Posebej priporočamo
Razstavljamo čas
Slikanica Tihotapka Melhiorca
Po sledi Merkurja: Idrija-Almadén
Idrijska čipka, z nitjo pisana zgodovina
Idrija Lace, A History Written in Thread
Ana Štucin: Kraji in ljudje pod Poreznom
Ana Štucin: Narodna čitalnica v Cerknem in njen čas
Rafael Podobnik: Osojna Primorska
Idrijska obzorja
Jože Pfeifer: Zgodovina idrijskega zdravstva
Janez Kavčič: Prva slovenska realka
Nova muzejska knjižna izdaja s pomenljivim naslovom Razstavljamo čas je 8. iz zbirke Merkuriateka. Predstavljamo jo v prazničnem letu 2023, ko Mestni muzej Idrija praznuje 70-letnico ustanovitve, 80-letnico ustanovitve Partizanske bolnice Franja in 60-letnico njenega upravljanja ter 45-letnico oddelka Cerkljanski muzej.
Zakaj Razstavljamo čas?
Med stranmi knjige “raz-stav-ljamo” – na ogled postavljamo, ločujemo in po delih znova sestavljamo zgodbo Mestnega muzeja Idrija, osrednje kulturne ustanove idrijskega in cerkljanskega prostora, ki že sedem desetletij nepretrgoma ohranja, varuje in prezentira premično, nepremično in nesnovno dediščino območja ter soustvarja nove kulturne vsebine. Nenazadnje je tudi gradivo, ki ga hranimo, izvzeto iz svojega primarnega domačega okolja in v muzeju predstavljeno (razstavljeno) v drugačnem kontekstu. Kot muzejski predmet zaživi drugo življenje. Naše delo je neločljivo povezano s časom, saj vsebine pogosto črpamo iz preteklosti, jih predstavljamo v sedanjosti in ohranjamo za prihodnost. Smo opazovalci, spremljevalci in interpreti časa, ki se trudijo dokazati, da muzeji nismo za časom, le razstavljamo ga.
O vsebini in obliki
Pri pripravi knjige smo sodelovali vsi muzejski kustosi. V desetih poglavjih smo podrobneje razložili ključna področja delovanja in razvoja idrijskega muzeja: ustanovo, ki spremlja in tudi odraža družbene spremembe časa, muzejske zbirke od ročnih do digitalnih inventarnih knjig, muzejsko razstavno dejavnost, nesnovno kulturno dediščino, upravljanje objektov in vzdrževanje spomenikov nepremične kulturne dediščine, muzejsko izdajateljsko dejavnost, posredovanje znanja in izobraževanje. Zbrali in uredili smo podatke o številu in vrstah razstav, muzejskih knjižnih izdaj, predavanj ter obnovi spomenikov nepremične kulturne dediščine. Vključili smo tudi zanimive in slikovite dodatke: muzejske anekdote, mejnike, prejete nagrade in priznanja ter seznam zaposlenih od ustanovitve do danes. Ta razkriva maloštevilno, a pripadno in zavzeto ekipo zaposlenih. Ob pogledu na prehojeno pot muzeja pa tudi v viziji muzejskega dela v prihodnosti smo se posvetili tako uspehom kot izzivom, ki nas čakajo.
Osrednji povezovalni temi knjige – času, sta v oblikovalski zasnovi sledila tudi oblikovalca Barbara Sirk in Žiga Okorn, ki sta cikličnost časa zajela v simbolu kroga. Ta se pojavi tudi v muzejskem sloganu ob 70-letnici. Odlično oblikovana knjiga podpira in sledi vsebini, deluje sveže in bogato. Dodatne vsebine so predstavljene z domišljenimi grafičnimi rešitvami. Vsebinski sklopi in poglavja so ločeni z dvostranskimi fotografijami, besedila dopolnjujejo izjemne fotografije iz muzejske fototeke ter posnetki Bojana Tavčarja in Žige Okorna.
