Posebej priporočamo
Na obrobju pekla: IDRIJSKO IN CERKLJANSKO 1914—1919
Vklesano v čas: lapidarij na gradu Gewerkenegg
Cerkljanski laufarji v klekljanih podobah / Laufarji from Cerkno in Images made of Lace
Dame in čipke, Prizori iz življenja meščanske Idrije (1860–1918)
144 kuksov za deželnega kneza
Z vrlino in delom, Dr. Franc Močnik (1814–1892)
Podobe Cerkljanske
Partizanska bolnica Franja
Črpalka Kley / Kley’s pump
Svet na meji
Spominski muzej pisatelja Franceta Bevka
In vendar se giblje
Franja – muzej človeške plemenitosti
Mestni muzej Idrija je ob razstavi Na obrobju pekla: Idrijsko in Cerkljansko 1914–1919 izdal obsežno publikacijo z enakim naslovom. V njej so zbrani prispevki enajstih avtorjev, ki govorijo o življenju na Idrijskem in Cerkljanskem v času prve svetovne vojne. Temeljijo na primarnih virih in presegajo dosedanje izsledke o tej temi v obravnavanem prostoru. Knjiga obsega 216 strani in je opremljena z izvirnim fotografskim ter kartografskim gradivom. Je primerno darilo za vse ljubitelje domoznanstva, krajevne zgodovine in poznavalce tematike prve svetovne vojne.
Kazalo vsebine
Ivana Leskovec – Predgovor
Petra Svoljšak – Prva svetovna vojna v spominjanju Slovencev
Damjana Fortunat Černilogar – Soška fronta in njen vpliv na življenje na Idrijskem in Cerkljanskem
Sandro Oblak – Soška fronta in njen vpliv na življenje na Idrijskem in Cerkljanskem
Matevž Šlabnik – Politično nasilje v Idriji med prvo svetovno vojno: o vohunu, »prevratniških« dijakih, odstavljenem županu in cenzuri
Anton Zelenc – Vojaška železnica in žičnici na Idrijskem in Cerkljanskem med prvo svetovno vojno
Grega Žorž – Feldban na zemljevidih in v prostoru
Marija Terpin Mlinar – V službi domovine: vsakdan na Idrijskem in Cerkljanskem med véliko vojno
Mirjam Gnezda Bogataj – Naše žene, dekleta, matere, sestre in hčere v prvi svetovni vojni
Milojka Magajne – O beguncih na Idrijskem in Cerkljanskem med prvo svetovno vojno
Miha Kosmač – Tranzicija oblasti na Idrijskem in Cerkljanskem v letih 1918—1920
Marija Terpin Mlinar – Pričevalci preteklosti: ostaline, spomeniki in obeležja prve svetovne vojne na Idrijskem in Cerkljanskem
Mirjam Gnezda Bogataj – »Ubesedena« vojna
Sandro Oblak – Žrtve prve svetovne vojne na Idrijskem in Cerkljanskem
Seznam žrtev
Kolofon:
Zbirka Merkuriateka 6
Uredniški odbor: Ivana Leskovec, Miha Kosmač
Jezikovni pregled: Irena Destovnik
Oblikovanje: Polona Zupančič, Mi.ka.do, Ljubljana
Tisk: Tiskarna DTP, Ljubljana
Naročilo
Dodatne informacije
Ljudje želimo ohraniti spomin na minule dogodke, prenašati in pripovedovati zgodbe, se spominjati usod. Vsa ta sporočila želimo izraziti in iztrgati pozabi z vklesavanjem v navidezno nespremenljivo in neuničljivo materijo – kamen. V katalogu so poleg uvodnega muzeološkega in konservatorskega prispevka o idrijskem gradu v sliki in besedi predstavljene plošče iz lapidarija na idrijskem gradu. Nastale so v različnih zgodovinskih obdobjih od 16. do 19. stoletja z različno namembnostjo. Na podlagi slednjega smo jih ločili na grbovne, spominske in nagrobne plošče. Vsebina je v vseh primerih povezana z zgodovino Idrije, natančneje z rudnikom živega srebra. Osebe, katerih imena so vklesana v kamen, so nam danes povečini nepoznane in šele tekom proučevanja smo odkrili, da se za na videz nepovezanimi zgodbami skriva rdeča nit: rudarska preteklost kraja, ki z različnih zornih kotov osvetljuje nekdanje vladarje, veljake, rudniške uradnike in njihove usode.
