Bevkovo leto 2020 v Mestnem muzeju Idrija
France Bevk (1890–1970)
Počasi se zaključuje letošnje leto, ki pa je bilo prav posebno – posvečeno 130 letnici rojstva pisatelja Franceta Bevka. Istočasno je minilo tudi 50 let od njegove smrti. Pisatelj, pesnik, dramatik, publicist, prevajalec in častni občan Idrije je neločljivo povezan z idrijsko- cerkljanskimi konci. Kot domačin je življenje in utrip teh krajev izjemno dobro poznal ter bil z njimi globoko povezan. S svojo ustvarjalnostjo in talentom mu je posebno mesto naklonil tudi v slovenski literarni krajini, zato je včasih imenovan kar za glasnika Cerkljanske. Vse življenje se je neumorno trudil, da slovenska beseda dobi svoje zasluženo mesto.
Bevkovo leto 2020
Koledarsko leto 2020 je bilo v spomin na pisatelja v Cerknem razglašeno kot Bevkovo leto. Za pripravo in izvedbo niza prireditev je bil imenovan konzorcij izvajalcev pod koordinacijskim vodstvom Lokalne turistične organizacije Laufar Cerkno. Prireditve je sofinancirala Občina Cerkno.
V Mestnem muzeju Idrija smo se tekom leta še posebej trudili počastiti Bevkova jubileja. Muzej je namreč skrbnik dela bogate Bevkove zapuščine. Na gradu Gewerkenegg je na ogled Bevkova spominska soba – pisateljeva delovna soba iz ljubljanskega stanovanja, opremljena z bogato knjižnico. V njej smo v uvod praznovanja Bevkovega leta na kulturni praznik organizirali prireditev Beremo Bevka, na njej so sodelovali bralci vseh generacij.
30 let spominskega muzeja pisatelja Bevka v Zakojci
Letošnje leto sovpada tudi s 30. obletnico odprtja Volarjeve domačije, preurejene v spominski muzej. Domačija se nahaja v visoko ležeči vasi Zakojca pri Cerknem, kjer je France Bevk preživljal otroška leta. Odprtje muzeja 16. septembra 1990, ki je potekalo pod naslovom Shod Slovencev, je bila množično obiskana prireditev. Vse odtlej muzej živi s pomočjo zvestih domačinov, ki pomagajo pri oskrbovanju in vzdrževanju domačije ter vodenju obiskovalcev.
Bevkovo leto v muzeju
Letošnja osrednja slovesnost, ki naj bi potekala 20. septembra, je bila zaradi epidemije odpovedana, dogajanje pa smo delno preselili na splet. Priporočamo ogled predstavitve dr. Urške Perenič, letošnje slavnostne govornice in nagovora Ivane Leskovec, direktorice muzeja ob 30. obletnici muzeja v Zakojci. Na čudovito sončno nedeljo smo kljub razmeram in ob upoštevanju priporočil NIJZ na Bevkovi domačiji našteli okoli sto obiskovalcev. Tako kot že vrsto let doslej, je tudi letos iz hiše zadišalo po sveže pečenem kruhu. Zamesili in spekli so ga članice in člani TD Pod Kojco. Nova krušna peč, ki smo jo s pomočjo občine Cerkno in z delom pečarja Stanka Makuca postavili konec prejšnjega leta se je odlično izkazala. Postopek izdelave smo dokumentirali in ga bomo naslednje leto predstavili v krajšem etnološkem filmu.
V Cerkljanskem muzeju je bila v okviru praznovanj Bevkovega leta na ogled tudi likovna razstava članov Likovne sekcije pri DU Cerkno; na čipkarski razstavi pa je bilo mogoče občudovati celo sklekljano podobo pisatelja. Sodelovali smo na predstavitvi knjige Andreja Mavrija Primorski emigranti v Žalcu, ki opisuje tudi življenje nekaterih izseljenih cerkljanskih družin.
Nenazadnje smo v tem letu opravili tudi inventuro zbirk Bevkova domačija Zakojca in Bevkova spominska soba. Prva šteje 155 predmetov, druga pa 3.699 predmetov, predvsem knjig.
Berimo Bevka
V letošnjem letu je Mladinska knjiga izdala knjigo Borisa Jukića z naslovom France Bevk – Od Pestrne do Čedermaca, za katero smo prispevali delček gradiva. Marija Mercina, pisateljica in literarna zgodovinarka je v njej zapisala: »Bevkovi časi bodo, dokler bodo bralci segali po njegovih knjigah.« V Mestnem muzeju Idrija si želimo, da bi bralci še dolgo brali dela Franceta Bevka in nas, ko bo situacija ugodna, tudi obiskali tako na gradu Gewerkenegg kot v Zakojci na Volarjevi domačiji.
Tina Zadnik