Razvijanje sporazumevalnih zmožnosti s kulturno-umetnostno vzgojo
Projekt izhaja iz ideje o veliki pedagoški zmogljivosti umetniške izkušnje. Namen projekta je razvijati povezave med vzgojno-izobraževalnimi zavodi, umetniki in kulturnimi ustanovami v smeri širitve inovativnih in odprtih učnih okolij, ki bodo spodbudno vplivala na dvig sporazumevalnih zmožnosti otrok in mladostnikov. V šolskih in za umetnost avtentičnih okoljih bodo spodbujani k doživljanju in spoznavanju raznovrstnih umetniških praks ter izražanju v umetniških jezikih in z njihovo pomočjo. Vpeljani bodo v aktivne oblike umetniškega snovanja in v kulturno-umetniško dogajanje v ožjem okolju. Otroci/učenci, vzgojitelji/učitelji in umetniki bodo partnerji. Konzorcij sestavlja 35 partnerjev: UP PEF (poslovodeči partner), UL AG, PI, ZRSS ter 29 vrtcev, osnovnih in srednjih šol. Pismo o sodelovanju je podpisalo preko 100 profesionalnih kulturnih ustanov in umetnikov. Mestni muzej Idrija se je projektu pridružil kot sodelujoča kulturna ustanova oziroma izvajalec izbranih vsebin s področja lokalne dediščine in kulturno-umetnostnih dogodkov.
Vir financiranja:
iz programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014–2020, Evropski socialni sklad
Trajanje projekta:
18. 8. 2017–30. 6. 2022
Partnerji v projektu:
Univerza na Primorskem, Pedagoška fakulteta (UE PEF) – vodilni partner
Univerza v Ljubljani – Akademija za Glasbo (UL AG)
Zavod Republike Slovenije za šolstvo (ZRSS)
29 vrtcev, osnovnih in srednjih šol in preko 100 profesionalnih kulturnih ustanov in umetnikov, ki so podpisali pismo o sodelovanju (med njimi Mestni muzej Idrija)
My sport is Franja
Z namenom prepoznavanja sporočilnosti Partizanske bolnice Franje in vrednot kulturne dediščine smo kot pridruženi partnerji pristopili k projektu »My sport is Franja«, namenjenemu povezovanju športa in kulturne dediščine ter promociji skupnih vrednot (solidarnosti, skupinskega dela, tovarištva, moštvenega dela, spoštovanja različnosti). Muzej je v projektu sodeloval kot izvajalec izbranih vsebin. V sklopu promocijskih in prezentacijskih vsebin, povezanih z dediščino, smo evropski javnosti predstavljali Partizansko bolnico Franjo in našo dediščino nasploh. Z organizatorji maratona Franja smo podpisali Memorandum o sodelovanju in se vključili v iniciativo Cycle 2Heritage, ki prav tako spodbuja povezovanje športa in kulturne dediščine. Leta 2017 je Mestni muzej Idrija s predavanjem sodeloval na »Franja akademiji«, kjer smo predstavili našo kulturno dediščino in z njo povezane skupne evropske vrednote, ki so pomembna stična točka športa in kulturne dediščine.
Vir financiranja:
iz programa Erasmus+ Sport (programsko področje Programi sodelovanja)
Trajanje projekta:
1. 1. 2016–31. 12. 2017
Partnerji v projektu:
Kolesarsko društvo Rog – vodilni partner
Skupnost Šport za vse (UISP, Italija)
Športna zveza Istrske županije (Hrvaška)
Športna zveza Koroške (Avstrija)
Slovaška kolesarska zveza
Mestni muzej Idrija
Idrija – območje topilnice Rudnika živega srebra – 1. faza obnove
Cilj projekta je bil ohraniti in obnoviti ogroženi spomenik državnega pomena, vpisan na Unescov Seznam svetovne dediščine, obogatiti turistično ponudbo in ponudbo izobraževalnih programov za različne ciljne skupine ter povečati ozaveščenost o pomenu ohranjanja kulturne dediščine in njenih razvojnih možnosti. Vloge Mestnega muzeja Idrija v projektu so bili spremljanje, tehnični nadzor in strokovna pomoč pri obnovi premične dediščine, predstavitev zgodovinskega razvoja prebiranja, mletja in žganja rude, zbiranje in predstavitev zgodb še živečih zaposlenih na območju nekdanje topilnice in sodelovanje pri pripravi novih izobraževalnih in turističnih programov. V času trajanja projekta smo v Muzeju izvedli posvet z vabljenimi gosti o izzivih varovanja in obnove tehniške dediščine na primerih dobrih praks, pripravili razstavo o zgodovinskem razvoju topilnice Rudnika živega srebra Idrija in predavanje o topilnici po drugi svetovni vojni, pogovorni večer z nekdanjimi zaposlenimi na območju topilnice in delavnico prikaza vlivanja živega srebra v model.
Vir financiranja:
iz programa finančnega mehanizma EGP 2009–2014 (programsko področje Kulturna dediščina)
Trajanje projekta:
30. 12. 2014–29. 12. 2017
Partnerji v projektu:
Center za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija – vodilni partner
Mestni muzej Idrija
Magma Geopark (Norveška)
Smuggling Anthologies
Projekt je pojav tihotapljenja združeval z ustvarjalnostjo in odpiral pot moderni umetnosti, prav tako je s pomočjo različnih znanosti s široko perspektivo osvetlil njegovo valovanje v preteklosti in sedanjosti, se dotaknil kriminala in prava, umetnosti in gospodarstva. Med projektnimi aktivnostmi so se na Reki, v Idriji in Trstu zvrstile tri občasne razstave in spremljajoči mednarodni simpoziji, na katerih so bila strokovni in laični javnosti predstavljena ustvarjena umetniška dela in izsledki raziskav sodelujočih umetnikov in predavateljev, na podlagi odprtega razpisa vabljenih k sodelovanju. Mestni muzej Idrija pa je poleg razstave (Pre)tihotapljene antologije, ki je združevala tako umetniški kot lastni muzeološki del, in dvodnevnega mednarodnega simpozija izvedel tudi dve terenski delavnici, priložnostno razstavo o plonkanju kot tihotapljenju znanja, večer dokumentarnih filmov, muzejsko pravljično uro in posnel filmsko pravljico. Izsledki projekta so bili objavljeni v muzejski publikaciji Idrijski razgledi 2/2014 in v skupni publikaciji projekta z naslovom Smuggling Anthologies Reader (dostopno na: https://issuu.com/rijekammsu/docs/reader__1_).
Vir financiranja:
iz programa EU Kultura 2007–2013 (programsko področje Projekti sodelovanja), Izvajalska agencija za izobraževanje, avdiovizualno področje in kulturo (EACEA)
Trajanje projekta:
1. 2. 2013–31. 1. 2015
Partnerji v projektu:
Muzej moderne in sodobne umetnosti (Reka, Hrvaška) – vodilni partner
Mestni muzej Idrija
Trieste Contemporanea (Trst, Italija)