Kazalo vsebine
Zbirka Merkuriateka 8
Uredili: Miha Kosmač, Marija Terpin Mlinar, Mirjam Gnezda Bogataj
Avtorji besedil: Marija Terpin Mlinar, Milojka Magajne, Ivana Leskovec,
Mirjam Gnezda Bogataj, Miha Kosmač, Sonja Serjun
Oblikovanje: Barbara Sirk in Žiga Okorn: Uvid.si d. o. o.
Jezikovni pregled: Sonja Benčina: Jezikovne storitve Parafraza, Sonja Benčina s.p.
Fotografije: Fototeka Mestnega muzeja Idrija, arhiv Uvid.si d. o. o.
Tisk: MIPOS Podjetje za marketing, proizvodnjo in storitve d. o. o., Godovič
Naklada: 600 izvodov
Izdajo publikacije sta finančno podprla:
Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije in Občina Idrija
Naročilo
Dodatne informacije
Imate radi zgodbe o prefriganih junakih, hoji po meji prepovedanega, človeški iznajdljivosti, nasilju in ljubezni? Zgodba o Melhiorci temelji na resnični zgodovinski osebnosti iz 18. stoletja. Vključuje osrednja elementa kulturne dediščine in identitete Idrijskega: dediščino živega srebra in idrijsko čipko. Melhiorca je bila tihotapka živega srebra in doslej prva poimensko znana prekupčevalka s čipkami iz našega območja. Bila je izjemno prebrisana in zanimiva osebnost. Leta 1729 so njo in njene pajdaše zaprli na idrijski grad in proti tihotapski tolpi sprožili velik kazenski proces…
Slikanica za male in velike bralce obsega 32 strani. Besedilo je napisala kustosinja Marija Terpin Mlinar. Izvirne ilustracije tihotapke Melhiorce je ustvarila Irena Gubanc, ki je slikanico tudi oblikovala. Ker se tihotapci vedno trudijo, da bi njihova prepovedana dejanja ostala skrita, smo med strani slikanice skrili 7 posebnih strani, ki se vam bodo razkrile s pomočjo aplikacije Melhi AR. Ta z novimi 2D in 3D vsebinami – obogateno resničnostjo – nadgrajuje in bogati slikanico. Za nas jo je obogatil Bor Hojs s Studiem Tibor. Pokukajte v svet obogatene resničnosti in najdite nove, izvirne vsebine: na primer 3D model gradu Gewerkenegg, na katerem je pred 300 leti potekal omenjeni proces. Na zadnjih straneh knjige pa predstavljamo še kratek oris zgodovinskega ozadja zgodbe o tihotapki.
Predstavitveni video o slikanici>
Naročilo
Dodatne informacije
Muzejska knjižna izdaja predstavlja dediščino živega srebra svetovnih razsežnosti, razkriva sledi njene bogate preteklosti ter globalni pomen Idrije in španskega Almadéna, katerih živo srebro je sooblikovalo današnjo podobo sveta. Pri interdisciplinarnem delu, ki je izšlo v slovenskem in angleškem jeziku, so sodelovali domači in španski strokovnjaki s področij kulturne politike, zgodovine, geologije, rudarstva in metalurgije, oblikovanja in muzeologije. Odlično oblikovano knjigo dopolnjujejo izjemne fotografije.
Z izdano publikacijo želimo v skladu s poslanstvom Muzeja dopolniti in dvigniti raven zavedanja o pomenu Unescove dediščine živega srebra Almadéna in Idrije v slovenskem in mednarodnem prostoru.