Zbirka Merkuriateka 5
Besedilo: Ivana Leskovec, Jasna Svetina, Marija Terpin Mlinar
Uredili: Ivana Leskovec, Marija Terpin Mlinar
Slikovne priloge: Fototeka Mestnega muzeja Idrija, Zgodovinski arhiv Ljubljana Enota Idrija, Wikimedia.org
Oblikovanje: Jože Carli, Idrija
Tisk: Tiskarna DTP d.o.o., Ljubljana
Naklada: 300
Naročilo
Dodatne informacije
Katalog občasne razstave Cerkljanski laufarji v klekljanih podobah predstavlja projekt, ki so ga članice Klekljarskega društva Marjetica Cerkno izvedle ob 60-letnici oživitve cerkljanske laufarije. Po vzorcih Maje Svetlik in pod mentorstvom Stane Frelih iz Čipkarske šole Idrija so čipke skekljale po motivih cerkljanskih pustnih šem. V manj kot letu dni, med septembrom 2015 in majem 2016, so spretni prsti 21 klekljaric v okoli 2.000 urah ustvarili 24 klekljanih podob. V dvojezičnem katalogu, slovenskem in angleškem, so čipke predstavljene s fotografijo in z opisom, v njem pa so predstavljene tudi klekljarice.
Kolofon:
Zbirka Merkuriateka 3
Besedilo: Milojka Magajne, Ivana Leskovec, Stana Frelih, Maja Svetlik
Uredili: Milojka Magajne, Ivana Leskovec
Jezikovni pregled: Tončka Stanonik
Prevod: Mojca Kuralt
Oblikovanje in tisk: Gaya d. o. o.
Naročilo
Dodatne informacije
S katalogom popeljemo bralca v staro Idrijo iz druge polovice 19. in začetka 20. stoletja. V črno-bele fotografije so jo ujeli zlasti nekdanja idrijska fotografa Anton Schmeiler in Josip Pelikan ter ljubiteljski fotograf, sicer rudniški zdravnik Milan Papež. Takratno prebujanje slovenske narodne zavesti in meščanske samozavesti se je odrazilo tudi v organiziranem izobraževanju in trgovini s čipkami. Vezi med preteklostjo in sedanjostjo so na razstavi in v katalogu ustvarile klekljane čipke Čipkarske šole Idrija, Društva klekljaric idrijske čipke, Društva klekljaric Črni Vrh-Godovič, Klekljarskega društva Marjetica Cerkno ter predmeti dedičev idrijskih meščanskih družin.
Kolofon:
Zbirka Merkuriateka 2
Besedilo: Marija Terpin Mlinar, mag. Mirjam Gnezda Bogataj
Oblikovanje: Barbara Filipčič, Žiga Okorn
Tisk: Schwarz print, Ljubljana
Naročilo
Dodatne informacije
Prva publikacija iz muzejske zbirke Merkuriateka je posvečena 440-letnici deželnoknežjega prevzema idrijskega Rudnika. S pomočjo arhivskih virov (dokument iz leta 1573) je poustvarjeno dogajanje in opisan proces pred podržavljenjem, ko so knežje oblasti v Gradcu zelo analitično in celostno obravnavale obratovanje idrijskega rudnika, njegov lastniški ustroj in trgovanje z živim srebrom. Na podlagi teh ocen se je deželni knez Karel II. Avstrijski leta 1575, v prelomnem obdobju svetovne zgodovine, odločil podržaviti idrijski rudnik. Novi vek je med drugim prinesel odkritje novih čezoceanskih dežel, kar je neposredno vplivalo na gospodarsko rast in razvoj dogodkov v Evropi. Posledice notranjepolitičnih, vojaških in verskih nemirov, ki so zaznamovali evropsko dogajanje 16. stoletja, so odzvanjale tudi v slovenskih deželah – v izgubi moči deželnih stanov, vzpostavitvi oblasti deželni knezov, kmečkih uporih, nevarnosti turških vpadov globoko na slovensko ozemlje ter verskih bojih kot posledici širjenja protestantizma.
