Zbirke Mestnega muzeja Idrija
Muzej hrani več kot 23.000 predmetov, urejenih v 11 zbirk. Največje, najmanjše, najstarejše in najzanimivejše smo tukaj izbrali za vas. Vabljeni, da jih poiščete na naših razstavah!
Muzej hrani več kot 23.000 predmetov, urejenih v 11 zbirk. Največje, najmanjše, najstarejše in najzanimivejše smo tukaj izbrali za vas. Vabljeni, da jih poiščete na naših razstavah!
Tiskarska oprema in pripomočki za tiskanje, razen nekaterih manjših, izvirajo iz časa druge svetovne vojne. Njihova izjemnost je v tem, da so na ogled “in situ” oz. na kraju samem, v barakah strojnice, stavnice, knjigoveznice in električne centrale Partizanske tiskarne Slovenija.
V vojnih razmerah je bil nakup avtomatskega hitrotiskalnega stroja na električni pogon za potrebe delovanja Partizanske tiskarne Slovenija izredno zahteven in nevaren. Nabavni oddelek Pokrajinske tehnike KPS za Slovensko Primorje je primeren stroj Rapidá di Lusso, proizvajalca Società Nebiolo Torino, kupil v Milanu. Po skrbnih pripravah so ga prepeljali na Vojsko. Stroj je poganjal elektromotor 220 voltov, 6 amperov kar je omogočalo od 900 do 1200 odtisov na uro. Elektriko so proizvajali v baraki električne centrale. V primeru pomanjkanja vode je stroj poganjal bencinski motor.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR;TS-177
Material: železova litina, medenina
Mere: V: 139,50 cm, Š: 180 cm, D: 266 cm
Zaklopni tiskarski stroj – Tigl so v Partizansko tiskarno Slovenija pripeljali iz prvo ustanovljene primorske tiskarne Ančka 222, ki je od marca do avgusta 1944 delovala na Vogrskem pri Gorici. Posebnost tega stroja je, da je tiskovna forma vpeta skoraj navpično. Nad njo se obrača poseben disk, ki porazdeljuje barvo. Trije valji z diska poberejo barvo, ki se nanaša z valjčkom, in jo prenesejo na tiskovno formo. Ko se valji obrnejo v izhodiščni položaj, se tiskalo s papirjem, ki ga tiskar vlaga ročno, pomakne in pritisne ob tiskovno formo. Uporabljali so ga za tiskanje tiskovin manjšega formata in obsega: letake, brošure, naslovnice in obrazce. S pomočjo nožnega pogona so lahko natisnili okoli 300 odtisov na uro.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR;TS-147
Material: železova litina, jeklo, les
Mere: V: 112 cm, Š: 128,50 cm, D: 171 cm
Škatla valjaste oblike je še vedno polna tiskarske barve. Na njej je papirnata nalepka z napisom proizvajalca Kast & Ehinger z Dunaja. V tiskarni Slovenija so pri svojem delu uporabljali črno, rdečo in modro barvo. Vodstvo tiskarne je, v sodelovanju z nabavnim in grafičnim oddelkom Pokrajinske tehnike KPS za Slovensko ozemlje zaradi vojnih razmer ves čas delovanja imelo velike težave z zagotavljanjem zadostnih količin potrebne barve za tisk.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR;TS-160
Material: jeklena pločevina, papir
Mere: V: 9,50 cm, Š: 11,40 cm, D: 11,40 cm
Ročna mazalka ima tri osnovne dele: posodico z oljem, ročaj in cevko. Na vrhu posodice je odprtina za dolivanje olja, ki se odpira s pomočjo drsnika. Poleg odprtine je gumb tlačilke za brizganje olja skozi cevko. Na eni strani posodice je ročaj, na drugi pa cevka stožčaste oblike. Mazalka je služila za mazanje raznih strojnih delov v tiskarni, še zlasti v barki strojnice.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR;TS-151
Material: jeklena pločevina
Mere: V: 10,80 cm, Š: 9 cm, D: 45,50 cm