Kolofon:
Zbirka: Merkuriateka 4
Avtorji: Ivana Leskovec, Marija Terpin Mlinar, dr. Jože Čar, Francisco Javier Carrasco Milara, dr. Demetrio Fuentes Ferrera, dr. Luis Mansilla Plaza, Irena Gubanc
Jezikovni pregled: Vanja Jež Strel
Fotografije: Bojan Tavčar, Marko Škerlavaj, Andrej Furlan
Oblikovanje: Irena Gubanc, Mateja Škofič
Tisk: Tiskarna DTP, d. o. o. Ljubljana
Naročilo
Dodatne informacije
V prvi monografiji o idrijski čipki in klekljanih čipkah na Slovenskem je sodelovalo 12 avtoric, strokovnjakinj z različnih področij. Obsežno in strokovno podprto delo, ki je prvi celostni pregled te domače obrti, je razdeljeno v več vsebinskih sklopov: Predstavitev, Zgodovina, Izobraževanje, Klekljarice in trgovina s čipkami ter Stalna razstava s katalogom predmetov. V monografiji so prvič objavljena nova odkritja iz zgodovine domačega čipkarstva, pridobljena s pomočjo raziskovanja v domačih in tujih arhivih, prav tako še nikoli ni bil objavljen del bogatega slikovnega gradiva. Knjigo dodatno bogati na DVD-ju priloženi Katalog predmetov stalne razstave Idrijska čipka, z nitjo pisana zgodovina v Mestnem muzeju Idrija.
Uvod v knjigo je napisal etnolog dr. Janez Bogataj, recenzijo pa je prispevala etnologinja dr. Janja Žagar. Odlična oblikovna podoba knjige je delo Ivane Kadivec, ki je uspešno združila željo po preglednosti in sistematičnosti, hkrati pa uspela med platnice s pomočjo oblikovalskih detajlov ter čudovitih slikovnih prilog pričarati subtilnost idrijske klekljane čipke.
Kolofon:
Avtorji: Ivana Leskovec, mag. Mirjam Gnezda Bogataj, Marija Terpin Mlinar, Maja Svetlik, Metka Fortuna, Tina Koder Grajzar, doc. dr. Tanja Žigon, Mojca Ferle, Mira Hodnik, Majda Pavšič, mag. Petra Marinko Rus, Urška Bajec Rupnik, dr. Janez Bogataj
Uredniški odbor: Marija Terpin Mlinar, Mirjam Gnezda Bogataj, Ivana Leskovec
Recenzija: dr. Janja Žagar
Jezikovni pregled: Vanja Jež Strel
Oblikovanje: Ivana Kadivec
Tisk: Gorenjski tisk storitve d. o. o. Kranj
Naročilo
Dodatne informacije
An extensive monographic work on Idrija lace and lacemaking in Slovenia from its beginnings to the present day is a work of 12 authors specialised in different fields. This professionally supported work provides a comprehensive overview of this domestic craft, meaningfully divided into several thematic groups describing lacemaking from different perspectives: Presentation, History, Education, Bobbin Lacemakers, Lace Trading, etc. Published for the first time in English on the monograph’s 260 pages are new discoveries from the history of Slovene lacemaking, acquired through research in domestic and foreign archives. The book is additionally enriched by the enclosed Catalogue of Exhibits at the Permanent Exhibition, Idrija Lace, A History Written in Thread, on display at Gewerkenegg Castle in Idrija. The catalogue is available in DVD format.
Colophon:
Contributors of texts: Ivana Leskovec, Mirjam Gnezda Bogataj, M.A., Marija Terpin Mlinar, Maja Svetlik, Metka Fortuna, Tina Koder Grajzar, Assist. Prof. dr. Tanja Žigon, Mojca Ferle, Mira Hodnik, Majda Pavšič, Petra Marinko Rus, M. Sc., Urška Bajec Rupnik, Prof. dr. Janez Bogataj
Editorial Board: Marija Terpin Mlinar, Mirjam Gnezda Bogataj, Ivana Leskovec
Reviewed by: Dr. Janja Žagar
Translated by: Suzana Stančič
Design: Ivana Kadivec
Printed by: Gorenjski tisk storitve d. o. o. Kranj
Naročilo
Dodatne informacije
Avtorica se v delu najprej dotakne najzgodnejših obdobij cerkljanske zgodovine, nato časa, ko so tem krajem gospodovali Rimljani. Pripoved nas pelje skozi srednji in novi vek, preko obdobja francoske zasedbe, do časa, ko smo spet postali del Avstrije. To obdobje je ob obilnejši beri časopisov, dokumentov in drugih virov natančneje obdelano. Sledi čas prve in druge svetovne vojne ter vmesne italijanske okupacije, delo pa se konča s povojnim dogajanjem.