Kolofon:
Zbirka Merkuriateka 1
Avtorji: Ivana Leskovec, Marija Terpin Mlinar, dr. Jože Čar
Diplomatični prepis in prevod: Marija Terpin Mlinar
Uredili: Ivana Leskovec, Marija Terpin Mlinar
Jezikovni pregled: Vanja Jež Strel
Oblikovanje: Željko Serdarević, Postscriptum, Zagreb
Tisk: Tiskarna DTP d. o. o., Ljubljana
Naročilo
Dodatne informacije
Cerkljanski muzej je v sodelovanju s Slovenskim šolskim muzejem z odmevno razstavo obeležil 200-letnico rojstva znamenitega v Cerknem rojenega matematika dr. Franca Močnika. V katalogu je znamenitega Cerkljana predstavilo 11 avtorjev. Milojka Magajne je spregovorila o Cerkljanski v Močnikovem času, dr. Milan Hladnik o njegovi življenjski poti, Anton Arko o Močnikovem učiteljevanju in pisanju matematičnih učbenikov, mag. Nada Razpet o Močnikovem geometrijskem oblikoslovju, mag. Marjetka Balkovec Debevec o razkrivanju vsakdanjega življenja skozi Močnikove matematične naloge, dr. Branko Šuštar o pogledih na prevode Močnikovih učbenikov, mag. Stane Okoliš o Močniku kot šolskem svetniku in nadzorniku, Tatjan Hojan o Močniku v slovenskih pedagoških glasilih, dr. Zvonko Perat o pozabljanju Močnika kot matematičnega pedagoškega genija, mag. Milan Koželj o Močnikovem didaktičnem poslanstvu na OŠ Cerkno, dr. Marko Razpet pa o njegovem osebnem življenju.
Kolofon:
Uredila: Milojka Magajne
Jezikovni pregled: Anica Svetik, Tatjana Hojan
Oblikovanje in tisk: Matjaž Kavar, Laura Bolčina, Raora d. o. o.
Naročilo
Dodatne informacije
Katalog dopolnjuje razstavo s pregledom dogajanja na Cerkljanskem v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. V njem so najprej predstavljeni Cerkljanska in njeni ljudje, šolstvo, vojaščina, gradnja hiš ter stanovanjskih blokov, podrobni razvoj tovarne ETA ter vseh z njo povezanih športnih klubov in drugih organizacij. Sledijo članki o širjenju in obnavljanju javne infrastrukture (cestnega, električnega in telefonskega omrežja), delovanju ustanov, pomembnih za običajno življenje (zdravstvenega doma, postaje milice, gostiln, trgovin, …), o začetkih Radia Cerkno ter delovanju kulturnih in drugih društev, ki so posegala v dogajanje na Cerkljanskem. Katalog sklene izjemno zanimivo poglavje Kako smo živeli.
Kolofon:
Avtorji: Milojka Magajne, Sandro Oblak, Ivana Leskovec
Jezikovni pregled: Anica Svetik
Oblikovanje in tisk: Gaya d. o. o.
Naročilo
Dodatne informacije
Besedilo dr. Viktorja Volčjaka, ustanovitelja Partizanske bolnice Franja, je bilo v istoimenski brošuri prvič objavljeno leta 1981 in ponatisnjeno v letih 1987 in 2004. V najnovejši izdaji je bogato opremljeno s fotografijami, z risbami in načrti. V zadnjem delu je dodan Vodnik po objektih bolnišnice.
Brošura je namenjena vsem, ki bi radi izvedeli več o delovanju te izjemne partizanske bolnišnice, ki tudi danes, po več kot sedemdesetih letih od konca druge svetovne vojne, ostaja kraj spomina, simbol mednarodnega povezovanja in odpora, predvsem pa dragocen pomnik humanosti. Publikacija je prevedena v angleški in italijanski jezik.
Kolofon:
Besedilo: Viktor Volčjak (1913-1987)
Uredila: Milojka Magajne, Sandro Oblak
Jezikovni pregled: Anica Svetik
Oblikovanje: Ivana Kadivec, Jaka Modic
Tisk: Bograf tiskarna d.o.o.
Naročilo
Dodatne informacije
Dviganje in črpanje jamske vode zavzema v zgodovini tehnike, še zlasti v rudarstvu, nadvse elitno mesto. Rudnik živega srebra Idrija ima kot eden prvih na Slovenskem bogato tradicijo pri nabavi in postavitvi parnih strojev.
Katalog je izšel ob odprtju obnovljene črpalke Kley, največjega ohranjenega parnega stroja v Sloveniji in med največjimi v Evropi, v tehniškem oddelku Muzeja v Frančiškovem jašku. V njem so predstavljeni zgodovinski oris razmer v idrijskem rudniku, opis pogonskega stroja in črpalke Kley iz leta 1893, stanje črpalke po prenehanju obratovanja, njeno restavriranje in današnja predstavitev in situ. Besedila dopolnjujejo bogato slikovno gradivo, katalog pa je preveden tudi v angleški jezik.
