Stalna razstava Življenjski utrip meščanske Idrije (1860–1918)
Vabimo vas na razstavo Življenjski utrip meščanske Idrije. O rudarski Idriji, vzponu meščanstva in društvenem življenju v mestu po letu 1860 govori prenovljeni del stalne razstave na gradu Gewerkenegg.
O razstavi:
Idrija je bila vse do 1. svetovne vojne z okrog 6.000 prebivalci drugo največje mesto na Kranjskem, takoj za Ljubljano. Na razvoj in življenje kraja je odločilno vplivalo delovanje rudnika živega srebra. Ta je dajal delo in zaslužek večini aktivnega moškega prebivalstva v kotlini. Zaradi prišlekov iz drugih delov Avstro-Ogrske, predvsem izobražene rudniške elite nemškega porekla, so ji dolgo časa pravili »Nemška Idrija«.
Meščani so predstavljali do deset odstotkov prebivalstva Idrije. Bolj kot premoženje, izobrazba ali narodnost jih je povezovalo kulturno okolje. Med meščane so se prištevali visoki, večinoma tuji rudniški in civilni uradniki, izobraženci ter premožnejši domači trgovci in obrtniki. Med podjetnimi idrijskimi meščani so glede na letni zaslužek prednjačili veliki trgovci s čipkami, ki so v 2. polovici 19. stoletja trgovino s čipkami povzdignili na višji nivo od do tedaj uveljavljenega krošnjarjenja. Po njihovi zaslugi je dunajsko ministrstvo za trgovino leta 1876 v Idriji ustanovilo čipkarsko šolo, čemur je konec 19. stoletja sledil pravi razcvet čipkarstva.
Po letu 1860 so na pobudo izobražencev v Avstro-Ogrski nastajala številna narodnobuditeljska društva in politične stranke. Med prva slovenska kulturna društva v Idriji v tem času štejemo Narodno čitalnico (1866). V letih do 1. svetovne vojne je bilo ustanovljenih več kot 25 društev. Ustanavljale so jih vse tri takratne politične struje – liberalna, katoliška in socialdemokratska. Večina društev se je posvečala družabnosti in razvedrilu ter organizaciji dogodkov za svoje člane. Posebno mesto je v zavesti Idrijčanov vedno pripadalo rudarski godbi na pihala. Živahno družabno življenje v mestu in slovensko javno udejstvovanje so italijanske oblasti do leta 1927 v celoti nasilno prepovedale.
Lepo vabljeni na ogled!