Zbirke Mestnega muzeja Idrija
Muzej hrani več kot 23.000 predmetov, urejenih v 11 zbirk. Največje, najmanjše, najstarejše in najzanimivejše smo tukaj izbrali za vas. Vabljeni, da jih poiščete na naših razstavah!
Muzej hrani več kot 23.000 predmetov, urejenih v 11 zbirk. Največje, najmanjše, najstarejše in najzanimivejše smo tukaj izbrali za vas. Vabljeni, da jih poiščete na naših razstavah!
20. stoletje na našem območju je bilo podobno kot drugod zaznamovano z vojnami in nasiljem, zlasti s prvo in drugo svetovno vojno. Hkrati je bil to tudi čas številnih menjav oblasti. Po koncu prve svetovne vojne in razpadu Avstro-Ogrske monarhije je Idrijsko in Cerkljansko med 15. in 18. novembrom 1918 zasedla italijanska vojska. Po podpisu rapalske pogodbe 12. novembra 1920 je to območje tudi uradno postalo del Kraljevine Italije. Sledilo je obdobje fašistične raznarodovalne politike in kulturnega mrtvila. Slovenska društva so bila ukinjena ali razpuščena, uporaba slovenskega jezika v javnem življenju prepovedana. Po kapitulaciji italijanske države 23. septembra 1943 je naše območje zasedla nemška vojska. Poleti 1944 se je v Idriji in okolici pojavilo tudi nekaj domobranskih postojank. Množične podpore med prebivalstvom niso dosegle kljub stopnjevanju pritiska na civiliste in pogoste aretacije pripadnikov osvobodilnega gibanja. Spomladi 1945 so zavezniška letala osemkrat bombardirala Idrijo. Konec druge svetovne vojne je prinesel priključitev Primorske k Jugoslaviji in novo socialistično oblast. Ta se je zaključila leta 1991 s slovensko osamosvojitvijo. Rudnik živega srebra je prenehal obratovati. Prišlo je do večjih gospodarskih in družbenih sprememb.
Betonski vmesni mejniki iz časa rapalske meje so stali med glavnimi mejniki in služili za podrobno določanje poteka mejne črte na terenu. Na zgornji strani mejnika so vgravirane tri črte. Rdeča puščica je označevala magnetni sever, drugi dve pa sta označevali smer do prejšnjega oz. naslednjega mejnika. Mejnik je označen z zaporedno številko sektorja (39) ter z zaporedno rimsko številko znotraj sektorja (LXXX – 80). Poleg oštevilčenja ima vsak mejnik vrezane rdeče označbe na daljših straneh: I – Italija in J – Kraljevina Jugoslavija (od leta 1929 dalje). Na mejniku je v tem delu vidna tudi nekdanja oznaka SHS – Kraljevina Srbov, Hrvatov in Slovencev. Mejnik izvira iz odseka Rapalske meje med Breznico in Gorenjim Vrsnikom.
Zbirka: Zgodovinska zbirka
ID: 510:IDR;ZG-205
Material: beton
Mere: D: 24 cm, Š: 18 cm, V: 71 cm
Okrogla tabla ima na beli podlagi v sredini narisan grb Kraljevine Italije in napis v italijanščini: »R. GUARDIA DI FINANZA; COMANDO DI BRIGATA«. Tabla je označevala poveljstvo brigade kraljeve finančne straže. Natančna lokacija, kje je bila tabla prvotno nameščena, ni znana. Enote kraljeve finančne straže (Regia Guardia di Finanza – RGF) so bile vse do leta 1934 ena ključnih vojaških formacij pri varovanju državne meje, preprečevanju tihotapstva, a tudi vohunstva ter teroristične aktivnosti.
Zbirka: Zgodovinska zbirka
ID: 510:IDR;ZG-191
Material: jeklena pločevina
Mere: D: 67 cm, Š: 53 cm
Usmerjevalna tabla »Voschia« je na sredini rahlo vzbočena, prebarvana je s črno in rdečo barvo. Črke in fašistični simbol – žitni snop s sekiro – pa so bele barve. Zgoraj desno nekatere črke v napisu manjkajo, razberemo samo »CONFED« (it. confederazione: konfederacija). Tabla izvira iz domačije Šturmajce v Gorenji Kanomlji. Bila je pritrjena na hiši in je pohodnike usmerjala proti vasici Vojsko, obenem jih je obveščala, da za pot potrebujejo uro in deset minut. Tablo je postavil italijanski turistični klub (Touring Club Italiano). V spodnjem delu table je reklamni napis za bencin Lampo.