Kolofon:
Besedilo: Anton Zelenc
Jezikovni pregled: Slavica Makuc Bric
Prevod v angleški jezik: Suzana Stančič
Oblikovanje: Uroš Eržen
Tisk: Pagis d.o.o. Idrija
Naročilo
Dodatne informacije
Cerkljanski muzej je leta 2003 odprl prvo pregledno razstavo o zgodovini Cerkljanske, katere položaj je v različnih časovnih obdobjih zaznamovala njena geografska lega. Leži namreč ob jadransko-črnomorski razvodnici; po tej naravni meji so vedno tekle tudi politične, upravne in fevdalne meje. Cerkljanska je bila zato vedno obrobna pokrajina, odmaknjena od središč z uradi njenih gospodarjev.
Fotografije, dokumenti in predmeti predstavljajo izbrane segmente upravnega, gospodarskega in kulturnega življenja tega območja skozi stoletja. Razstavno podobo zaokroža katalog z razstavnimi besedili v slovenskem in angleškem jeziku, bogatim izborom fotografij ter s predstavljenimi izbranimi predmeti in dokumenti.
Kolofon:
Besedilo: Milojka Magajne, Ivana Leskovec
Jezikovni pregled: Anica Svetik
Prevod v angleški jezik: Urška Lahajnar
Oblikovanje: Marko Lavrenčič
Tisk: Pagis d.o.o. Idrija
Naročilo
Dodatne informacije
Domačija pisatelja Franceta Bevka je bila v spominski muzej preurejena leta 1990, ob 100-letnici njegovega rojstva. V katalogu je kustosinja Milojka Magajne predstavila prizadevanja za odprtje muzeja iz osemdesetih let prejšnjega stoletja. Ivana Leskovec, avtorica predstavitve bivalnih prostorov na domačiji, je opisala njeno današnjo muzejsko podobo. Pisateljevo življenjsko in pisateljsko pot ter družinske vezi so osvetlili Janez Dolenc, Tomaž Pavšič in Silvo Torkar. Zapise dopolnjuje izbor odlomkov iz različnih Bevkovih del, v katerih se pisatelj spominja svojega rojstnega kraja in domačije, kjer je preživel zgodnja otroška in mladostna leta. V kataloškem delu so predstavljeni tisti predmeti avtentične bivalne kulture tega območja s preloma 19. in 20. stoletja, ki si jih lahko ogledamo na domačiji.
Kolofon:
Uredili: Milojka Magajne, Ivana Leskovec
Jezikovni pregled: Anica Svetik
Oblikovanje: Nataša Koder
Tisk: Pagis d.o.o., Idrija
Naročilo
Dodatne informacije
Zaradi izjemnega živosrebrovega bogastva je idrijski rudnik v preteklosti spadal med vodilna evropska podjetja, ki so v državno blagajno prinašala znatni vir dohodka. Vse najnovejše izume in konstrukcijske rešitve, ki so bile tudi plod domačih strokovnjakov, so s pridom uporabljali prid gradnji najsodobnejših strojev in naprav ter izpopolnjevanju tehnoloških postopkov.
Stari rudniški stroji in naprave, s katerimi upravlja Mestni muzej Idrija, so nameščeni v tehniškem oddelku Muzeja v Frančiškovem jašku in v opuščeni rudniški nakladalni postaji žičnice jaška Jožef nad stavbo Idrijske kamšti. Eksponati so danes restavrirani in predstavljeni v dvojezičnem katalogu, ki je hkrati vodnik po tej izjemni zbirki.
Kolofon:
Besedilo: Anton Zelenc
Jezikovni pregled: Slavica Makuc Bric
Prevod v angleški jezik: Suzana Stančič
Oblikovanje: Marjan Močivnik, Vinitis Močivnik
Tisk: Tiskarna Hren, Ljubljana
Naročilo
Dodatne informacije
Knjižica predstavlja postopke obnove Partizanske bolnice Franje po zemeljskem plazu, ki je v noči s 7. na 8. januar 1989 zasul in uničil dostopno pot ter prvo barako. Zaradi med obnovo nujnega miniranja pobočja Velikega Njivča so bile poškodovane in pozneje na novo zgrajene še štiri barake. Samo Bevk, takratni direktor Muzeja, je v knjižici predstavil faze obnove, od urejanja dokumentacije, obnove dostopnih poti do začetkov sanacije objektov, restavratorskih del idr. Obenem je k uspešnosti obnove pomembno prispevala izjemno odmevna solidarnostna akcija v Sloveniji in zamejstvu. Knjižica je opremljena z bogato fotodokumentacijo.
Kolofon:
Besedilo: Samo Bevk, Ivica Kavčič, Milan Kučan
Prevodi: Suazan Stančič (ang.), Ines Perkavec in Sandro Kravanja (ital.)
Oblikovanje: Marjan Močivnik
Tisk: Tiskarna Hren