Zbirke Mestnega muzeja Idrija
Muzej hrani več kot 23.000 predmetov, urejenih v 11 zbirk. Največje, najmanjše, najstarejše in najzanimivejše smo tukaj izbrali za vas. Vabljeni, da jih poiščete na naših razstavah!
Muzej hrani več kot 23.000 predmetov, urejenih v 11 zbirk. Največje, najmanjše, najstarejše in najzanimivejše smo tukaj izbrali za vas. Vabljeni, da jih poiščete na naših razstavah!
Daj nam danes naš vsakdanji kruh, 1990
Kljub temu da je slikar rojen pri Kobaridu in je v Idriji preživel gimnazijska leta, je to mesto pustilo na njem izjemen pečat, prav tako pa on v njem. Velik del svojega slikarskega opusa je posvetil idrijskima rudarju in klekljarici ter predvsem tako očitnemu nasprotju med grobim fizičnim delom v globinah rudnika ter krhki, nežni in beli čipki.
Likovna zbirka
ID: 510:IDR;LZ-218
Tehnika: jedkanica, akvatinta
Mere: Š: 80 cm, D: 70 cm
Portret gospa Kratochvil, 1897
Ludvik Grilc je že zgodaj kazal talent za risanje, svoje znanje je pridobival v podobarski delavnici Jurija Tavčarja v Idriji in ga nadgrajeval na dunajski ter benečanski akademiji. Večinoma je slikal cerkvene slike in freske, pa tudi krajine in portrete, slednje pogosto na podlagi fotografije.
Likovna zbirka
ID: 510:IDR;M-614
Tehnika: olje na lesonit
Mere: Š: 52 cm, D: 41 cm
Ženski akt, 1922
Pirnat je po zaključeni realki v Idriji študij slikarstva in kasneje kiparstva nadaljeval v Zagrebu. S svojim opusom in ustvarjanjem v vseh likovnih in kiparskih tehnikah se je vpisal v zgodovino kot eden najpomembnejših slovenskih umetnikov. Galerija Nikolaja Pirnata v našem muzeju, ki gosti vrsto umetniških razstav, nosi ime ravno po njem. Njegova dela povezuje čista in enakomerna linija.
Likovna zbirka
ID: 510:IDR;M-279
Tehnika: risba, svinčnik
Mere: Š: 14 cm, D: 27 cm
Idrijski rudar, 1933
Pirnat je po zaključeni realki v Idriji študij slikarstva in kasneje kiparstva nadaljeval v Zagrebu. S svojim opusom in ustvarjanjem v vseh likovnih in kiparskih tehnikah se je vpisal v zgodovino kot eden najpomembnejših slovenskih umetnikov. Galerija Nikolaja Pirnata v našem muzeju, ki gosti vrsto umetniških razstav, nosi ime ravno po njem. Kip Idrijski rudar ni le spomenik idrijskemu rudarju, je veliko več. Je prikaz vsakdanjega življenja, včasih njegove surovosti in včasih lepote ter je poklon idrijskemu človeku.
Likovna zbirka
ID: 510:IDR;LZ-47
Tehnika: bronasti kip
Mere: V: 60 cm, Š: 26,5 cm, D: 22,5 cm
Na Tomu, 1958
Četudi nikoli ni bil deležen formalnega likovnega izobraževanja, je bil Albin Vončina – Činči slikar z neizmernim talentom in močno potrebo po slikanju. Veliko strokovne literature je preštudiral kar sam, v ogromno pomoč so mu bili pogovori s prijateljem Božidarjem Jakcem. Motiv, ki se pojavlja v največ njegovih delih, je prav stara rudarska Idrija, zaradi česar imajo njegova dela tudi dokumentarno vrednost.
Likovna zbirka
ID: 510:IDR;M-360
Tehnika: akvarel
Mere: Š: 24 cm, D: 36 cm
Ilustracija za knjigo, 1985
Umetnost Ivana Seljaka – Čopiča obsega skice, risbe, ilustracije, grafike, akvarele, olja, sgraffite, mozaike… Vsebino njegovih del je močno zaznamovala druga svetovna vojna, kjer je spoznal Božidarja Jakca, Doreta Klemenčiča in Franceta Miheliča, ki so ga spodbujali naj stopi na ustvarjalno pot. Po koncu vojne se je vpisal na takratno Akademijo za upodabljajočo umetnost v Ljubljani. Največje njegovo delo, ki ga hranimo v muzeju, je leta 2022 restavrirana freska Merkurja.
