Slikanica Tihotapka Melhiorca
Tik pred koncem lanskega leta smo izdali slikanico o tihotapki Melhiorci, prefrigani ženici, ki se je stalno gibala na meji prepovedanega. To je zgodba o resnični zgodovinski osebnosti iz 18. stoletja. […]
Tik pred koncem lanskega leta smo izdali slikanico o tihotapki Melhiorci, prefrigani ženici, ki se je stalno gibala na meji prepovedanega. To je zgodba o resnični zgodovinski osebnosti iz 18. stoletja. Vključuje osrednja elementa kulturne dediščine in identitete Idrijskega: dediščino živega srebra in idrijsko čipko. Melhiorca je bila tihotapka živega srebra in doslej prva poimensko znana prekupčevalka s čipkami iz našega območja. Bila je izjemno prebrisana in zanimiva osebnost. Leta 1729 so njo in njene pajdaše zaprli na idrijski grad in proti tihotapski tolpi sprožili velik kazenski proces…
Poleg napete zgodbe o ujetih tihotapcih pripoved govori tudi o človeški iznajdljivosti, nasilju in ljubezni.
Slikanica za male in velike bralce obsega 32 strani. Besedilo je napisala kustosinja Marija Terpin Mlinar. Izvirne ilustracije tihotapke Melhiorce je ustvarila Irena Gubanc, ki je slikanico tudi oblikovala. Ker se tihotapci vedno trudijo, da bi njihova prepovedana dejanja ostala skrita, smo med strani slikanice skrili 7 posebnih strani, ki se vam bodo razkrile s pomočjo aplikacije Melhi AR. Ta z novimi 2D in 3D vsebinami – obogateno resničnostjo – nadgrajuje in bogati slikanico. Za nas jo je obogatil Bor Hojs iz Studia Tibor. Pokukajte v svet obogatene resničnosti in najdite nove, izvirne vsebine: na primer 3D model gradu Gewerkenegg, na katerem je pred 300 leti potekal omenjeni proces. Aplikacijo si lahko naložite na Google Play ali poskenirate QR kodo na prvih straneh slikanice. Za vse, ki si želite izvedeti še več o resničnem poteku procesa in Melhiorci, smo na koncu knjige dodali še kratek oris zgodovinskega ozadja zgodbe.
Predstavitveni video o slikanici>
Svoj izvod slikanice Tihotapka Melhiorca lahko kupite v recepciji na gradu Gewerkenegg in v Cerkljanskem muzeju ali naročite:
preko e-pošte: tajnistvo@muzej-idrija-cerkno.si ali preko telefona: 05 37 26 600
Cena: 10 € + stroški pošiljanja
Način plačila: po predračunu
Dostava: po pošti