Vincenc Špírek, vodja tovarne cinobra idrijskega rudnika 1882-1890
28. avgusta 1852 se je v Bubovicah (nem. Bubowitz) v bližini Prage rodil Vincenc Špírek, v času od 1876 do 1878 sodelavec pri gradnji nove topilnice Rudnika živega srebra Idrija na desnem bregu Idrijce na Brusovšu. Od leta 1882 do 1890 je bil vodja tovarne cinobra idrijskega rudnika in sodelavec rudarskega svetnika Josipa Čermaka pri konstruiranju novih, presipalnih Čermak–Špírekovih peči. Vincenc Špírek je najprej študiral na tehniški visoki šoli in nato absolviral še rudarski in metalurški tečaj na rudarski akademiji v Přibramu. Leta 1876 je bil poslan v državno službo v Idrijo. Po dveh letih službe je bil vpoklican v vojaško službo v Bosno, od koder je odšel v rudnik rjavega premoga v bližini Mostarja. Aprila 1879 je bil premeščen v topilnico in valjarno cinka v Celju. Leta 1882 se je vrnil v Idrijo in bil imenovan za vodjo tovarne cinobra.
Prvo presipalno Čermak–Špírekovo peč sta Josip Čermak in Vincenc Špírek skonstruirala leta 1886. Ker se je pri predelavi finozrnate rude zelo dobro obnesla, so zgradili še pet peči, ki so bile večkrat izpopolnjene. Čermak–Špírekova peč št. 2 je v Idriji zadnjič obratovala 24. 9. 1974.
Presipalne Čermak–Špírekove peči so slovele po izredni tehnični dovršenosti in v tistem času sodile v sam vrh žgalniške tehnologije. Zaradi tega je toskanska firma Monte Amiata povabila Špíreka k vodenju njihovega podjetja. Leta 1890 je to povabilo sprejel in zgradil številne peči v rudnikih živega srebra Siele, Cornacchino, Montebuono in Abbadia San Salvatore, leta 1901 pa še dve peči za žganje svinčeve rude v Taghitu v Alžiriji, tri peči za žganje cinkovih rud v Ponte di Nossa pri Bergamu ter v rudniku svinca in cinka Monteponi na Sardiniji. S svojim delom je finančno obogatel in postal visoko cenjen rudarski strokovnjak v širšem strokovnem krogu. Umrl je 3. 10. 1907.
Velja poudariti, da je Rudnik živega srebra Idrija v času obratovanja spadal med največje in najbolje tehnično opremljene rudnike v Evropi in na svetu. Bil je eden glavnih nosilcev tehnološkega procesa pridobivanja živega srebra in razvoja peči za žganje rude.
Anton Zelenc
Kondenzatorji Čermak–Špírekove peči (fototeka MMI)