek muzeja v Frančiškovem jašku
Odpiralni čas
Tehniški oddelek muzeja v Frančiškovem jašku
Ogled:
Posebnosti
Tehniški oddelek muzeja obiščete v spremstvu muzejskega vodnika iz recepcije na gradu Gewerkenegg. Po sprehodu skozi mestno središče pridete po Rožni ulici do Aumeškega trga, kjer pri spomeniku zavijete levo v hrib. Po 2 min hoje stoji pred vami vhodna stavba Frančiškovega jaška. V njegovi neposredni bližini je Idrijska rudarska hiša.
Vnaprej najavljene skupine lahko muzejskega vodnika počakajo na sami lokaciji. Z avtobusne postaje je stavba Frančiškovega jaška oddaljena ok. 4 min hoje.