Zbirke Mestnega muzeja Idrija
Muzej hrani več kot 23.000 predmetov, urejenih v 11 zbirk. Največje, najmanjše, najstarejše in najzanimivejše smo tukaj izbrali za vas. Vabljeni, da jih poiščete na naših razstavah!
Muzej hrani več kot 23.000 predmetov, urejenih v 11 zbirk. Največje, najmanjše, najstarejše in najzanimivejše smo tukaj izbrali za vas. Vabljeni, da jih poiščete na naših razstavah!
V Partizanski tiskarni Slovenija so dnevno natisnili med 1.783 in 7.160 izvodov Partizanskega dnevnika. Tiskali so tudi druge časopise, brošure, letake, obrazce, pesmarice in druge tiske. Zaradi vse večjo potrebe po tiskani besedi na terenu so bili v tiskarni Slovenija vse od začetka njenega delovanja primorani dvigati naklado, tiskati nove tiskovine ter okrepiti tehnični kader. Tiskovine so preko javk in razpredene mreže relejnih kurirskih postaj pošiljali po celotnem okupiranem ozemlju. Po teh zvezah so zvečer prinašali tudi rokopise in drugo pošto za tiskarno. Za nemoteno delovanje je tiskarna vseskozi potrebovala: papir in barvo za tiskanje, olje za mazanje strojev, nafto in bencin za rezervni pogon generatorja ter pisarniški material. Prav neredna dobava materiala v težkih razmerah druge svetovne vojne je večkrat ovirala delovanje tiskarne.
Prva številka časopisa Partizanski dnevnik: glasilo Osvobodilne fronte za Primorsko in Gorenjsko, ki so jo natisnili v Partizanski tiskarni Slovenija, je bila 248. številka iz dne 18. septembra 1944. Obsegala je štiri strani in je bila natisnjena v 4000 izvodih. Partizanski dnevnik je bil edini tiskani dnevni časopis kakega odporniškega gibanja v celotni okupirani Evropi. Poleg novic o partizanski vojski ter vojaškem in političnem dogajanju po Evropi so del prostora namenjali tudi kulturnim prispevkom. V njem so med drugim objavljali poezijo in prozo Franceta Prešerna, Simona Gregorčiča, Frana Levstika, Simona Jenka in Franceta Bevka. Na Vojskem so Partizanski dnevnik tiskali do 1. maja 1945, nato so njegovo tiskanje preselili v Trst. Od 13. maja 1945 je kot njegov naslednik začel izhajati Primorski dnevnik.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR; TS-594
Material: papir
Mere: V: 35 cm Š: 25 cm
Časopis Ljudska Pravica: organ komunistične partije Slovenije, letnik 5, številka 19–20, z datumom izida 13. september 1944 obsega deset strani. V Partizanski tiskarni Slovenija so to številko natisnili v 5000 izvodih. Na prvi strani je z rdečo barvo natisnjen govor maršala Josipa Broza Tita ob prihodu sovjetske Rdeče armade na meje Jugoslavije 6. septembra 1944. Na strani 5 je objavljena velika grafika s podobo skupine partizanov s slovensko zastavo in peterokrako zvezdo. V tiskarni Slovenija na Vojskem so v času druge svetovne vojne skupno natisnili enajst številk časopisa Ljudska Pravica. Preostale številke so natisnili v drugih ilegalnih ciklostilnih tehnikah in tiskarnah.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR; TS-445
Material: papir
Mere: V: 50 cm Š: 35 cm
Tednik Mladina: glasilo Zveze slovenske mladine, letnik II., številka 13 so natisnili 20. novembra 1944 in obsega osem strani. V Partizanski tiskarni Slovenija so to številko natisnili v 6100 izvodih. V tiskarni Slovenija na Vojskem so v času druge svetovne vojne skupno natisnili štiri številke Mladine. Preostale so razmnožili s pomočjo drugih ilegalnih ciklostilnih tehnik in tiskarnah.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR; TS-444
Material: papir
Mere: V: 35 cm Š: 25 cm
