Muzej izza kulisja – Muzejska fototeka za prihodnje generacije
Muzejska fototeka je obsežna zbirka, ki obsega slikovno gradivo, ki izvira iz Idrijskega in Cerkljanskega območja ter sega v različna obdobja nastanka. Glede na nastanek gradiva fototeko ločimo na analogno in digitalno. Analogna fototeka zajema fotografije prilepljene na originalne ornamentirane kartone, črno-bele in barvne fotografije predstavljene na fototečnih kataložnih listih, negative, diapozitive in negative na steklu oz. steklene plošče. Fototeko Mestnega muzeja Idrija hranimo na dveh lokacijah, in sicer na gradu Gewerkenegg v Idriji ter v Cerkljanskem muzeju. Sodobne fotografije so ob prihodu v muzej že shranjene v digitalni obliki. Bogat slikovni vir predstavljajo tudi razglednice, ki se vodijo v ločeni zbirki.
Pri obdelavi analognega fotografskega gradiva v sodobnosti je pomembno vlogo pridobil postopek pretvarjanja gradiva v digitalno obliko oz. digitizacija gradiva v visoki ločljivosti. Osnovni predpogoj za izvajanje tega postopka je, da imamo zmogljiv optični čitalec (skener) in usposobljen kader. Zelo pomembno je namreč na kakšen način se lotimo digitizacije gradiva. Le s pravilnimi tehničnimi nastavitvami optičnega čitalca in ustreznim delom, lahko pridemo do željene kakovosti. Pri tem postopku moramo biti pozorni na poškodbe gradiva, ki lahko spremenijo barvo ali pa osvetlitev digitizirane fotografije. Nato je treba te fotografije opremiti z metapodatki in jih vnesti v računalniški dokumentacijski program Galis. Vnesemo podatke o izvoru fotografije: avtor/fotograf, kraj in čas nastanka, navedemo format in druge tehnične podatke. Vsebino fotografskega gradiva opišemo s pomočjo ustnih pričevanj, arhivskih virov, primerjave fotografskega gradiva ali literature. Šele z zaključeno tehnično in podatkovno obdelavo je gradivo digitalizirano.
Obdelanemu fotografskemu gradivu nato določimo ustrezno inventarno številko, ki omogoča lažjo sledljivost. Gradivo pospravimo v ustrezne zaščitne srajčke iz brezkislinskega papirja. Pri hranjenju gradiva je pomembno, da zagotovimo ustrezno temperaturo in vlago, temen in ognjevaren prostor.
V Mestnem muzeju Idrija stalno zbiramo fotografsko gradivo iz različnih časovnih obdobij, ki izvira iz Idrijsko-cerkljanskega. V kolikor tudi Vi doma hranite kakšne zanimive fotografije, nam pišite na: tajnistvo@muzej-idrija-cerkno.si. Digitalizacija nam namreč tudi omogoča, da lahko po zaključku obdelave fotografskega gradiva, lastnikom vrnemo originale.
Miha Kosmač
Fotografije: Jošt Rovtar, januar 2021