Valjček je okrogle oblike in izdelan iz gume. Ima lesen ročaj v katerega je vpet nosilec, ki je izdelan iz jeklene žice. Uporabljali so ga za ročni nanos barve na tiskovno formo zaklopnega tiskarskega stroja – tigla.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR;TS-148
Material: jeklo, les, guma
Mere: Š: 13 cm, D: 31 cm
Vodno turbino sestavljajo: jekleno ohišje, tlačni cevovod, tlačna cev s šobo, vodoravna gred, tekač oz. rotor z lopaticami, igla za regulacijo in dva ležaja. Gradbeni oddelek Pokrajinske tehnike KPS za Slovensko Primorje je že avgusta leta 1944 za napeljavo vode do turbine zabetoniral jez pri izviru potoka v grapi V studencih. Položili so 100 metrov železnih cevi s padcem 32 metrov za napeljavo vode do turbine. Ta je služila za pretvarjanje kinetične energije vode v mehansko. Tekač-rotor ima na enem koncu gredi pritrjeno leseno stopničasto jermenico, preko katere se prenaša moč s ploščatim jermenom na dinamo – generator enosmernega toka in napetosti.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR;TS-75
Material: jeklo, les, guma
Mere: V: 45,50 cm, Š: 18 cm, D: 29 cm
Dinamo je generator enosmernega električnega toka in napetosti. Ima ulito ohišje, v notranjosti pa vzbujevalno in glavno navitje. Nameščen je na podstavku. Preko ploščatega jermena in jermenice je povezan z vodno turbino, od katere dobiva energijo za pogon. Dinamo je imel jakost 220 voltov, 16 amperov in je proizvajal istosmerni tok 1200 do 1500 obratov. Ustvarjena elektrika se je uporabljala za pogon hitrotiskalnega stroja v strojnici tiskarne Slovenije in za skromno razsvetljavo vseh šestih barak.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR;TS-85
Material: jeklo
Mere: V: 33 cm, Š: 32 cm, D: 51,70 cm
Osnovni deli stikala so: stikalna plošča, odvodne in dovodne sponke, ročica iz izolacijskega materiala, izolacijski podstavek, dva keramična skoznika in električni vodniki. Stikalo se je uporabljalo za galvansko in vidno ločitev električnega tokokroga v baraki električne centrale. Nameščeno je na leseni konstrukciji barake.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR;TS-83
Material: jeklo, keramika, električno vezje
Mere: V: 16,40 cm, Š: 10 cm, D: 1,50 cm
Ciklostil je ročni stroj za razmnoževanje odtisov s pomočjo izdelane matrice. Sestavni deli stroja so: vrtljiv valj, utor za vpetje matrice, valj z barvo, mehanizem z ročico in naslon za polaganje papirjev. Ima tablico z napisom proizvajalca ORMIG-V. Uporabljali so ga za razmnoževanje tiskovnega materiala manjšega formata: letake, brošure, naslovnice in obrazce.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR;TS-121
Material: jeklo, les
Mere: V: 25,30 cm, Š: 48 cm, D: 49 cm
Spenjač je priprava za spenjanje listov s sponkami. Leseno ogrodje je sestavljeno iz treh delov. Na osnovni podstavek sta pritrjena nosilec za namestitev listov in nosilec spenjalne priprave, katerega leseni deli so med seboj povezani z žeblji, ter spenjalna priprava. Princip spenjanja je sicer enak kot pri sodobnih spenjačih – vzmet, držalo za roko, prostor za sponke. Izdelan je bil posebej za potrebe dela v knjigoveznici tiskarne Slovenija. Delo knjigoveza je ves čas delovanja tiskarne opravljala ena oseba.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR;TS-123
Material: jeklo, les
Mere: V: 32,50 cm, Š: 25 cm, D: 45,5 cm