Zbirka: Zgodovinska zbirka
ID: 510:IDR;ZG-172
Material: jeklena pločevina
Mere: D: 70 cm, Š: 46 cm
Posoda za gorivo je pravokotne oblike. Zunanjost ima pobarvano v barvah italijanske zastave. Na vrhu ima polkrožno oblikovano držalo in odprtino za točenje bencina. Posoda ima več napisov v italijanščini. Na vrhu je napis »Azienda Generale Italiana Petroli, Roma«. Pri strani sta napisa »AGIP« in »97 Benzina Petrolio«. AGIP (Azienda Generale Italiana Petroli) je naftna družba, ki je bila ustanovljena leta 1926 v Rimu. Posoda izvira iz Idrije. Uporabljali so jo predvsem v 20. in 30. letih 20. stoletja.
Zbirka: Zgodovinska zbirka
ID: 510:IDR;ZG-1453
Material: kovina
Mere: D: 24 cm, Š: 24 cm, V: 35 cm
Hišni telefon je sestavljen iz ohišja, v katerem so vsi sestavni deli: mikrofon (oddajnik), v katerega se govori, in slušalka (sprejemnik), ki reproducira glas oddaljene osebe. Slušalka je enojna in ima rjavo vezje, ki se ga ob uporabi izvleče. Ostalo vezje je preprosto. Na desni strani ohišja je tipka za pretvarjanje funkcije govor/poslušanje. Nad ohišjem je zvonec, ki proizvaja zvočno opozorilo o dohodnem klicu. Telefon se je uporabljal v pritličju hiše Srečka Bajta v Idriji (št. 318/via Roma 10/Kosovelova 23) za komunikacijo med trgovino in bivalnim delom v prvem nadstropju. Hišni telefon je del osebne zapuščine fotografa Srečka Bajta.
Zbirka: Zgodovinska zbirka
ID: 510:IDR;ZG-1404
Material: kovina
Mere: D: 22 cm, Š: 15 cm, V: 7,5 cm
Zaščitna avtomobilska kapa je temno sive barve in narejena iz usnja. V notranjosti je prevlečena z blagom. Kapa je na sprednjem delu pri čelu in na spodnji strani pri vratu podaljšana zaradi boljše zaščite proti vetru. Na levi strani ima pašček iz blaga. Ta na drugi strani manjka. S paščkom se je kapa zavezala pod vratom. Pri straneh ima v sredini luknjo, ki je omogočala pritrditev zaščitnih očal. Kapa je pri čelu in vratu podaljšana zaradi boljše zaščite proti vetru. Kapa je del osebne zapuščine fotografa Srečka Bajta.
Zbirka: Zgodovinska zbirka
ID: 510:IDR;ZG-1410
Material: blago, usnje
Mere: D: 28 cm, Š: 27 cm, V: 2 cm
Komplet zaščitnih očal vsebuje dva kosa navadnih in en kos sončnih očal. Očala so shranjena v bombažnem etuiju zelene barve s priloženo krpico za čiščenje. Navadna očala so narejena iz plastike. Imajo prednjo in stransko zaščito za oči polkrožne oblike. Obrobljena so z zeleno in črno obrobo iz blaga in imajo nastavljivo elastiko za nameščanje. Sončna očala imajo rdečo zatemnjeno plastično zaščito za oči. Pri strani imajo mrežico, rjavo obrobo in nastavljivo elastiko za nameščanje. Komplet zaščitnih očal je del osebne zapuščine fotografa Srečka Bajta.
Zbirka: Zgodovinska zbirka
ID: 510:IDR;ZG-1411
Material: plastika, blago
Mere: D: 18 cm, Š: 11 cm, V: 0,6 cm
Knjižica Uprave javne varnosti je bila izdana v občini Lauria (provinca Potenza, Italija) na ime Srečko Bajt / Bait Felice, 29. 6. 1935. Knjižica je manjšega formata, enostavne vezave, rumeno-rjave barve in ima skupno 18 strani. Na prvi strani ima žig občine Lauria. Na prvi in drugi strani so osebni podatki o konfinirancu Srečku Bajtu. Na ostalih straneh so datumi, žigi in podpisi odgovorne osebe v času javljanja karabinjerjem. Bajt je bil na konfinacijo obsojen 5. 7. 1934 zaradi domnevnega obrekovanja režima in fašističnih inštitucij ter z oznako, da je slovenski nacionalist. Knjižica je del osebne zapuščine fotografa Srečka Bajta.
Zbirka: Zgodovinska zbirka
ID: 510:IDR;ZG-1386
Material: papir
Mere: D: 14 cm, Š: 9,6 cm
Zavojček tobaka je pravokotne oblike. Na sprednji ploskvi ima napis v cirilici in latinici: »Državni monopol, Savski duvan« in odtisnjen grb Kraljevine Jugoslavije. Na stranskih ploskvah je v cirilici in latinici natisnjena teža 20 gr. in cena 3 din. Tobak je bil eden izmed priljubljenih artiklov, ki so jih redno tihotapili iz Jugoslavije čez mejo, ko je Idrijsko in Cerkljansko območje spadalo pod Italijo v letih 1918–1943.
