Zbirke Mestnega muzeja Idrija
Muzej hrani več kot 23.000 predmetov, urejenih v 11 zbirk. Največje, najmanjše, najstarejše in najzanimivejše smo tukaj izbrali za vas. Vabljeni, da jih poiščete na naših razstavah!
Muzej hrani več kot 23.000 predmetov, urejenih v 11 zbirk. Največje, najmanjše, najstarejše in najzanimivejše smo tukaj izbrali za vas. Vabljeni, da jih poiščete na naših razstavah!
Obrt in rokodelstvo sta pomembno zaznamovala življenje ljudi v našem prostoru. Kot rokodelske obravnavamo tiste dejavnosti, ki so se izvajale v okviru domačije, za lastne potrebe in ne za zunanje naročnike ali uporabnike. Med obrtmi pa nas zanimajo tako tradicionalne kot sodobne, storitvene in proizvodne. Zbiramo in hranimo predmete, ki pričajo o proizvodnji in delovnem okolju rokodelcev in obrtnikov. Hranimo nekaj primerov celih obrtnih delavnic kot npr. čevljarske in krojaške kot tudi nekatere izdelke in orodje danes redkih obrtnikov npr. kolarjev in žebljarjev.
Rezilo je namenjeno za odstranjevanje lubja in oblikovanje okroglega lesa oziroma izdelkov kroženih oblik. Ima rahlo usločeno jekleno rezilo in dva okrogla lesena ročaja. Primeren je za obdelavo surovega/svežega ali suhega lesa. Uporabljali so ga tudi sodarji za končno obdelavo dog.
Zbirka: Industrija, obrt, rokodelstvo
ID: 510:IDR;IOR-220
Material: kovina, les
Mere: D: 31 cm, Š: 9,6 cm
Dleto je orodje za dolbenje s kratkim prečnim rezilom. Uporabljajo ga mizarji, rezbarji, kamnoseki, zato govorimo o mizarskem, rezbarskem, kamnoseškem dletu. Rezilo dleta je lahko različno široko in različno oblikovano: plosko, polkrožno, žlebasto. Naše dleto je mizarsko dleto s ploskim rezilom. Sestavljeno je iz jeklenega rezila nasajenega na okrogel ročaj iz kompaktnega lesa, na vrhu utrjenega z jeklenim obročem. Uporablja se za zahtevnejša mizarska opravila kot je dolbenje manjših odprtin, manjša tesanja, popravke vogalov ipd. To je orodje, ki prenaša velike obremenitve, saj po njem udarjamo s kladivom ali batom.
Zbirka: Industrija, obrt, rokodelstvo
ID: 510:IDR;IOR-233
Čas uporabe: prva polovica 20. stoletja
Material: kovina, les
Mere: D: 218 cm, Š: 5 cm, premer ročaja: 5 cm
Sveder je orodje namenjeno vrtanju. V delovnem procesu zaradi vrtenja in gibanja v svoji osi odrezuje material. Svedri so različnih velikosti, z njimi izdelujemo izvrtine valjastih oblik različnih premerov. Vrtamo lahko v različne materiale najbolj je razširjeno vrtanje v les in kovino. Običajno so svedri večrezni, izjemoma pa imajo le en rezalni rob. Naš sveder je mizarski, ima en rezilni rob in konico za samosrediščenje. Sestavljen je iz kovinskega dela z rezilom in nanj nasajenega lesenega ročaja. Primeren je za vrtanje lukenj za nameščanje vijakov, moznikov, čepov.
Zbirka: Industrija, obrt, rokodelstvo
ID: 510:IDR;IOR-280
Material: kovina, les
Čas uporabe: prva polovica 20. stoletja
Mere: D: 29 cm, Š: 18 cm, premer rezila: 2,2 cm
Obliči spadajo med ročno orodje za obdelavo lesenih površin. Uporabljajo se v mizarski, kolarski tudi tesarski delavnici. So različnih velikosti in namembnosti: za tanjšanje in ravnanje lesenih površin, za oblikovanje, žlebljenje, izdelavo utorov ipd. Sestavljen je iz jeklenega nastavljivega rezila – dleta, ki ga lahko brusimo, in lesenega ohišja. Dleto je v ohišje vstavljeno pod kotom 45° in fiksirano z lesenim klinom.
Naš oblič ima konico dleta ločno oblikovano, služil je za obdelovanje krožnih utorov, simsov, brazd ipd.
Zbirka: Industrija, obrt, rokodelstvo
ID: 510:IDR;IOR-23
Material: les, kovina
Čas uporabe: prva polovica 20. stoletja
Mere: D: 8 cm, Š: 25,6 cm
Zložljiv mizarski meter je sestavljen iz desetih krakov, ki so med seboj spojeni z zakovico na način, da se lahko vrtijo okrog njene osi. Je zelo priročen, zloži se na velikost 11 cm, celotna merilna skala pa je 100 cm. Merilna skala je označena v centimetrih in milimetrih. Mere so v podlago vrezane oziroma vtisnjene.
Kaže znake pogoste uporabe saj je na nekaterih delih zelo obrabljen.
Zbirka: Industrija, obrt, rokodelstvo
ID: 510:IDR;IOR-251
Material: medenina
Čas uporabe: prva polovica 20. stoletja
Mere: D: 100 cm, Š: 0,8 cm
Tovrstni meter so uporabljali krojači in šivilje. Z njimi so »vzeli mero stranki« t.j. so jo pomerili na točno določenih / predpisanih mestih in pridobili podatke potrebne za izdelavo krila, hlač, plašča itd. Mere so prenesli na papir, da so izdelali kroj ali na blago, ki so ga krojili. Dolg je 150 cm. Ima centimetrsko skalo, na prvih 20 cm so označeni tudi milimetri, v preostalem delu pa polovice centimetra. Na obeh koncih ima kovinski zaključek, ki predstavlja zaščito, da se zaradi obrabe metra, ne bi skrajšala njegova kalibrirana dolžina.