Mnoga v knjigi zapisana pričevanja danes že pokojnih ljudi so izjemno dragocena. Njihovi spomini, ki pričajo o ujetosti posameznika v velika zgodovinska dogajanja, so lahko v poduk in razmislek nam in našim potomcem.
Z monografijo se je Cerkljanska, v preteklosti večkrat »obrobna deželica«, postavila ob bok svojim »slavnejšim sosedam«, ki, bolj ali manj, že imajo svoje zgodovinske preglede. To edinstveno delo ne bi smelo manjkati na knjižni polici nobenega Cerkljana; zaradi izjemne berljivosti pa bo zanimiva tudi za vse, ki sta jim pri srcu domoznanstvo oziroma krajevna zgodovina.
Kolofon:
Uredniški odbor: Ivana Leskovec, Milojka Magajne, Sandro Oblak, Jožek Štucin
Glavni urednik: Sandro Oblak
Recenzija: dr. Milica Kacin-Wohinz
Jezikovni pregled: Slavica Makuc Bric
Oblikovanje: Nani Andrej Jenko, Studijo NAJ
Tisk: Tiskarna DTP, Ljubljana
Naročilo
Dodatne informacije
Delovanje čitalnice v Cerknem, ustanovljene leta 1869, sovpada z obdobjem razmaha čitalništva na Slovenskem ter z njim povezanega dviga slovenske narodne in kulturne zavesti. Prav šestdeseta leta 19. stoletja v avstro-ogrski monarhiji veljajo za bolj demokratična. Čitalnica v Cerknem je bila ena od 31 čitalnic v Avstrijskem primorju, na celotnem današnjem slovenskem ozemlju pa jih je bilo blizu 60.
Avtorica predstavlja delovanje čitalnice od njene ustanovitve do zadnjega obdobja po letu 1893, ko je zaradi političnega razkola med »mlado-« in »starostrujarji« njena vloga vse bolj bledela. Po letu 1907, ko se je morala izseliti iz tedanjih prostorov v Gospodarskem domu, je izgubila vodilno vlogo v cerkljanski kulturni javnosti. Ob 130-letnici ustanovitve je v pričujočem delu ponovno zaživela.
Kolofon:
Uredniški odbor: Ivana Leskovec, Manica Dekleva
Jezikovni pregled: Slavica Makuc Bric
Oblikovanje: Andrej Verbič
Tisk: Artigraph, Idrija
Naročilo
Dodatne informacije
Fotomonografija Osojna Primorska predstavlja zajetno bero posnetkov, ki so prikazani kot tehnično popolni dokumenti, nevsiljivo prežeti z lepoto in življenjem. Sporočila Podobnikovih fotografij so dovolj prepričljiva, da najdejo stik z gledalci. Nevsiljivo nas spodbujajo k ponovnemu prevrednotenju današnjega in jutrišnjega odnosa do lastne zemlje in samih sebe. Zlasti ob barvah krajinskih posnetkov vedno znova začutimo optimistično vero v vitalnost narave. Zato obstaja tudi »osojni« primorski svet, ki je, ne glede na usode njegovih naseljencev, vedno lep in nikdar do kraja doživet.
Kolofon:
Fotografije in podnapisi k fotografijam: Rafael Podobnik
Uvodnik in povzetek: Janez Kavčič
Posvetilo: Rafael Terpin
Prevodi povzetkov: Marjan Golobič (ang.), Doris Debeljak (nem.), Lea Caharija (ital.)