Zbirka: Zgodovinska zbirka
ID: 510:IDR;ZG-35
Material: papir – zavitek
Mere: D: 7,5 cm, Š: 5 cm, V: 2 cm
Publikacijo »Novim podložnikom Italije« je napisal istrski oz. tržaški zgodovinar in publicist Francesco Babudri leta 1920. Publikacija je sicer največkrat navedena pod naslovom »Tukaj smo in bomo ostali!«. Natisnjena je na tanjšem rjavem papirju in obsega 24 strani. V njej je v slovenščini na kratko predstavljena zgodovina Italije. Namenjena je bila prebivalstvu na območju nekdanjega Avstrijskega primorja (Goriška in Gradiška, Istra, Trst), ki je z rapalsko pogodbo pripadla Italiji.
Zbirka: Zgodovinska zbirka
ID: 510:IDR;ZG-459
Material: papir
Mere: V: 22 cm, Š: 15,5 cm
Slovar italijansko-slovenskega jezika ima enostavno vezavo. Papir je na desni strani nepravilno odrezan. Polni naslov slovarja, ki je izšel v Trstu leta 1912 je: »Hitro laški : mali jezikovni vodnik za najobičajnejše rečenice vsakdanjega življenja. Najhitrejši način priučiti se laškemu razgovarjanju«. V razširjeni različici obsega 35 strani. Prvotno je bil namenjen slovenskemu prebivalstvu na območju Avstrijskega primorja (Goriška in Gradiška, Istra, Trst), da se priuči osnovnih italijanskih besed. Potem, ko je to območje po letu 1918 zasedla Kraljevina Italija, je bil v uporabi kot pomoč v komunikaciji prebivalstva z novimi oblastniki na območju Julijske krajine.
Zbirka: Zgodovinska zbirka
ID: 510:IDR;ZG-519
Material: papir
Mere: V: 22,5 cm, Š: 13 cm
Potni list za tujino Kraljevine Italije št. 1042 je bil izdan na ime Giovanni (Ivan) Gnezda iz Idrije. Slika lastnika potnega lista je na sedmi strani. Natisnjen je bil v tiskarni v Rimu. Ima trše rjave platnice, v notranjosti je papir rumene barve. Deloma je izpolnjen ročno in vsebuje več žigov obmejnih italijanskih in jugoslovanskih oblasti. Skupno ima 20 strani.
Zbirka: Zgodovinska zbirka
ID: 510:IDR;ZG-528
Material: papir
Mere: V: 15 cm, Š: 10,5 cm
Izkaznica na sprednji strani vsebuje osebne podatke o lastniku v slovenskem in italijanskem jeziku. Na hrbtni strani je uradni zapis organa Občine mesta Idrije, ki je izkaznico izdal. Njen lastnik je bil Felice (Feliks oz. Srečko) Ferfolja iz Idrije, ki je bil po poklicu rudar. Izkaznica je bila izdana 17. februarja 1919.
Zbirka: Zgodovinska zbirka
ID: 510:IDR;ZG-515
Material: papir
Mere: V: 22 cm, Š: 17 cm
Izkaznica ima trše modre platnice. Na sprednji strani ima vtisnjen zlat znak ženske za šivalnim strojem, črko »S« in v notranjosti napis »MACCHINE SINGER PER CUCIRE« (šivalni stroji Singer). V notranjosti so osebni podatki in slika imetnika izkaznice Srečka Bajta iz Idrije. Slednji se je v mestu uveljavil kot fotograf, trgovec in zastopnik večih podjetij (ladjarske družbe Societa di Navigazione Cosulich iz Trsta, zavarovalnice Assicurazioni Generali iz Trsta, trgovsko podjetje z naftnimi derivati Liquigas S. A.). Izkaznica Singer je Bajtu omogočala zastopstvo oz. prodajo strojev za šivanje in ostalega drobnega materiala te znamke ter izvedbo tečajev za šivanje in vezenje. Izdana je bila v Trstu 1. decembra 1926.
Zbirka: Zgodovinska zbirka
ID: 510:IDR;ZG-1389
Material: papir
Mere: D: 10 cm, Š: 7,5 cm, V: 0,2 cm
Tabla je pravokotne oblike. Na rdeči podlagi je zlata obroba in napis zavarovalnice »ASSICURAZIONI GENERALI«. Na robovih ima izvrtane luknje, ki so služile za pritrditev. Na hrbtni strani je kovinska tabla črne barve. Je del osebne zapuščine Srečka Bajta. Ta je bil trinajst let idrijski zastopnik te zavarovalnice s sedežem v Trstu.