Škarje sestojijo iz: pravokotnega podstavka, masivnega nosilnega okvirja, dveh kovanih vzvodov z ročico, rezila in deske s premičnim omejevalom. Izdelane so bile posebej za potrebe dela v knjigoveznici tiskarne Slovenija. Uporabljale so se za obrezovanje različnih tiskovin – predvsem brošur, obrazcev in letakov do maksimalne širine 36 centimetrov.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR;TS-124
Material: jeklo, les
Mere: V: 33 cm, Š: 60 cm, D: 148 cm
Preša – stiskalnica je v celoti lesena in ima sledeče sestavne dele: dve vreteni z navojem, ki sta pritrjeni v spodnji element, zgornji premičen element in dve matici. Med oba elementa se postavi obdelovanec, ki ga je potrebno stisniti. Uporabljala se je v knjigoveznici pri izdelovanju različnih tiskovin, še zlasti brošur, pa tudi pri izdelovanju klišejev, ker je večina lepljenih.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR;TS-129
Material: les
Mere: Š: 69 cm, D: 72 cm
Lesena omara za shranjevanje tiskarskega materiala ima 16 predalnikov. Hrbtišče omare prekriva lesonitna plošča. Izdelana je bila v mizarski delavnici na žagi Andreja Skoka v Gačniku v Gorenji Trebuši. Omara s predalniki je bila izdelana posebej za opremo barake stavnice tiskarne Slovenija. Ta baraka je bila po tlorisu največja. Zaradi sestavljanja in razstavljanja besedil za tisk je potrebovala največ notranje opreme.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR;TS-337
Material: les
Mere: V: 122, Š: 100 cm, D: 31,5 cm
Regal za črke je po sestavi podoben mizi s posebej izdelanim naklonom. Nanj se je postavilo črkovnjak, preprosto pravokotno leseno predeljeno škatlo za črke. Regal je bil izdelan v mizarski delavnici na žagi Andreja Skoka v Gačniku v Gorenji Trebuši. Narejen je bil posebej za opremo barake stavnice tiskarne Slovenija. Ta baraka je bila po tlorisu največja. Zaradi sestavljanja in razstavljanja besedil za tisk je potrebovala največ notranje opreme.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR; TS-213
Material: les
Mere: V: 95 cm Š: 61,3 cm, D: 199,7 cm
Črkovnjak je preprosta pravokotna lesena predelna škatla za ločevanje črk, ločil in slepega tiskovnega materiala. Postavljen je bil na regalu za črke. Izdelan je bil v mizarski delavnici na žagi Andreja Skoka v Gačniku v Gorenji Trebuši. V črkovnjaku je 21600 črk in znakov sedmih različnih velikosti in debelin. Skupina črk se imenuje črkovna družina. S pomočjo črkovnjaka so stavke in stavci dnevno izdelovali besedila za tisk. Eno stran časopisa Partizanski dnevnik so postavljali 4 ure in razstavljali 3 ure. Kader tiskarne je ob začetku delovanja štel 11 stavk in stavcev. Posamezne črke, še zlasti za potrebe ponarejanja tujejezičnih formularjev, je izdelal graver Jože Bergman.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR; TS-322
Material: les, črke: litina (svinec, antimon, cin)
Mere: V: 7,3 cm Š: 63 cm, D: 95 cm
V stavnici je stavec iz črkovnjakov jemal posamezne črke in jih v pravilnem vrstnem redu zlagal v vrstičnike. Postavljeno vrsto je odlagal na podstavek za postavljanje stavka. Črkovni material je v tiskarno Slovenija prišel iz drugih ciklostilnih tehnik in tiskarn. Poleg tega so ga kupovali preko t. i. legalnih zaupnikov, predvsem v Milanu. Število črkovnega materiala se je nenehno spreminjalo zaradi velike obrabe. Prav tako so ga pošiljali v druge ciklostilne tehnike in tiskarne. Iz Partizanske tiskarne Slovenija so črke še zlasti pošiljali v tiskarno Doberdob, ki je med januarjem in aprilom leta 1945 delovala v grapi Strojenca pod Utrškim vrhom pri Stopniku. Mestni muzej Idrija hrani 226 velikih črk M petih črkovnih slogov.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR; TS-523
