Zbirke Mestnega muzeja Idrija
Muzej hrani več kot 23.000 predmetov, urejenih v 11 zbirk. Največje, najmanjše, najstarejše in najzanimivejše smo tukaj izbrali za vas. Vabljeni, da jih poiščete na naših razstavah!
Muzej hrani več kot 23.000 predmetov, urejenih v 11 zbirk. Največje, najmanjše, najstarejše in najzanimivejše smo tukaj izbrali za vas. Vabljeni, da jih poiščete na naših razstavah!
Volarjeva domačija v Zakojci, kjer je otroška leta preživljal pisatelj France Bevk, je bila ob 100-letnici njegovega rojstva leta 1990 preurejena v spominski muzej. Prikazuje način življenja na prelomu 19. in 20. stoletja. Bivalni prostori v pritličju hiše so deloma opremljeni s predmeti, ki so se ohranili na domačiji, zlasti pohištvo. Manjkajoči predmeti pa so bili izbrani in prineseni iz muzejske etnološke zbirke in izvirajo večinoma z območja Cerkljanske. Nekateri so po dataciji mlajši (sredina 20. stoletja), vendar so bili izbrani kot del opreme domačije, ker bi jih glede na izgled, predvsem pa uporabnost lahko uvrstili tudi na začetek stoletja. Večina teh predmetov je bila nekdaj v splošni rabi, danes pa postajajo redkost oziroma jih v vsakdanjem življenju sploh ne srečamo več. V zbirki je 155 predmetov.
Binkle je bila včasih obvezen kos bivalne opreme, saj so gospodinje v njej mesile testo za kruh. Njena velikost je bila odvisna od premožnosti gospodarjev. Izdelana je iz lesa in ima več delov. V pravokoten podstavek s štirimi nogami, ki ima v spodnjem delu tudi predal, je vloženo leseno korito. Korito je pokrito s pokrovom. Volarjeva binkle ima keramičen ročaj na predalu, kar pa je prej izjema kot pravilo. V predalu so gospodinje shranjevale pripomočke, ki so jih uporabljale pri peki kruha: omelo in strgalo za odstranjevanje ostankov testa.
ID: 510:IDR;Z-1
Materiali: les
Mere: V: 82 cm, Š: 62 cm, G: 57 cm
Žličnik kockaste oblike izvira iz Straže pri Cerknem. Dno žličnika je lesena plošča, na vogalih ima štiri stebričke s piramidastimi zaključki. Tri stranske stranice so izpolnjene z letvicami, ki so izrezljane v obliki smrečic, zadnja stranica pa z ravnimi letvicami. Ima izrezljan polkrožen lok za obešanje na steno. Žličnik je služil za shranjevanje žlic, tako lesenih kot kovinskih. V začetku 20. stoletja je njegova uporaba že upadla. Jedilni pribor so že spravljali v predale različnih kuhinjskih omar (marejn, kredenc).
ID: 510:IDR;Z-92
Materiali: les, kovina
Mere: V: 22 cm, Š: 16 cm, G: 16 cm
Ponekod na Tolminskem in Cerkljanskem so bile še do nedavnega v uporabi berkle, posebne priprave, s katerimi so si pomagali pri spravilu sena s težje dostopnih, strmih senožeti, tako da so primeren kup suhega sena zvezali z berklami in si ga nato zadeli na pleča. Izdelane so iz rogovile, katerih kraka sta povezana z leseno prečko. Berkle sestavlja par takšnih rogovil, ki je skupaj povezan s tanjšo vrvjo.
ID: 510:IDR;Z-130
Materiali: les, vrv
Mere: V: 101 cm, Š: 29 cm, G: X cm
Košare, spletene iz leskovih viter, so na Cerkljanskem še vedno v uporabi. Najpogosteje jih imenujejo beračk, ponekod tudi paberin (Novaki). Najbolj so uporabne pri spravilu različnih pridelkov. Pletena košara ima dno, ki je lesena deska v obliki pravokotnika z zaobljenimi robovi in vogali. Vanj so rahlo pod kotom nasajeni količki iz vrbe brdavite, okrog katerih so prepletene leskove vitre. Zgornji rob je po dolžini zaključen s kovinskimi kaveljčki iz debelejše žice. Iz dna je v sredini v loku napeljan lesen ročaj.
ID: 510:IDR;Z-132
Materiali: les
Mere: V: 24 cm, Š: 49 cm, G: 37 cm
Sklednik je preprost lesen poličnik in izvira iz vasi Zakriž. Obešen na steno je služil za odlaganje lončenih skled. Sestavljata ga dve izrezljani stranici, ki ju povezujejo tri vodoravne deščice in v spodnjem delu malce širša deska. Tri poševno pribite letvice omogočajo, da se sklede naslonijo in preprečujejo, da bi bi padle iz sklednika.
ID: 510:IDR;Z-155
Materiali: les
Mere: V: 100 cm, Š: 90 cm, G: 17 cm
Škaf je lesena posoda, sestavljena iz lesenega dne in obodnih letvic, ki jih povezujeta dva kovinska obroča. Izvira iz Idrije. Včasih, ko v hišah še ni bilo vodovodne napeljave je služil za prinašanje vode, pa tudi za umivanje, pomivanje posode, ribanje oziroma čiščenje lesenih podov v hišah ter za pripravo pripravo krme za živali.
ID: 510:IDR;Z-159
Materiali: les, kovina
Mere: V: 22 cm, Š: 4o cm, G: 40 cm
Ali veste, da vam škaf oz. škafec lahko pomaga pri pravilni uporabi predlogov s in z?
Predlog s se uporablja pred nezvenečimi nezvočniki: c č f h k p s š t, ki si jih najlažje zapomnimo s pomočjo te povedi, tako da odmislimo vse samoglasnike in ostanejo le nezveneči nezvočniki. Pred vsemi drugimi črkami je predlog z.