Oznake (številke) centimetrov so na prednji in zadnji strani metra izpisane s črno barvo na rumeni podlagi v obratnem vrstnem redu. Katerikoli konec metra vzameš v roke, je na eni strani začetek merilne skale (1, 2, 3…), na drugi strani pa zaključek (… 148, 149, 150).
Meter je v svoji delavnici uporabljal idrijski krojač Ivan Erbič od sredine 20. stoletja do začetka 90. let 20. stoletja.
Zbirka: Industrija, obrt, rokodelstvo
ID: 510:IDR;IOR-111
Material: plastificiran tekstil
Mere: D: 150 cm, Š: 1,7 cm
Krivuljnik je pripomoček, s katerim si krojači in šivilje pomagajo pri risanju ali izrezovanju okroglin na krojih – uporablja se za krojenje rokavov, ovratnikov, sedla pri hlačah ipd. Več krivin kot ima ravnilo, za več krojev je uporabno.
Naš krivuljnik je po svoji namembnosti enostaven. Je domače izdelave. Nima merilne skale. Na daljšem kraku je pod vrhom manjša oglata luknja. Na tej luknji je bil krivuljnik visel obešen na steno v krojaški / šiviljski delavnici.
V svoji delavnici ga je uporabljal idrijski krojač Ivan Erbič od sredine 20. stoletja do začetka 90. let 20. stoletja.
Zbirka: Industrija, obrt, rokodelstvo
ID: 510:IDR;IOR-69
Material: les
Mere: D: 71 cm, Š: 20,8 cm
Manjše likalne deske se uporabljajo za likanje rokavov, hlačnic ali drugih težje dostopnih mest na posameznem oblačilnem kosu. Krojači in šivilje so v svojih delavnicah imeli več likalnih desk različnih dimenzij.
Naš rokavnik je domače izdelave. Narejen je iz lesenega podnožja na katerega je na enem koncu z dvema lesenima nosilcema fiksirana likalna površina. Tudi ta je lesena, konusno oblikovana. Ima snemljivo tekstilno prevleko bele barve podloženo z mehko tekstilno podlago, za lažje likanje okroglin, naborkov, težko dostopnih mest ipd.
V svoji delavnici ga je uporabljal idrijski krojač Ivan Erbič od sredine 20. stoletja do začetka 90. let 20. stoletja.
Zbirka: Industrija, obrt, rokodelstvo
ID: 510:IDR;IOR-65
Material: les, tekstil
Mere: D: 71 cm, Š: 12 cm, V: 19,5 cm
Krojaške škarje so različnih oblik in dimenzij. Uporabljajo se za izrezovanje krojev iz papirja, »urezovanje obleke« t. j. izrezovanje ukrojenih kosov oblačila iz tekstila itd. Biti morajo udobne za uporabo, lahkotne a ne prelahke, predvsem pa ostre.
Naše škarje spadajo med večje krojaške škarje. Imajo dva kraka – kline, rezila – spojena skupaj z vijakom na matico, kar omogoča krojaču, da jih lahko prilagaja materialu, ki ga reže in jih lahko razstavi, da jih nabrusi. Rezila so ravna. Ročaja sta dve različno veliki ergonomično oblikovani odprtini / zanki vsaka na enem kraku. Spodnji krak ima večjo zanko, v katero krojač pri striženju vtakne tri prste (sredinec, prstanec in mezinec), v zgornjo, manjšo pa le enega – palec. S kazalcem si pomaga na spodnjem kraku, da ga fiksira. Ročaj na spodnjem kraku ima poseben kavelj. Z njim je krojač naslonil škarje na mizo, kadar je rezal posebno težke kose blaga.
Naše škarje imajo ročaje dodatno ovite s tekstilom, da so bile bolj udobne. Oblogo je krojač naredil sam in jo pritrdil na ročaja. Je že zelo poškodovana in delno odpadla. V svoji delavnici jih je uporabljal idrijski krojač Ivan Erbič od sredine 20. stoletja do začetka 90. let 20. stoletja.
Zbirka: Industrija, obrt, rokodelstvo
ID: 510:IDR;IOR-80
Material: kovina, tekstil
Mere: D: 30,5 cm, Š: 10 cm, V: 3,5 cm
To je profesionalni krojaški likalnik iz idrijske krojaške delavnice Ivana Erbiča (sredine 20. stoletja do začetka 90. let 20. stoletja).
Ima masivno litoželezno likalno ploščo pravokotne oblike z zašiljeno konico na eni strani in kovinsko ohišje s špiralami za električno delovanje. Za ročajem je vtičnica za priklop na električno napeljavo.
Napaja se preko električnega kabla, ki ima dva bakelitna vtikača (eden v likalnik, drugi v vir električne energije). Pogosto so likalnik segreli tudi mehansko – kabel se iztakne in likalnik postavi na segreto ploščo kuhinjskega štedilnika (na drva). Ko se je likalnik dovolj segrel, so lahko likali. Regulacija temperature pri tem načinu ni bila možna. Lesen ročaj je na ohišje likalnika pritrjen samo na enem mestu. S tem je omogočeno lažje likanje okroglin in drugih težko dostopnih mest.
Zbirka: Industrija, obrt, rokodelstvo
ID: 510:IDR;IOR-102
Material: kovina, les
Mere: D: 24,5 cm, Š: 10,5 cm, V: 16 cm