Časopis Gioventù nuova. Voce della gioventù antifascista italiana del Litorale, letnik I., številka 1 so natisnili 28. marca 1945 in obsega štiri strani. Namenjen je bil predvsem obveščanju italijanske antifašistične mladine v Slovenskem Primorju. Opisan izvod je poseben iz dveh vidikov. Gre za prvo številko nove izdaje časopisa Gioventù nuova, ki je obenem edini izvod časopisa, ki so ga natisnili v Partizanski tiskarni Slovenija, in sicer v 1900 izvodih.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR; TS-606
Material: papir
Mere: V: 35 cm Š: 25 cm
Časopis Il nostro avvenire: portavoce degli Italiani del Litorale aderenti al movimento per la nuova Jugoslavia letnik I., številka 9 je izšel 26. decembra 1944 in obsega štiri strani. Namenjen je bil obveščanju italijanskih antifašističnih borcev, ki so se v vrstah slovenskih partizanov borili za novo Jugoslavijo. Opisano številko so v Partizanski tiskarni Slovenija natisnili v 6000 izvodih. Skupno je bilo med 31. oktobrom 1944 in 23. aprilom 1945 izdanih dvaindvajset številk tega časopisa. Od tega so jih petnajst natisnili v tiskarni Slovenija na Vojskem.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR; TS-624
Material: papir
Mere: V: 43 cm Š: 32 cm
Koledarček partizanskega dnevnika ima pomenljivo oblikovano naslovnico. Na levi strani je množica partizanov pod Jugoslovansko zastavo, na desni je grad Miramar, lipova vejica in spodaj letnica 1945. Koledarček vsebuje tudi sumarično po mesecih izpisane spominske dneve in informacije o sestavi različnih organov ljudskih oblasti. Ima 36 strani v pretežno zeleni barvi, na kateri je črni natis. Vse strani niso označene. Koledarček je enostavno vezan ter spet z dvema sponkama. Natisnili so ga v 3850 izvodih.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR; TS-603
Material: papir
Mere: V: 11 cm, Š: 8 cm
Brošura Simon Gregorčič: ob stoletnici pesnikovega rojstva, 1844–1944 je vezana in ima 10 strani. Naslovno stran za brošuro so izdelali v Partizanski tiskarni Slovenija na Vojskem in sicer s pomočjo zaklopnega tiskarskega stroja – tigl. Brošura je posvečena predvsem zgodovinskemu opisu življenja in dela pesnika Simona Gregorčiča. Zapis je pripravil France Bevk. Naročilo za naslovno stran v nakladi 1650 izvodov so prejeli 9. oktobra 1944, dokončali pa so jo 12. oktobra 1944. Preostale strani brošure so razmnožili s pomočjo ciklostilnih tehnik na Primorskem.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR; TS-619
Material: papir
Mere: V: 21 cm Š: 14 cm
Pesmarico z naslovom “Naj pesem naša zadoni” je vezana in ima skupno 112 strani, pri čemer niso vse označene. V celoti je bila izdelana v Partizanski tiskarni Slovenija na Vojskem, in sicer s pomočjo zaklopnega tiskarskega stroja – tigl. Brošura obsega slovenske, partizanske in tudi tuje pesmi – predvsem himne držav. Na koncu ima seznam pesmi. Naročilo za pesmarico v nakladi 3625 izvodov so prejeli že 25. septembra 1944, dokončali so jo šele 20. decembra 1944. V blagajniškem dnevniku Partizanske tiskarne Slovenija je kot naročnik vpisano Poverjeništvo Glavnega odbora Zveze slovenske mladine za Slovensko Primorje.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR; TS-613
Material: papir
Mere: V: 13 cm Š: 10 cm
Koledar Partizanskega dnevnika za leto 1945 obsega štiri strani. V Partizanski tiskarni Slovenija so ga natisnili 13. januarja 1945 v 18.000 izvodih. Grafiko na naslovnici koledarja, ki prikazuje dva partizana z brzostrelkama in jugoslovansko zastavo, je izdelal črkostavec in graver Janez Lajevec. Poleg različice v črni barvi so izdelali tudi Koledar Partizanskega dnevnika v modri barvi. Tega so natisnili v 3000 izvodih in ga odposlali 16. januarja 1945.
Zbirka: Partizanska tiskarna Slovenija
ID: 510:IDR; TS-609
Material: papir
Mere: V: 11 cm Š: 11 cm