Jezikovni pregled: Tomaž Pavšič
Oblikovanje: Sergej Ciani
Tisk: Grafika Soča, Nova Gorica
Naročilo
Dodatne informacije
Knjiga je posvečena 500-letnici prvih dokumentov o Idriji in 40-letnici Mestnega muzeja Idrija
V njej preberite:
Samo Bevk – Idrijskim obzorjem na pot
Franc Jaklič – Ob srebrnem studencu
Janez Kavčič – Pet stoletij rudnika živega srebra in mesta Idrije
Marija Verbič – Naselbina do konca 16. stoletja
Jože Čar – Nastanek idrijskega rudišča
Martina Pišljar – Geološka zbirka v gradu
Jože Čar – Tehniška zgodovina rudnika
Franjo Kordiš – Gozdovi kot vir lesa za rudnik in prebivalstvo
Ivica Kavčič – Pridobivanje in uporaba živega srebra
Jože Pfeifer – Zgodovinski razvoj medicine dela pri idrijskem rudniku
Slavica Pavlič – Idrijsko šolstvo skozi stoletja
Branko Korošec – Jamomerska, zemljemerska in kartografska šola rudnika živega srebra
Rafael Bizjak – Urbanistični razvoj skozi stoletja
Rafael Terpin – Razmišljanje o rudarski hiši
Ivana Leskovec – Idrijska čipka
Ivana Leskovec – V temini rovov
Marko Cigale – Zapiranje rudnika
Janez Pirc – Arhivski viri
Jože Čar – Najpomembnejša tiskana dela o rudniku in Idriji
Janez Kavčič – Sprehod skozi čas
Janez Kavčič – Znane osebnosti
Kolofon:
Uredniški odbor: Samo Bevk, Janez Kavčič, Ivana Leskovec
Jezikovni pregled: Slavica Makuc Bric
Prevod v angleški jezik: Suzana Stančič
Oblikovanje: Hedvika Petrič Moravec
Tisk: Gorenjski tisk, Kranj
Naročilo
Dodatne informacije
Avtor v obsežni monografiji predstavlja razvoj in organizacijo zdravstva na Idrijskem v preteklih stoletjih, ponuja pregled socialnih, higienskih in materialnih razmer, v katerih je prebivalstvo živelo vse od 16. pa do začetka 20. stoletja.
Idrija zaradi posledic rudarjenja z živim srebrom v širšem slovenskem prostoru zavzema pomembno mesto pri razvoju organiziranega zdravstva; prav tu so se pojavile prve oblike organiziranega zdravstvenega in socialnega varstva delavcev, poleg tega se v Idrijo umešča začetke medicine dela, kraj pa so zaznamovali tudi izjemni zdravstveni delavci, med njimi Joannes Antonius Scopoli in Balthasar Hacquet. Pfeifer v monografiji veliko pozornosti namenja tudi zastrupitvam rudarjev z živim srebrom – merkurializmu.
Kolofon:
Recenzija: Prof. dr. Peter Borisov, prim. dr. Drago Mušič
Jezikovni pregled: Slavica Bric
Oblikovanje: Franjo Jereb
Tisk: Artigraph, Idrija
Naročilo
Dodatne informacije
Avtor predstavlja zgodovinski pregled gradnje in delovanja prve realke na Slovenskem, od njene idejne zasnove do ukinitve v obdobju fašizma leta 1926. Prikazuje njeno delovanje pod mestno upravo, poznejšo avstrijsko državno upravo in po letu 1918 italijansko upravo. Monografija vključuje navedbe vodstvenega in učnega osebja, številčne preglede in sezname maturantov, podrobneje predstavi nekaj izbranih znamenitih realčanov, med njimi skladatelja Zorka Prelovca, likovnika Božidarja Jakca, slavista Kajetana Gantarja in diplomata Aleša Beblerja. Knjigi je priloženo izvirno besedilo realčnega »disciplinarnega reda« iz oktobra leta 1901, ki priča o tedanjih pogledih na vzgojo bodočih izobražencev.
Kolofon:
Recenzija: Slavica Pavlič
Jezikovni pregled: Slavica Bric
Prevodi povzetkov: Vesna Kodrič in Käthe Grah (nem.), Vlado Kremše (ital.)
Oblikovanje: Franjo Jereb
Tisk: Artigraph, Idrija