Zbirka: Zgodovinska zbirka
ID: 510:IDR;ZG-1403
Material: kovina
Mere: D: 25 cm, Š: 12,5 cm, V: 0,1 cm
Fotoaparat Nagel Librette je shranjen v zaščitni usnjeni rjavi torbici. Ta ima mehanizem za zaklepanje in pas, ki omogoča lažje nošenje. V notranjosti je prevlečena z vijoličnim blagom. Fotoaparat je črne, na robovih pa srebrne barve. V sredini ima tablico z napisom »Nagel«, ki se odpre in omogoča lažje statično fotografiranje. Na levi strani ima pas za držanje, z oznako modela »79«. V sredini spodaj ima mehanizem za odpiranje pokrova za vstavljanje filma. Pod pokrovom je na levi stran prostor za vstavitev zvitka s filmom, na desni strani ima lesen tulec za navijanje filma. Na tem pokrovu ima tudi rdeč prikazovalnik, ki kaže število narejenih fotografij. Film se vstavi tako, da se na zgornji strani levo odvije mehanizem. Leča s odpre z potegom pokrova, zapre pa s pomočjo mehanizma pri obeh straneh.
Zbirka: Zgodovinska zbirka
ID: 510:IDR;ZG-1395
Material: kovina, plastika, torbica – usnje
Mere: D: 20,5 cm, Š: 9 cm, V: 4 cm
Sprehajalna palica je po večini temno rumene barve. Na zgornjem delu je polkrožno zavita. Na spodnji strani zavitega dela ima izrezljane okraske okrogle oblike. Na spodnji strani je koničasta in zaščitena z kovino. Sprehajalna palica se na zgornjem delu odvije, lesen in kovinski del se razstavi, v notranjosti pa se skriva priročen trinožen stativ za fotoaparat. Stativ je lahek, kovinski, na spodnji strani ima konico za stabilnejše postavljanje v tla. Sprehajalna palica – stativ je del osebne zapuščine Srečka Bajta. Zaradi svoje funkcionalnosti je bila uporabna predvsem za priložnostno fotografiranje v Idriji in okolici.
Zbirka: Zgodovinska zbirka
ID: 510:IDR;ZG-1399
Material: kovina, les
Mere: D: 92 cm, Š: 14 cm, V: 3 cm
Večji plišasti medvedek je rumene barve. Na vratu ima zavezano belo pentljo. Dlani in spodnji del nog ima izdelan iz močnejšega blaga. V notranjosti ima mehanizem, ki ob pritisku sproži oglašanje oz. brundanje medveda, a ne deluje zaradi odstranjene baterije. Igrača je del osebne zapuščine Srečka Bajta. Plišasti medvedek je bil last mlajše hčerke Srečka Bajta, Sonje Bajt, roj. 1926, por. Butina. Medvedku je ime Tref. Igrača je del osebne zapuščine fotografa Srečka Bajta.
Zbirka: Zgodovinska zbirka
ID: 510:IDR;ZG-1406
Material: blago – pliš
Mere: D: 65 cm, Š: 26 cm
Škatla za steklene plošče znamke Ferrania je pravokotne oblike. Na zelenem ovitku je napis proizvajalca in podatki o produktu. Škatla je prvotno služila za shranjevanje 10 do 15 steklenih plošč, in sicer za fotoaparate srednje hitrosti. Srečko Bajt je bil v Idriji znan kot ljubiteljski fotograf. Po letu 1926 se je začel aktivneje posvečati tudi zastopanju različnih blagovnih znamk. V pritličju svoje hiše v Idriji (št. 318/via Roma 10/Kosovelova 23) je imel trgovino. Med drugim je v njej prodajal fotografske aparate in fotografski material (stative, negative, razglednice) različnih znamk. Škatla za steklene plošče je del osebne zapuščine fotografa Srečka Bajta.
Zbirka: Zgodovinska zbirka
ID: 510:IDR;ZG-1406
Material: karton
Mere: D: 15,5 cm, Š: 10,5 cm, V: 2,6 cm
Štampiljka znamke Globe Special je pravokotne oblike, kovinska in s plastičnim ročajem. Na spodnji strani je številčnica, ki omogoča odtis datuma nakupa. Sodeč po podobnih štampiljkah manjka eno od kolesc za lažje nastavljanje številčnice. Je del osebne zapuščine Srečka Bajta. Uporabljala se je v njegovi trgovini v Idriji.
Zbirka: Zgodovinska zbirka
ID: 510:IDR;ZG-1407
Material: kovina, plastika
Mere: D: 14,5 cm, Š: 6 cm, V: 5,5 cm