Likovna zbirka
ID: 510:IDR;LZ-434
Tehnika: perorisba
Mere: Š: 22 cm, D: 13 cm
Ta star plac s Terezija šohtom, 1996
Slikar s študijem stare idrijske arhitekture na slikarskem platnu, v risbi ali grafiki ohranja trajni spomin na nekdanje rudarsko mesto in na ljudsko stavbarstvo na širšem idrijsko-cerkljanskem območju. V naši zbirki hranimo več kot 150 slikarjevih risb obstoječih in izginulih domačij.
Likovna zbirka
ID: 510:IDR;M-518
Tehnika: akril na platno
Mere: Š: 90 cm, D: 90 cm
Antonijev rov in hiše, b.n.l.
Samonikla slikarka se je s slikarstvom začela intenzivneje ukvarjati razmeroma pozno, proti koncu 60. let prejšnjega stoletja. Svoj navdih je črpala iz opazovanja Idrije in iskanja skritih kotičkov narave.
Likovna zbirka
ID: 510:IDR;M-499
Tehnika: olje na lesonit
Mere: Š: 32 cm, D: 53 cm
Avtoportret, 2020
Poleg slikanja se je akademsko izobraženi slikar udejstvoval tudi na polju fotografije, grafičnega oblikovanja in literature. Ilustriral je poezijo, prozo in otroško literaturo ter med drugim oblikoval podobo rudniškega škrata Perkmandeljca. V njegovih delih se močno zrcalijo zanimanje za filozofijo in psihologijo človeka ter družbe.
Likovna zbirka
ID: 510:IDR;LZ-441
Tehnika: olje na platno
Mere: Š: 90 cm, D: 90 cm
Zadnja runda, 2017
Predstavnik mlajše generacije iz Idrije izvirajočih slikarjev je Staš Kleindienst, ki v svojih delih z uporabo ptičje perspektive opominja na vseprisotnost avtoritete. Barvit in skorajda pravljičen svet krajine zmotijo detajli in situacije, ki opozarjajo na družbene probleme in absurdnosti.
Likovna zbirka
ID: 510:IDR;LZ-442
Tehnika: olje na platno
Mere: Š: 40 cm, D: 55 cm
Kmetija, 1971
Prva slikarska kolonija v Idriji je bila organizirana leta 1968. Med njenimi pobudniki je bil poleg Ivana Seljaka – Čopiča, Marjana Dovjaka in drugih umetnikov tudi slikar, grafik in ilustrator Ive Šubic. Slikarske kolonije so umetnikom ponudile nov princip v ustvarjalnem procesu, ki je sicer lahko izrazito individualen in ateljejski.
Likovna zbirka
ID: 510:IDR;SK-121
Tehnika: olje na platno
Mere: Š: 65,5 cm, D: 100 cm
Shouting, 2018
Pričujoče delo je nastalo na 26. mednarodnem likovnem simpoziju »Slovenija, odprta za umetnost« na Sinjem vrhu nad Ajdovščino. Mestni muzej Idrija je od ustanovitve simpozija leta 1993 podporni člen in soorganizator razstave, ki vsako leto gostuje v galerijskih prostorih. V svoji likovni zbirki hrani vrsto del udeležencev.
Likovna zbirka
ID: 510:IDR;LZ-396
Tehnika: digitalni UV tisk
Mere: Š: 80 cm, D: 80 cm
Škafar, 1953
S pomočjo pisnih in drugih virov ter nekaj lastne domišljije je vsestranski raziskovalec in ustvarjalec Janko Trošt naslikal vrsto podob z zgodovinsko tematiko, ki prikazujejo nekdanje rudarske in gozdarske naprave. Njegove slike so dragocen prikaz podob dela preteklih generacij rudarjev. Legenda o odkritju živega srebra je pogost motiv idrijskih umetnikov.
Likovna zbirka
ID: 510:IDR;M-372
Tehnika: olje na lesonit
Mere: Š: 148 cm, D: 96 cm
Sv. Neža, 1802
Kmečka freska sv. Neže je krasila fasado hiše v Čekovniku. Avtor poslikave ni znan, glede na figuralno predstavitev, določene likovne elemente ter kompozicijo je možno sklepati, da je freske narisal isti mojster ali slikarska delavnica, ki je takrat delovala na Tolminskem in Idrijskem. Fresko so sneli s hiše v začetku 80. let 20. stoletja in jo po restavratorskih posegih predstavili v našem muzeju. Na freski je napis »IHS« in letnica 1802.
Likovna zbirka
ID: 510:IDR;LZ-228
Tehnika: freska
Mere: Š: 184 cm, D: 140 cm