Muzej izza kulisja – Stol kot muzejski predmet
V prejšnjem prispevku Muzej izza kulisja ste lahko prebrali, kako pomembni so za vsak muzej predmeti in kakšna je ob tem vloga kustosov. Mi smo tisti, ki predmet izberemo in ga vpišemo v inventarno knjigo. Vpis dejansko pomeni, da predmet razglasimo za spomenik premične kulturne dediščine. Na primeru stolov vam bomo predstavili kriterije, ki jih upoštevamo pri naši zbiralni politiki in posledično pri uvrščanju v zbirke. Čeprav gre za istovrstne predmete, to ne pomeni, da so vsi stoli uvrščeni v isto zbirko. Odločitev, v katero zbirko predmet uvrstiti je odvisna od področja, ki ga kustos pokriva in posledično v kakšnem kontekstu se s predmetom ukvarja, je to zgodovina, etnologija, gre mogoče za tehniško dediščino itd. Za zbirke odbiramo predmete, ki so po izvoru oz. nastanku, uporabi ali lastništvu povezani z območjem, ki ga muzej pokriva, se pravi z Idrijsko-Cerkljanskim. Predmeti torej pričajo o kulturno zgodovinskem razvoju območja skozi pretekla obdobja in prav tako o vsakdanjem življenju prebivalcev. Zbiramo predmete, ki so značilni ozi. razširjeni v tem prostoru, izstopajo zaradi svoje enkratnosti ali izjemnosti tako po estetski kot po tehnični plati, še posebej pa tiste, ki izginjajo iz uporabe. Zanimajo pa nas tudi predmeti povezani z znanimi osebnostmi s tega prostora.
V elektronski inventarni knjigi Mestnega muzeju Idrija (program Galis) je vpisanih 122 stolov, ki so razvrščeni v 9 različnih zbirk (Etnološka zbirka 71, Partizanska bolnica Franja 26, Partizanska tiskarna Slovenija 15, Bevkova domačija v Zakojci 3, Bevkova spominska soba 1, Zgodovinska zbirka 2, Zbirka Industrija, obrt in rokodelstvo 2, Čipkarska zbirka 1, Zbirka Aleša Beblerja 1).
Stoli nas spremljajo v vsakdanjem življenju, zato je logično, da jih je največ v Etnološki zbirki. Gre za stole, ki so jih nekdaj uporabljali v kmečkih domovih, v idrijskih rudarskih in meščanskih hišah. Prevladujejo različno oblikovani stoli z nasloni, leseni, nekateri z usnjenimi ali tekstilnimi oblogami. Med njimi pa se najdejo tudi preprosti stoli brez naslonjala tako imenovani štokerli. Posebnež je stol z inventarno številko EZ-1678, ki smo ga odkupili leta 2019. Gre za izdelek mojstra Franca Brejca iz Otaleža, izdelan je bil pred letom 1940. Lesen stol z naslonjalom je sestavljen iz podstavka, ki ima tri noge, in sedeža. Sedež je na podstavek pritrjen z jeklenim obročem, ki je omogočal, da je bil stol vrtljiv. Stol je bogato okrašen z rezbarijami, še posebej zadnja stran naslonjala, kjer je več motivov cvetja. Vsekakor gre za izjemen izdelek domače mizarske in rezbarske obrti.
Stol, EZ-1678, foto: Bojan Tavčar
V inventarnih knjigah je v celoti popisan inventar in s tem vsi stoli Partizanske bolnice Franja in Partizanske tiskarne Slovenija, saj gre za dva izjemna spomenika državnega oz. lokalnega pomena. Večinoma so to preprosti stoli brez naslonjala, ki so bili izdelani iz grobo obdelanega lesa, kakršen je bil v danih razmerah na voljo. Žal je zbirko Partizanska bolnica Franja močno okrnila povodenj, ki je spomenik prizadela septembra 2007. Od 26 stolov so ostali samo 3 originalni, 11 jih je bilo odpisanih iz zbirke, 12 pa ima ohranjene dele z inventarnimi številkami. Med ohranjenimi stoli je tudi preprost stol iz smrekovega lesa brez naslonjala z inv. št. PBF-1065. Stol naj bi domnevno v bolnico Franja prenesli iz ene od bližnjih italijanskih vojaških postojank. Za potrebe stalne razstave o Partizanski bolnici Franja (1986-1998) je bil prenesen v Cerkljanski muzej in tako se je ohranil.
Stol, PBF-1065, foto: Bojan Tavčar
V naših zbirkah je tudi 7 čevljarskih stolov – nizkih trinožnih stolčkov z ergonomsko oblikovanim polkrožnim sediščem. Posebej zanimiv je stolček z inv. št. Z-8, objavljen kot naslovna fotografija prispevka, ki je del zbirke na domačiji pisatelja Franceta Bevka v Zakojci. Stolček je po ustnem izročilu uporabljal Francetov ded Jakob Bevk, ki je bil priznan čevljar daleč naokoli.
Sedeti na dveh stolih istočasno ni mogoče, ali kot so rekli včasih »med dvema stoloma se na tla usedeš«. Rek gotovo še vedno velja; če hočete iz preračunljivosti sedeti na dveh stolih, se lahko znajdete na tleh. Mi ne bomo sedeli na dveh stolih, jih bomo pa še naprej zbirali in zapisovali njihove zgodbe. Morda nam lahko pri tem pomagate? Se tudi v vaših domovih skriva kakšen stol-posebnež?
Milojka Magajne