Cvetna nedelja in tradicija cvetnonedeljskih butaric v naših krajih
Pred nami so prazniki, med njimi največji krščanski praznik – velika noč. Letos jo praznujemo 12. aprila, nedelja prej pa je v krščanskem koledarju zapisana kot cvetna nedelja. Cvetna nedelja je še eden od tistih verskih praznikov, ki imajo globoke poganske korenine. Ljudje so namreč nekdaj zbirali »sveto« rastlinje, ki naj bi jih varovalo pred strelo in drugimi naravnimi pojavi na katere niso imeli vpliva oz. si jih niso znali razlagati. Spomladansko rastlinje naj bi odganjalo zle sile in bolezni, obenem pa tudi pospeševalo rast in spodbujalo plodnost. Danes na ta dan verniki prinašajo v cerkev blagoslavljat butare, oljčne veje in pomladansko zelenje.
Tradicijo priprave in blagoslova cvetnonedeljskih butaric poznamo tudi pri nas. Naše butare so bile še par desetletij nazaj precej bolj bogate kot so dandanes. Sestavljene so bile iz oljčnih vej, bršljana, enoletnih leskovih vej. Bile so okrašene s cvetjem iz krep papirja in »panklci« (trakovi prav tako iz krep papirja), na veje pa so pogosto obesili tudi pomaranče. Na Cerkljanskem je veljalo, da večji kot je bil kmet, večjo butaro je prinesel k »žegnu«. Oljčne veje iz butare so po blagoslovu običajno zataknili za tram na podstrešju in jih kasneje uporabili za hišni blagoslov: dodali so jih ognju s katerim so blagoslavljali domove, gospodarska poslopja in njive na sveti večer pred božičem, novim letom in svetimi tremi kralji, pa tudi ko se je napovedovalo k »hudi uri«. Leskove veje iz butare so kmetje zaorali tudi v prvo brazdo na vsaki njivi.
Pred cerkvijo sv. Ane v Cerknem, začetek 90. let 20. stoletja (fototeka Cerkljanskega muzeja)
Spretnost izdelovanja cvetja iz krep papirja izginja. Le redki jo še negujejo kot znanje ali veščino. Sicer pa je, tako kot izdelovanje cvetnonedeljskih butar, tudi izdelovanje papirnatih rož vpisano v slovenski register nesnovne kulturne dediščine. V našem muzeju smo večkrat v tem času organizirali delavnice za otroke in odrasle, kjer nas je Jožica Peternelj iz Dolenjih Novakov pri Cerknem učila tega usihajočega znanja.
Delavnica izdelave papirnatih rož, 10. aprila 2019 v Cerkljanskem muzeju (fototeka Cerkljanskega muzeja)
V teh dneh, ko se borimo z nevidnim sovražnikom koronavirusom, toplino in pozitivno energijo še kako potrebujemo. Praznujte lepo in ostanite zdravi!
Ivana Leskovec