Material: litina (svinec, antimon, cin)
Mere: V: 2,4 cm Š: 0,5 cm
Vrstičnik je priprava za vstavljanje črk, ki se lahko nastavi na različne širine. Z desno roko stavec polaga v vrstičnik črko k črki, medtem ko s palcem leve roke drži črke v vrstičniku. Pri tem palec drsi čez oznake na črkah in preverja, če so pravilno obrnjene. Med vsako besedo stavec vstavi presledek. V postavljeni vrsti stavec presledke med besedami oži ali širi, tako, da so vse vrste enako dolge. Polne vrste prenese na podstavek za postavljanje stavka. Po večkratnem izpraznjevanju vrstičnika nastane stran.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR; TS-407
Material: medenina, jeklo
Mere: V: 3,9 cm Š: 20 cm, D: 45 cm
Podstavek za postavljanje stavka je izdelan iz jeklene plošče s pritrjenim tristranim jeklenim okvirjem, ki sega čez osnovno ploščo. Podstavek so stavci uporabljali za odlaganje polno postavljene vrste, ki so jo pripravili s pomočjo vrstičnika. Da je bilo delo stavcev lažje, je podstavek na mizi stal pod kotom. Zato je pod zgornjim delom podstavka pritrjena manjša lesena letev.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR; TS-341
Material: jeklo
Tiskovni sestavek je priprava pravokotne oblike, v sredini pregrajena z jekleno palico, kar omogoča postavitev dveh strani tiskovine hkrati. Pri straneh ima zapiralnike in razpiralnike, ki so nastavljivi po širini. Za tisk odobren tiskovni sestavek se s pomočjo zapiralnikov in razpiralnikov zapre v jeklen okvir in nastavi za tiskanje. Uporabljali so ga pri tiskanju različnih tiskovin večjega formata na hitrotiskalnem stroju. Pred uporabo so ga namestili nad tiskovno ploščo stroja. Valji stroja so tiskovni sestavek potiskali naprej in nazaj. Med tem gibanjem je tiskovni cilinder s pomočjo barve naredil odtis sestavka na prazen papir.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR; TS-179
Material: jeklo
Mere: V: 1,8 cm Š: 60,5 cm, D: 78 cm
Kliše je izdelan iz linoleja debeline 3 milimetrov, ki je nalepljen na leseno ploščo. Ta je dajala izrezanemu linorezu oporo med tiskanjem. Izrezan motiv predstavlja partizana v jurišu z bombo v desni roki, stoječega pred bodečo žico. Avtor Janez Lajevec, ki je sicer v tiskarno Slovenijo prišel z nalogo črkostavca, ga je poimenoval »V zadnji juriš do končne zmage«. Opisan linorez je bil natisnjen na tretji strani 248. številke Partizanskega dnevnika. To je bila prva številka omenjenega dnevnika, ki so ga natisnili v Partizanski tiskarni Slovenija, v noči s 17. na 18. september 1944, v 4000 izvodih.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR; TS-241
Material: les, linolej
Mere: V: 24 cm Š: 18,4 cm, G: 2,5 cm
Kliše je izdelan iz linoleja debeline 4 milimetre, ki je nalepljen na leseno ploščo. Ta je dajala izrezanemu linorezu oporo med tiskanjem. Izrezan motiv predstavlja Jugoslavijo z označenim teritorijem osvobojenega ozemlja. Kliše je bil natisnjen na tretji strani Partizanskega dnevnika letnik II., številka 301, dne 13. novembra 1944. Objavljen je bil pod naslovom »Jugoslavija pred popolno osvoboditvijo«. Kliše je delo graverja Jožeta Bergmana, ki je v Partizanski tiskarni Slovenija deloval od julija 1944 do 1. majem 1945.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR;TS-234
Material: les, linolej
Mere: V: 18 cm, Š: 14 cm, G: 2,5 cm