Razstava Almadén & Idrija = Zakladnica svetovne dediščine na ogled v Španiji
Razstava Almadén & Idrija = Zakladnica svetovne dediščine je od 2. aprila 2025 znova na ogled v Španiji! Gostujočo razstavo je v svoje muzejske prostore povabil Rudarski muzej v […]
Razstava Almadén & Idrija = Zakladnica svetovne dediščine je od 2. aprila 2025 znova na ogled v Španiji!
Gostujočo razstavo je v svoje muzejske prostore povabil Rudarski muzej v Arnau (Museo de la Mina de Arnao) v Asturiji. Gre za mednarodno sodelovanje, ki osvetljuje bogato zgodovino, tehnološki razvoj in kulturni pomen rudnikov živega srebra v Idriji (Slovenija) in Almadénu (Španija), vpisanih na Unescov seznam svetovne dediščine leta 2012.
Razstava razkriva dediščino rudarjenja in metalurgije živega srebra, vsakdanje življenje rudarskih skupnosti, pomen čezatlantskih povezav preko trgovine z živim srebrom, večstoletno sodelovanje, tekmovanje in napredek.
Živosrebrovi rudarski mesti, ki ju predstavljamo na razstavi, sta bila več stoletij velika tekmeca in obenem poslovna partnerja. Sloves španskega rudnika je bil v začetku novega veka močno utrjen. Sorodstvene vezi med avstrijsko in špansko vejo Habsburžanov so od 16. stoletja dalje spodbujale trgovino z živim srebrom, a so jih vplivne bankirske in trgovske hiše zaradi prevlade na trgu uspešno preprečevale. Neuradno je izmenjava vseeno potekala. Povpraševanje po idrijskem živem srebru je bilo odvisno od španskih zalog, zato obdobje prvega večjega izvoza v letih 1556–1563 sovpada z velikim jamskim požarom v Almadénu. Vrhunec soodvisnosti predstavlja podpis Španskih pogodb. Cikel šestletnih pogodb o dobavi idrijskega živega srebra Španiji so podpisali v letih 1785 in 1791. Španija si je prizadevala postati edini kupec idrijskega živega srebra.
Tekmovanje med mestoma je ob skrbi za ohranjanje in predstavljanje izvirne rudarske kulture in celovitosti dediščine živega srebra preraslo v sodelovanje in prijateljstvo.
Projekt je izraz zavezanosti k ohranjanju in prepoznavanju dediščine in krepitvi sodelovanja med muzeji, skupnostmi in državami.
Za gostovanje se zahvaljujemo Rudarskemu muzeju v Arnau s sodelavci, še posebej generalni direktorici Dulce Vega González in tehnični direktorici Lilii García Lorenzo, Sadim Group, občini Castrillon, njihovim svetnikom ter svetnici Marian González-Carbajal Mantilla za nagovor.
Pri organizaciji so nam bili v veliko pomoč Veleposlaništvo Republike Slovenije v Madridu, Občina Idrija, Ministrstva za kulturo Republike Slovenije ter Ekomuzej doline Samuño.